Write a comment

 

רוב האנשים לא ממש מקדישים מחשבה לכיס המרה שלהם. אבל לאיבר הקטן בצורת אגס, שממוקם ממש תחת לכבד, יש עבודה חשובה. הוא אחראי לאסוף ולאחסן את מיצי המרה, הנוזלים שעוזרים לגוף לעכל שומן.

כשהוא לא עובד כמו שצריך, מתפתחות אבנים בכיס המרה ותהליך העיכול מופרע. ברוב המקרים, אתם האחרונים שתדעו על זה.

מרה ירוקה
באופן כללי, כיס המרה (Gall Bladder) ממש בסדר עם כולם ועושה את העבודה שלו במסירות ונאמנות. הבעיה השכיחה ביותר שלו, הן אבנים בכיס המרה שחוסמות את המעברים והתעלות דרכן הוא אמור להעביר את מיצי המרה לעיכול.

אבנים בכיס המרה עשויות מכולסטרול, שאריות של הורמונים ומלחים שנמצאים בכיס המרה ומצטברים לאבן או גביש. הן יכולות להיווצר גם אם כיס המרה לא מתרוקן כמו שצריך. הן ירוקות, והן יכולות להיות קטנות מגרגר חול, או גדולות כמו גולה.

וכאן הגענו לחלק הטריקי. רוב אבני המרה לא גורמות לבעיות. בגלל זה, רוב האנשים שסובלים מאבנים בכיס המרה לא מרגישים כלום. אם יש סימפטומים, זה אומר שהאבנים מספיק גדולות בשביל לחסום את המעברים, וזה כבר דורש התייחסות.


אם יש אבנים בכיס המרה, זה אומר שהגוף מתקשה לפרק שומנים. זה יכול להתחיל בתחושה של עייפות אחרי ארוחה, ולהיגמר בכאבים, שהם בעצם התכווצויות והתרחבויות של כיס המרה, בניסיון להיפטר מהאבן. הכאב עשוי להחריף בזמן ארוחה והוא יכול להקשות על הנשימה. הוא בדרך כלל יופיע בצד הימני של הבטן, והוא עשוי להימשך מרבע שעה, ועד כמה שעות טובות. הוא יכול להיות פתאומי, או קבוע, ולפעמים אפילו חריף מספיק בשביל להדיר שינה מעיננו. בחלק מהמקרים הוא יהיה מלווה בחום, בחילה או הקאה. אם העור שלכם מתחיל לקבל גוון צהבהב, זה הזמן להתקשר לרופא.


הרפואה המערבית טוענת שכל עוד אין סימפטומים, כנראה שלא צריך טיפול מיוחד. במקרה כזה הפתרון הוא לקחת תרופות משככות כאבים ולהחזיק חזק אצבעות שלא יהיה התקף נוסף. אם יש התקף נוסף, כנראה שהוא לא יהיה היחיד, ושיבואו עוד כמה אחריו. במקרים חמורים, אבני בכיס המרה מגבירות את הסיכוי לדלקת בלבלב (
Pancreatitis), או לזיהום בכיס המרה.

מניעה והתמודדות

מספר גורמי סיכון קשורים להיווצרות אבנים בכיס המרה. זה כולל גנטיקה, משקל גוף ומין. אבנים בכיס המרה היא בעיה שכיחה פי 2 בקרב נשים, במיוחד אצל נשים פוריות בגיל 40 שסובלות מהשמנת יתר. בין אם אתם נמצאים בסיכון או לא, חוקרים רבים מאמינים שרוב הבעיות של כיס המרה נגרמות בשל תזונה מערבית, שכוללת יותר מדי שומן וכולסטרול, ופחות מדי סיבים תזונתיים, פירות וירקות טריים, דגנים מחיטה מלאה, ובשר רזה.

בנוסף, מחקרים מראים שדיאטה חריפה שמלווה בעליה לא מתוכננת במשקל, עשויה להגדיל את הסיכון להיווצרות של אבנים בכיס המרה. ככה שאם צריך להפחית במשקל, כדאי לעשות את זה בצורה איטית ומאוזנת. דיאטות בזק, או ירידה ועלייה מהירה במשקל יכולות לגרום לכבד לשחרר יותר כולסטרול למיצי המרה ולהפריע לאיזון בין כולסטרול ומלחי מרה. עודף הכולסטרול יכול להצטבר לגבישים ומכאן הדרך להתפתחות אבנים בכיס המרה קצרה.

לעומת זאת, תזונה רגילה ומאוזנת, שמכילה מידה מסוימת של שומן (שעוזר לכיס המרה להתרוקן) יכולה לעזור למנוע היווצרות אבנים בכיס המרה. מיצי המרה מפנים עודפי שומן מהגוף, והם צריכים הרבה נוזלים בשביל לעשות את זה. כשהמאזן בין נוזלים לשומנים מופר, יכולות להיווצר אבנים. בגלל זה חשוב להקפיד על תזונה שכוללת מעט שומן, הרבה נוזלים והרבה סיבים תזונתיים.

גם פעילות גופנית עשויה גם להיות חשובה כחלק מהפחתת הסיכון לייצור אבני מרה. לפי מחקרים שלוש שעות שבועיות של פעילות גופנית גם מנעה ב- 20% מהמקרים את הצורך בהסרת כיס המרה, גם אצל גברים וגם אצל נשים. יחד עם תזונה, פעילות גופנית היא דרך יעילה לשמור על משקל גוף תקין ולהפחית רמות כולסטרול ושומנים בדם.

נקודה למחשבה

הרפואה המערבית מאמינה שהגוף יכול להסתדר טוב מאוד בלי כיס המרה, לכן במקרים מסוימים מבצעים הסרה שלו בניתוח. יקח לכם שבועיים בערך להחלים מזה ויכול להיות שיהיו שינויים קלים בעיכול, אבל רוב הסיכויים שלא תרגישו אותם.  


גם ברפואה הסינית, בדיוק כמו ברפואה המערבית, התפקיד של כיס המרה הוא לקבל את מיצי המרה מהכבד, ולאחסן אותם עד שהם נדרשים לתהליך העיכול. מבחינה פיסית הוא גם אחראי לספק את האנרגיה הדרושה לגידים, והוא גם איכשהו קשור לאורך ואיכות השינה שלנו. אבל לפי הרפואה הסינית, כיס המרה אחראי על עוד כמה דברים. אם הכבד קשור ליכולת שלנו לתכנן את החיים, כיס המרה שקשור אליו, נותן לנו את האומץ והיכולת להוציא מהכוח אל הפועל. כיס המרה הוא הדרייב שלנו. הוא אחראי לתשוקה שלנו לחיים, להשראה, לאסרטיביות, ליכולת לקבל החלטות ולהתמיד בהן.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.