Write a comment

 

לפי הרפואה הסינית המסורתית, כל לשון היא שונה. בדיוק כמו טביעת אצבע. חוץ מזה, היא כנראה גם האיבר החיצוני היחיד שמשקף את כל מה שקורה לנו בפנים. הסינים גם מאמינים שכל שינוי קטן בה, יכול להיות הסימן הראשון לזה שמשהו לא כתמול שלשום. בגלל זה היא הפכה לכלי אבחוני ממעלה ראשונה.

לשון הרע? או לשון טובה?

צבע

צבע הלשון הוא הדרך הכי פשוטה והכי מדויקת מאוד לאבחון הטמפרטורה הפנימית בגוף. ללשון נורמאלית יש צבע אדום חיוור. אם הלשון אדומה מהרגיל, זה מעיד על נוכחות של חום. בהתאמה, לשון חיוורת מעידה על קור. צבע הלשון הוא גם שיטה מדויקת לבחינת מצב הדם בגוף. אבל קודם כל צריך קצת להסביר את המושג דם ברפואה הסינית. הדם של הרפואה הסינית קצת שונה מהדם של הרפואה המערבית. למרות שגם ברפואה הסינית המושג 'דם' מתאר את החומר שזורם לנו לאורך הורידים, העורקים וכלי הדם, ברפואה הסינית לדם יש תפקיד נוסף. התפקיד העיקרי שלו הוא להזין את הגוף, לספק לו לחות ולהרגיע את הנפש. הלשון מלאה בדם, ככה שבאופן טבעי היא תהיה חיוורת כאשר יש חוסר בדם. גם לשון בעלת גון כתום יכולה להעיד על חוסר בדם, במיוחד אם הוא מופיע בצדדים. לשון סגלגלה מצביע על תקיעות של דם בגוף. סימנים וסימפטומים נוספים כמו יובש, התכווצויות, חרדה, ציפורניים שבירות וכאבי מחזור הם סימפטומים שכיחים של תקיעות דם, שנגרמים בגלל ששני התפקידים של הדם (הזנה ולחות) נפגעו.

אזורים

הלשון היא מיקרוקוסמוס של הגוף. כל אזור בלשון נמצא בהתאמה לאיבר פנימי בגוף. האזור האחורי של הלשון למשל מייצג את תפקוד האיברים בגוף התחתון, בעוד שקצה הלשון מקביל לאיברים הגבוהים יותר, כמו הלב והריאות. האיברים בחלק האמצעי של הגוף (קיבה, טחול, כבד וכיס המרה) ממוקמים בהתאמה בחלק האמצעי של הלשון. אזורים כאלה יכולים לסבול מיובש או מעודף לחות, הם יכולים להיות דקים או נפוחים, חיוורים או אדמדמים, בהתאם למצב של האיבר אותו הם מייצגים. לדוגמא, אם צידי הלשון אדומים, זה עשוי להצביע על חום בכבד או בכיס המרה, אדמומיות במרכז הלשון מצביעה על חום בקיבה ואדמומיות בקצה הלשון מעידה על חום בלב, שיכול להתבטא למשל בצורה של חוסר שקט נפשי.

לפי הרפואה הסינית, בריאות טובה היא מצב מאוזן בין חוסר לעודף, בין קור וחום ובין יובש ללחות.

מצב של חום למשל, הוא ביטוי לעודף אנרגית יאנג בגוף, שגורמת להאצת כל התהליכים. מחוסר שקט ועד לבעיות עור ודלקות. על אותו משקל, לחות היא ביטוי לעודף אנרגית ין בגוף, שתגרום להאטת כל התהליכים.

צורה

לשון יכולה להיות נפוחה, או דקה ויכולים להיות עליה סימנים של שיניים בקצוות. זה בדרך כלל מעיד על עודף נוזלים שהצטברו בגוף, או מה שנקרא בסינית 'לחות', או על מצב בו חסרה אנרגית יאנג מחממת ומניעה, ואז הגוף מתקרר ולא מאפשר תנועה של נוזלים בגוף. אם הלשון דקה מהרגיל, זה יכול להעיד על חוסר בנוזלי גוף.

חריצים

חריצים הם סימן לזה שהגוף מתייבש ושחסרה לו אנרגיית ין שאחראית על קירור ולחות. חריץ במרכז הלשון לדוגמא, יכול להעיד על חוסר באנרגית ין של הקיבה. חריצים שנוסעים לכיוון קצה הלשון מצביעים על חוסר באנרגית ין בלב, וחריץ במרכז הלשון עם חריצים שיוצאים ממנו, ברוב המקרים מעיד על חוסר באנרגית ין של הכליות.

חיפוי

על כל לשון יש חיפוי. חיפוי דק ולבן נחשב לנורמאלי, וכל מה ששונה מזה יכול להעיד על חוסר איזון.

חיפוי לבן למשל מצביע על קור, וחיפוי צהוב על חום. החיפוי של הלשון הוא גורם שמשתנה בצורה די מהירה, במיוחד עם סובלים ממצב אקוטי. לדוגמא, אם אנחנו סובלים מדלקת, באופן זמני החיפוי של הלשון הופך עבה יותר מהרגיל. ברגע שהדלקת נגמרת, הוא בדרך כלל נעלם. חיפוי עבה יכול להיות גם תוצאה של עודף לחות, וחיפוי דק מהרגיל יכול להצביע על יובש.

שינויים

חלק מהמאפיינים של הלשון משתנים מהר יותר בהשוואה לאחרים. חיפוי הלשון והצבע שלה הם גורמים שמשתנים בצורה מאוד מהירה. הכי איטי מבחינת שינויים הוא מבנה הלשון. למבנה הלשון לוקח הרבה זמן להשתנות, אם בכלל. גם חריצים בדרך כלל לא נעלמים. אבל השינויים הקטנים, הם שעושים את ההבדל הגדול.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.