Write a comment

 

למרות שטכנית צריך רק זרע אחד בשביל להפרות ביצית, והיום יש הרבה דברים שאפשר לעשות כדי להתגבר על ספירת זרע נמוכה, איכות הזרע היתה ונשארה גורם מאוד חשוב. סטרס, טכנולוגיה והשמנת יתר הם שלושת הגורמים המובילים בבעיות פוריות אצל גברים.

מטכנולוגיה ועד מכנסיים צמודים- האם גורמים נוספים משפיעים על ספירת הזרע של הגבר המודרני? עד כמה באמת הם מאיימים על פוריות הגבר? ומי מהם מגיע עם בסיס מחקרי מוצק?

מחלקת אלקטרוניקה
הקשר בין טכנולוגיה ובריאות הוא נושא חם. במיוחד כשזה מגיע לטלפונים ומחשבים ניידים וספירת זרע. ולמרות שנכון לעכשיו אין ראיה מדעית חד משמעית שהשניים באמת קשורים, מחקרים רומזים ששימוש ממושך בסוגים מסוימים של מכשירים אלקטרוניים (כמו מחשבים, במיוחד אלה מהסוג שאפשר להניח על הרגליים) משפיעים על מדדים שונים של ספירת הזרע. על טלפונים חכמים אין מספיק מידע, בעיקר בגלל שמחקר רציני צריך להתפרש על תקופת זמן והם עדיין לא נמצאים מספיק זמן בשוק. אבל המגמה של מחקרים בהחלט מראה ששימוש ממושך בטלפון נייד (במיוחד כאלה עם טכנולוגית אינפרא אדום) על בסיס יומי עשויה להשפיע על ספירת הזרע.

קשר חם
יצור זרע הוא תהליך עדין שצריך תנאים אידיאליים. למשל טמפרטורה. יצור זרע מתרחש בטמפרטורה הנמוכה בשלוש עד ארבע מעלות מהטמפרטורה של הגוף. הסוף לאמבטיות חמות, ג'קוזי וסאונה? באופן כללי, האמונה הרווחת היא שטמפרטורות גבוהות יכולות להשפיע על ספירת הזרע. אבל עדיין, זה לא אומר שאתם צריכים לבטל את המנוי לספא, או להעביר את כל החופשות שלכם לאנטרקטיקה. מחקרים מראים שרק חשיפה קבועה וממושכת לטמפרטורות גבוהות יכולה להשפיע על ספירת זרע. ועד שיוכח אחרת, ההמלצה היא כמו עם תרופות. לשמור במקום קריר ויבש.

צמוד למדד
אם יש לכם חיבה לתחתונים צמודים, החדשות הטובות הן שלמרות האגדה האורבנית הפופולארית, יש מעט מאוד מחקרים שקושרים בין התחתונים האהובים עליכם, למספר הילדים שיהיו לכם בעתיד. רוב המחקרים שמושא המחקר שלהם היה תחתוני בוקסר צמודים, לא מצאו קשר ישיר או השפעה משמעותית בין סוג התחתונים לבין איכות הזרע. החדשות הרעות? אין.

מסה קריטית

כולם יודעים שעודף משקל לא בדיוק הולך עם בריאות, אבל החדשות הרעות הן שלמדד מסת גוף (BMI) גבוה יכולה להיות השפעה משמעותית על הפוריות בקרב גברים. עודף משקל משפיע בכמה דרכים על ספירת הזרע: הוא מגביר את הטמפרטורה הפנימית באזור האשכים, הוא יכול להוביל להיווצרות שאריות שומן גם באזור איברי הרבייה, והוא עלול להגביר את יצור האסטרוגן בגוף. כל אחד מהגורמים האלה יכול לגרום לאשכים לעבוד בצורה פחות יעילה. באופן כללי, גברים שה- BMI גבוה מ-30, נמצאים בסיכון גבוה פי 3 לסבול מקשיים בפוריות.

סיגריות
בדיוק כמו שעודף משקל לא הולך עם בריאות, גם המידע לגבי סיגריות לא בדיוק מוביל לנתיב לחיים ארוכים וטובים. ובדיוק כמו שעודף משקל משפיע בכמה דרכים על ספירת הזרע, גם לסיגריות יש את הדרך שלהן. סיגריות מכילות רכיבים שונים שגורמים לירידה בחלק מהרכיבים המרכזיים שזרע צריך בשביל לתפקד. טבק מכיל כימיקלים שונים שמחלישים את תפקוד הזרע, ומרוקנים את מאגרי נוגדי החימצון בגוף, במיוחד של ויטמין C, שאחראי לנטרל את הנזקים שעושים הרדיקלים החופשיים.


אם מנסים, לא שותים
החדשות הרעות הן שלאלכוהול יש השפעה מיידית על ספירת זרע. החדשות הטובות? הפסקה משמעותית מאלכוהול יכולה די מהר לשפר את התמונה הקלינית של הזרע. ערב של שתיה יפחית את ספירת הזרע באופן מיידי. הרבה ערבים של שתיה כבר פוגעים בתעלות שמובילות את הזרע, מפחיתים את יכולת התנועתיות של הזרע ומפחיתים את מספר התאים שנחשבים בריאים. לשתיינים כבדים, גמילה למשך שלושה עד ששה חודשים, תשפיע בצורה חיובית על המדדים השונים של הזרע ועל יכולת הפוריות.

סטרס
בדיוק כמו אלכוהול, סיגריות ועודף משקל, גם סטרס הוא לא דבר בריא. כשהוא ממושך, הוא משאיר עקבות גם על ספירת הזרע.  שעות ארוכות בעבודה, מינוס בבנק, משברים בחיים האישיים. לא משנה באיזה צורה הוא מגיע, סטרס מוביל לרמות גבוהות של קורטיזול ואדרנלין בגוף, ולשחרור של הורמונים אחרים שיכולים להגביל את זרימת הדם לאשכים ולעכב באופן כללי את התהליכים של יצור זרע. סטרס יכול להשפיע גם באופן עקיף, על ידי שחרור תוצרי לוואי, שמוכרים בעיקר בתור רדיקלים חופשיים, שגם הם פוגעים באיכות הזרע.

סקס
בניגוד לכל שאר הגורמים, סקס הוא דווקא משהו שכן כדאי לעשות. לפי מחקרים, כמה שיותר. במקרה של יחסי מין, זה עובד ביחס ישר. פעילות מינית קבועה עוזרת לשמור על ספירת זרע גבוהה. עם או בלי קשר לימים הנכונים בחודש, בתקופת הניסיונות מומלץ לקיים יחסי מין לפחות בכל יומיים שלושה. תדירות כזאת מבטיחה אספקה של זרע טרי, בריא ומוכן.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.