1 Comment

 

דווקא בשנה הראשונה בחיים, כשהכל אמור להיות חדש, נקי וראשוני, מגיעה אטופיק דרמטיטיס (Atopic dermatitis) וטורפת מחדש את הקלפים. היא פוגעת בכ- 10% אחוזים מהילדים, נוטה להשתפר עם הגיל, אבל עד אז, היא מתכוונת לתת משמעות חדשה לביטוי 'כל ההתחלות קשות'.

אטופיק דרמטיטיס שנקראת גם אסטמה של העור, או דלקת עור אטופית, נחשבת למחלה אוטואימונית, בה הגוף תוקף את עצמו. היא שייכת למשפחת מחלות העור הדלקתיות ונחשבת לאחת מהצורות השכיחות ביותר של אקזמה. היא כרונית, לא מדבקת ולא מסוכנת. יכולה להופיע בכל הגילאים אבל שכיחה יותר בגילאים מאוד מוקדמים ויותר אצל בנות.

הפירוש של אקזמה הוא 'עלה על גדותיו' ואכן באזורים מסוימים כך יראה העור. האזורים האהובים עליה הם הברכיים, הידיים, המרפקים, הירכיים והגב. באזורים אלה, העור יהיה אדום, סדוק, מגרד, יבש ומגורה. כשחם או כשקר, בתגובה למזונות מסוימים, בדים, תרופות או מצבי לחץ, היא עלולה אפילו להחריף.

בחלק מהמקרים אפשר למצוא קשר משפחתי, כאשר אחד מההורים או שניהם סבלו ממנה. הבעיה, היא, שגנטיקה לא מסבירה את שאר המקרים, והיא גם לא מסבירה איך בשלושה עשורים שיעורי המחלה עלו פי 5. כנראה שאת שאר המקרים אפשר להסביר באורח החיים המערבי, או במילים אחרות סטרס. מתח אינו נחשב לגורם למחלה, אבל הוא עלול להחמיר אותה ביחד עם גורמים נוספים, כמו שינויים משמעותיים בחיים.

האמונה הרווחת טוענת כי אלרגיה למזון היא הגורם העיקר לאטופיק דרמטיטיס. זה נכון שיש שכיחות גבוהה יותר של אלרגיה למזונות מסוימים (בוטנים,ביצים,דגים,פירות ים, חלב) בקרב החולים, אבל, זה לא פשוט כמו שזה נראה.

בכנס השנתי של האקדמיה האמריקנית לעור, הציג הפרופסור לדרמטולוגיה ג'ון הניפין (Jon M. Hanifin) מהמרכז הרפואי באוניברסיטת אורגון, נתונים שמאירים את המחלה באור קצת אחר. "כשילדים מפתחים אקזמה ההורים נואשים לגלות מה הגורם. אלרגיה למזון היא מטרה קלה ונוחה, אבל לא תמיד נכונה" הוא מסביר. לטענתו, אלרגיה למזון היא תופעה משנית לאקזמה. ברוב חולי אטופיק דרמטיטיס, בדיקות הדם והעור למזון, גרגירי אבק, אבקות וחיות מחמד הן חיוביות. מה גם שרק חלק קטן מהבדיקות מתבצע בזמן שהאלרגיה בשיאה.

בנוסף, המחקר החדש שהציג הניפין, מצא קשר בין אטופיק דרמטיטיס לבין איכתיוזיס וולגאריס (ichthyosis vulgaris), מחלה גנטית שמאופיינת בעור יבש וקשקשי. בשתי המחלות, הממצאים מצביעים על כך שמוטציות בגן שנקרא פילאגרין (filaggrin), שבימים רגילים אחראי על התפתחות ותפקוד תקינים של השכבה החיצונית של העור, הן שגורמות לפגם ומאפשרות חדירת מזהמים.

כל המידע הזה מתווסף לממצאים נוספים ממחקרים חדשים שמראים שכאשר אלרגנים ממזון חודרים לעור, הם מייצרים רמות גבוהות של נוגדנים מסוג IgE , נוגדנים המקושרים לתגובה אלרגית מהירה ולעיתים מסוכנת למזון. הניפין מעריך כי 30-40 אחוזים מהתינוקות שסובלים מאטופיק דרמטיטיס חריפה, יפתחו אלרגיה למזונות שונים כתוצאה מעלייה ברמות הנוגדנים האלה.

הניפין מאמין שהטיפול המוקדם בילדות מצריך בחינה מחודשת על ידי הקהילה הרפואית. אם העור נפגע על ידי אקזמה, מנגנון ההגנה שלו לא פועל בצורה נכונה. הוא מאפשר למושבות גדולות יותר של חיידקים לשגשג, ומעלה את הסיכוי להתלקחות דלקות אחרות. תחליבים שמכילים אלכוהול למשל, יכולים לגרום לגירוי משמעותי בתינוקות הסובלים מאטופיק דרמטיטיס. המחקר החדש מתמקד בתיקון ושימור השכבה החיצונית של העור. ועד שתמצא התרופה החדשה , הניפין ממליץ להשתמש בג'ל או בתחליבים שלא מכילים נוזלים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • This commment is unpublished.
    יעל · 2 years ago
    היי, אני בת 14 ויש לי אקזמה קשה מאוד כבר מספר שנים
    בזמן האחרון שמתי לב למספר רב של בלוטות לימפה חלקן ממש גדולות 2-3סמ וחלקן קטנות יותר, יש לי אותן כמה חודשים וכרגע נראה כי הן רק גדלות...