Write a comment
ההודים מאמינים כי חמישה יסודות של אנרגיה מרכיבים את העולם ואת גוף האדם – והשילוב הייחודי שלהם בגופנו משפיע על האופי שלנו ואפילו על המחלות שנסבול מהן. הכירו את שיטת הטיפול המרתקת שפותחה לפני אלפי שנים ועדיין רלוונטית כיום

כבר שנים רבות שהאיור ודה מהווה חלק בלתי נפרד מהתרבות והמורשת של הודו. כמה רבות?על פי ההערכות, השיטה הקדומה הזאת כבר בת יותר משלושת אלפים שנים – והעקרונות המרכזיים שלה נותרו איתנים ויציבים מאז ועד היום.

האיור ודה היא תורת טיפול שלמה שבבסיסה עומד עיקרון שגורס כי הדרך לשפר את הבריאות ואת איכות החיים חייבת לעבור דרך שמירה על האיזון המושלם בין המוח, הגוף והנפש. המטרה המרכזית של חסידי השיטה היא לא להילחם במחלות, אלא לתרום לשיפור הבריאות ברמה הוליסטית ורחבה יותר. כך לדוגמה, אם אתם סובלים ממיגרנה, הטיפול לא יתמקד רק באזור הראש, אלא ינסה למצוא את הגורמים לבעיה – הנפשיים והגופניים – ולטפל בכל אחד מהם.

חסידי השיטה מאמינים שכל אחד מאיתנו מורכב מחמשת היסודות שלתפיסתם מרכיבים גם את היקום שלנו:חלל, אוויר, אש, מים ואדמה. על פי התורה הזאת, היסודות האלו משתלבים בגוף האדם כדי ליצור שלוש צורות אנרגיה ("דושות" בשפה הסנסקרית).

צורות האנרגיה האלו, כך מאמינים ההודים, מכתיבות את האופן שבו הגוף, הנפש והמוח שלנו פועלים. על פי תפיסתם, כולנו יורשים שילובים שונים של שלוש ה"דושות" האלו בעוצמות שונות, אבל אחת מהן תמיד תהיה חזקה מכולם. היא שתקבע איך נתפקד ומאילו בעיות רפואיות נסבול לאורך החיים. כדי להבין מה זה אומר בדיוק, בואו נכיר את שלוש ה"דושות":

וטה דושה (Vata Dosha) – חלל ואוויר

על פי האיור ודה, זוהי צורת האנרגיה העוצמתית ביותר מבין השלוש. היא שולטת בתפקודים הבסיסיים והחיוניים ביותר בגוף כמו חלוקת התאים, הנשימה, זרימת הדם, פעילות הלב ותפקוד המעיים. חסידי השיטה מאמינים כי דברים מסוימים שאנחנו עושים במהלך החיים משבשים את האנרגיה הזאת ופוגעים בתפקוד הגוף. הפעולות האלו כוללות אכילה מופרזת, פחד, צער וחוסר שינה.

אנשים שה"וטה דושה" היא הכוח העיקרי שמניע אותם בדרך כלל יהיו רזים וקלילים, עם נטייה לריחוף ולחוסר ריכוז. הם ילכו, יחשבו וילמדו דברים מהר מאוד, אך גם יתקשו לשבת במקום אחד. מבחינה בריאותית, הם נמצאים בסבירות גבוהה יותר לפתח הפרעות כמו חרדה, אסתמה, בעיות לב, מחלות עור ודלקות מפרקים.

פיטה דושה (Pitta Dosha) – אש ומים

זוהי צורת האנרגיה ששולטת במערכת העיכול, בחילוף החומרים ובהורמונים מסוימים שאחראיים על הרעב והשובע. על פי איור ודה, הפעילות האנרגטית הזאת משתבשת כאשר אוכלים מזונות חמוצים או חריפים, או כאשר מבלים יותר מדי זמן תחת השמש.

אנשים שהאנרגיה הזאת שולטת בגופם בדרך כלל יסבלו מאוד כשחם בחוץ ויהיו בעלי ראייה חדה ופרפקציוניזם. לאנשים אלו יש מוח אנליטי חד, אך הם גם חסרי סבלנות. מבחינה בריאותית הם נמצאים בסבירות גבוהה יותר לפתח מחלות כמו כרון, בעיות לב, לחץ דם גבוה וזיהומים.

קאפה דושה (Kapha Dosha) – מים ואדמה

זהו הכוח ששולט בפיתוח השרירים, בחיזוק הגוף ובשימור היציבות. הוא גם שולט במשקל הגוף ובמערכת החיסון. על פי השיטה, אנחנו משבשים את הכוח הזה כאשר אנחנו ישנים במהלך היום, אוכלים יותר מדי מזונות מתוקים או מרבים באכילה או בשתייה של מלח.

אנשים שזהו הכוח ששולט בהם בדרך כלל יהיו בעלי גוף מסיבי וחזק, עם עצמות כבדות ונטייה להשמנה. הם גם ככל הנראה יהיו יחסית יציבים מבחינה מנטלית ועם "רגליים על הקרקע". ההליכה שלהם תהיה איטית והם עלולים לסבול מחוסר רצון לנוע ולהתקדם. מבחינה בריאותית, הם יהיו רגישים יותר למחלות כמו אסתמה, סוכרת, השמנת יתר, סרטן וכן בחילות והקאות.

איך נראה הטיפול באיור ודה?

קשה לתאר במדויק איך נראה הטיפול בשיטה הייחודית הזאת, מכיוון נתפר בהתאמה מדויקת למצב הייחודי של המטופל ולמגוון היבטים בהתנהלות המוח, הגוף והנפש שלו. במהלך הטיפול, תותאם מעטפת של כלים שיעזרו לשפר את הבריאות ואיכות החיים. המטפל יעשה זאת דרך המלצות לשיפור התזונה, שמנים רפואיים, צמחי מרפא, חוקנים, שיטות נוספות לטיהור מערכת העיכול וכן עיסוי ממוקד וייעודי.

כמו בשיטות ריפוי הוליסטיות אחרות, המטרה כאן היא כאמור לא למצוא פיתרון נקודתי לבעיה מסוימת, אלא לגבש אסטרטגיה רחבה שתשפר כל היבט בשמירה על בריאות הגוף והנפש. לכן רבים מהמטופלים מדווחים כי הטיפול מסייע להם להקל על בעיות נפשיות, לשפר את תפקוד מערכת העיכול, להתגבר על כאבים כרוניים ולשפר את רמות האנרגיה במהלך היום.


mitot banner3


תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.