Write a comment

 

היא התחילה במקומות שונים, התפתחה בצרפת, חזרה לסין והיום היא שיטת טיפול מקובלת שמתאימה לטיפול במצבים רבים כולל התמכרויות, כאב, ומצבים פיסיולוגיים ופסיכולוגיים אחרים.

אוריקולותרפיה (Auricular Therapy). כמו דיקור סיני, רק באוזן

האיש הקטן מהאוזן

אם דיקור סיני קלאסי התפתח בסין לפני כ- 5,000 שנים, אפשר להגיד שדיקור האוזן התגלה בערך באותה תקופת זמן. אבל אז נקודות הדיקור לא היו מסודות בצורה סימפטומטית, אלא מאורגנות כמערך של נקודות דיקור באוזן. ועד לא מזמן, דיקור האוזן היה די שונה מהדיקור הסיני הקלאסי.

את השורשים של דיקור האוזן ניתן למצוא בספר הרפואה הסיני הקלאסי של הקיסר הצהוב, וגם במצרים, יוון העתיקה, רומא וחלק מאזורי המזרח התיכון. את האבולוציה שלה (מאבנים משוננות, דרך עצמות דגים, ענפי במבוק, ורק מאוחר יותר מחטי מתכת) היא עשתה בזכות ד"ר פול נוג'ייה (Paul Nogier), נוירולוג צרפתי ומי שנחשב לאבי האוריקולותרפיה כמו שאנחנו מכירים אותה היום.

בסביבות שנות ה- 50 של המאה הקודמת הבחין נוג'ייה כי בזכות שיטת הטיפול שלו, חל שיפור במצבם של מטופלים שסבלו מכאבי גב בתוך דקות עד שעות. ההצלחה שלו עם המטופלים הובילה אותו לחקור את ההשפעה שיש לגירוי נקודות מסוימות על גבי האוזן החיצונית כטיפול לכאב. הוא החל ללמוד את התופעה וערך מספר מחקרים, באמצעותם הצליח למפות באוזן אזורים נוספים בגוף, חוץ מהגב.

כשהוא נכנס לעומקם של דברים, הוא הבחין שכאשר נקודות דיקור מסוימות הופעלו, היה שינוי ממשי בדופק. זה קרה בעקביות, פעם אחר פעם. השינוי בדופק אפשר לו לזהות במדויק את מיקום הנקודה באוזן, לאבחן האם יש פתולוגיה באזור, האם יש איברים שנמצאים בחוסר איזון, האם יש חסימות פיסיות או רגשיות שאפשר לטפל בהן.

המחקר הזה הוליד את עיקרון העובר ההפוך. התגלית הבאה של נוג'ייה היתה ייצוג סומטוטופי של גוף האדם באוזן. ההומונקולוס (homunculus), או האיש הקטן, היתה מפה שתיארה את האזורים באוזן, ואת ההקבלה האנטומית שלהם לאיברים בגוף בצורה של עובר הפוך.

עיקרון העובר ההפוך הוצג בתחילה בצרפת, מאוחר יותר אושר על ידי איגוד המטפלים בדיקור סיני בגרמניה, ולבסוף תורגם לסינית. שיטת הדיקור באוזן חזרה לסין כעשר שנים לאחר שנוג'ייה הציג את עיקרון העובר ההפוך, ובדיוק באותו זמן בה התחילה התעניינות מחודשת ברפואה הסינית. צוות החוקרים הסינים שבדק את הטענות מבחינה אמפירית בקרב למעלה מ- 2,000 משתתפים, אישר את הדיוק הקליני של נוג'ייה. תוצאת המחקר תוארו במפה שחילקה את האוזן לאזורים אנטומיים בגוף. מפה שדמתה דמיון מפתיע למפה שתיאר נוג'ייה עשר שנים קודם לכן. 

מפת דרכים

שיטת הטיפול המשתמשת בדיקור נקודות דיקור על גבי האוזן החיצונית, מבוססת על עקרונות הרפואה הסינית המסורתית. היא מהווה מערכת של אבחון וטיפול שמבוססת על החזרת האיזון לגוף דרך האוזניים, בדומה לרפלקסולוגיה שמשתמשת ברגליים. היא מאפשרת לאבחן ולטפל במצבים פיסיולוגיים ופסיכולוגיים, ולווסת את תפקוד האיברים בגוף.

דיקור האוזן בדרך כלל נעשה בשילוב עם טיפול רגיל בדיקור סיני. בנוסף לנקודות הדיקור הרגילות הגוף, בוחרים נקודות ספציפיות על גבי האוזן שיכולות לעזור לטיפול במצב הספציפי של המטופל.

את נקודות הדיקור באוזן ניתן לגרות למשך זמן ארוך יותר. המחטים מזעריות וניתן להשאיר אותן למשך כמה ימים.

הבעיה המתודולוגית העיקרית היא שקיימות לפחות ארבע מפות שונות המתארות את ההקבלה לאזורי הגוף, עם מעט מאוד הסכמה לגביהן. למרות זאת, המחקר המודרני מראה כי דיקור נקודת על גבי האוזן החיצונית מעודד הפרשת אנדורפינים בגוף ומכאן ההשפעה של שיכוך כאבים ומחלות כרוניות שונות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.