מה לא אמרו עליה. אמרו שהיא חולנית, עצבנית, לא יציבה, נוירוגנית. שלפוחית רגיזה (Overactive Bladder) היא ללא ספק מונח שנוי במחלוקת, בעיקר בגלל שכל אחד מהסימפטומים שלו מזכיר מצבים אחרים, אבל היא ללא ספק בעיה מטרידה. 

הדרך הנכונה ביותר לתאר את ההפרעה היא כנראה מצב אורולוגי, שכולל מערך של סימפטומים, כמו דחיפות ותכיפות במתן שתן, עם או בלי שליטה על הסוגרים, הרבה פעמים במהלך היום (לפחות 8) וגם באמצע לילה (לפחות פעמיים), בלי שיש בעיה בשלפוחית השתן.

נוחה להתרגז
בימים רגילים, שלפוחית השתן מקבלת שתן שמופרש מהכליות, אוגרת אותו, ובסופו של תהליך נפרדת ממנו לשלום. היא מסוגלת להכיל בערך עד 500 מ"ל שתן בלי שאנחנו נרגיש כלום, וזה בזכות שריר דופן השלפוחית, השופכה והסוגרים. השלישיה הזאת היא בעצם מנגנון אחד, שנשלט על ידי מערכת העצבים המרכזית, שמקבלת עדכונים חיים מהשטח על מה שקורה בשלפוחית ואחראית לתת את ההוראה הנכונה בזמן הנכון.

אצל אנשים שסובלים משלפוחית רגיזה, זה לא עובד ככה. המנגנון הזה מופרע, ויכולות להיות לזה הרבה סיבות והרבה גורמים. שזה בעצם דרך יפה יותר להגיד שב – 90% מהמקרים, אף אחד לא באמת יודע למה נוצר לחץ על השלפוחית בלי שום הוראה מלמעלה.

אצל גברים זה בדרך כלל נגרם בגלל הפרעה בבלוטת הערמונית. אצל נשים זה לידות וגיל המעבר. הרבה פעמים זה קשור בפעילות יתר של שריר הדטרוזור (Detrusor) בשלפוחית השתן, או בעקבות ניתוח באזור האגן, זיהום בדרכי השתן, מתח נפשי, ולפעמים מוצאים את זה בשכיחות גבוהה יותר ביחד עם מחלות כמו פרקינסון ושבץ. מה שבטוח, זה לאו דווקא בעיה של נשים או אנשים מבוגרים. זה יכול לקרות בגילאים מוקדמים יותר ולהחמיר עם הגיל.  

שיפור בדיקור
במקרים נסבלים של שלפוחית רגיזה אפשר לא לטפל. אבל רוב המקרים מטרידים ומפריעים לחיים בכלל, ולחיי המין במיוחד. הטיפול המקובל הוא טיפול תרופתי או טיפול התנהגותי, שלפי מחקרים הם הולכים הרבה יותר טוב ביחד. האופציה הניתוחית שמורה למקרים קשים במיוחד. 

הטיפול התרופתי נועד להפחית את ההתכווצות של שריר הדטרוזור, בעזרתן של תרופות כמו אוקסיבוטינין (Oxybutynin), טולטרודין (Tolterodin) ותרוספיום (Trospium). תופעות לוואי אפשריות של התרופות הן עצירות, יובש בפה ובעיניים, כאבי ראש, סחרחורות ונדודי שינה. הטיפול ההתנהגותי כולל משטר אימוני כושר לשלפוחית, כמו התרוקנות בפרקי זמן קבועים שמתארכים,במקביל לחיזוק שרירי רצפת האגן, באמצעות שיטת פאולה למשל.

אפשרות נוספת, שהוכיחה את עצמה כיעילה לטווח הארוך, היא שילוב של שיטות הטיפול המקובלות יחד עם דיקור סיני. מחקר שנערך במחלקה לגניקולוגיה במחלקה לבריאות באוניברסיטת אורגון (Oregon), עקב אחר 85 נשים שסבלו משלפוחית רגיזה. הנשים חולקו בצורה אקראית לשתי קבוצות, כאשר בקבוצה אחת הטיפול התמקד בשלפוחית השתן, דרך נקודות דיקור בגב התחתון ובבטן, ובקבוצה השניה הטיפול נועד להרגיע באופן כללי, דרך נקודות דיקור בכל הגוף. הנשים לא ידעו לאיזה קבוצה השתייכו, והן תיעדו את הטיפול ביומן אירועים לאורך המחקר. 

לאחר ארבעה שבועות של טיפול, שתי הקבוצות הראו שיפור, אבל קבוצת הנשים שקיבלה טיפול ספציפי לשלפוחית השתן דיווחה על פחות ריצות לשירותים ועל פחות דחיפות ותכיפות במתן שתן. כל זה בלי שהתעוררו בעיות או תופעות לוואי לאורך המחקר. בין אם כהרגעה ובין אם כטיפול ספציפי, הסינים שוב הוכיחו שמחט אחת שווה אלף תרופות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

הוסף תגובה חדשה