Write a comment

בסיפור הזה יש את כל מה שצריך בשביל סיפור טוב.

מתח, מסתורין, קונספירציות, מגיפה המונית שמאיימת על העולם, אנשים מפורסמים שמתים, ורק דבר אחד שיכול לעצור את הכל (קונדום). הבעיה היחידה היא, שהסוף שלו עדיין לא ידוע.

מסיבת רטרו
בתוך כל הבלגאן של האייטיז הופיע משום מקום נגיף האיידס. אבל יש גם כאלה שאומרים שזה לא בדיוק קרה משום מקום. אותם אנשים טוענים שאיידס בכלל התחיל כתוצאה מניסוי לוחמה ביולוגית שהתפתח במעבדות בארצות הברית. יש כאלה שאומרים שהכל קרה בגלל טעות, ולעומתם הקיצוניים יותר, שטוענים שזאת מזימה של המערב למגר אוכלוסיות מסוימות (בעיקר שחורים ואסייתים) ושהתרופות שקיימות היום בשוק רק מחריפות את המחלה. יש כאלה שאומרים שהמגיפה התפרצה בגלל שימוש בסמים ואורח חיים לקוי, ויש כאלה שאומרים שהכל התחיל באפריקה בגלל חיסון נגד פוליו, שמבוסס על רקמות של קופי שימפנזה שהיו נגועות בנגיף. כך או כך, העובדות הן שהוא פה, ושהוא קטלני.

HIV נחשבת למחלה נגיפית חדשה, שזה בעצם מוטציות שמתפתחות בנגיפים תוך כדי ההתרבות שלהם. נגיף האיידס שייך למשפחת הרטרו-וירוסים, שיש להם צופן גנטי מיוחד. הצופן הגנטי שמור בחומצת גרעין שנקראת RNA. ה RNA אמורה להיות מועתקת ל DNA, בתהליך שנקרא שעתוק הפוך. זה תהליך ייחודי של העברת אינפורמציה גנטית, אלא שבתהליך הזה יכולות להיות טעויות, וכידוע על טעויות משלמים. המוטציות האלה גורמות לשינויים מהירים בנגיף, ולזה שהוירוס יוכל להסתגל אליהן מהר. התכונה הזאת מאפשרת לנגיף האיידס להתחמק ממערכת החיסון ולהתרבות כמה שהוא רק רוצה והוא באמת מצליח. היום יש כבר 1HIV ו- 2HIV .

HIV היא מחלה אוטואימונית בה הנגיף תוקף את כדוריות הדם הלבנות ומוריד את כמות תאי ה-T, שהם תאים טובים שהתפקיד שלהם להילחם במחלות וזיהומים. כתוצאה מכך המערכת החיסונית של הגוף וכושר ההגנה נפגעים. החולים הופכים הרבה יותר פגיעים, והרבה פעמים דלקת ריאות או מחלה פשוטה כמו שפעת מסוגלות להכריע אותם.

לא להידבק, כן להיבדק
באיידס לא נדבקים ברוק, שתן, שתייה מאותה כוס, או שימוש באסלה משותפת. נזלת, קיא, שתן או רוק לא נחשבים כנוזלים שמעבירים את הנגיף. לעומת זאת, מחטים, מזרקים, סכיני גילוח, פירסינג, ויחסי מין לא מוגנים הם אחלה דרך להידבק. אחרי ההידבקות מגיע שלב הדגירה של המחלה, בו החולה מוגדר כנשא, והוא יכול להימשך הרבה זמן (7 שנים בממוצע). כיום יש תרופות, שמאפשרות לנשאים לנהל אורח חיים יחסית נורמאלי, אבל זה עדיין לא אומר כלום. נשא יכול להדביק אנשים נוספים ואפילו להידבק עוד פעם בעצמו.

לאיידס אין טיפול או חיסון. היום נהוג להשתמש במספר תרופות, שהמטרה שלהן להפחית את מספר הנגיפים בדם ולפגוע במנגנון הרבייה שלהם. לגבי חלק מהן גילו שהנגיפים מפתחים עמידות מסוימת, לכן משתמשים בשילוב של מספר תרופות, מה שאנחנו מכירים בתור "הקוקטייל". התרופות מאריכות את משך החיים של החולים ומשפרות את איכות החיים, אבל הן לא יכולות לרפא לחלוטין. השילוב של התרופות גורם לתופעות לוואי קשות, בעיקר בתחילת הטיפול (כאבים, בחילות, הקאות, הפרעות בשינה) ומאלץ את החולים להיות כל הזמן תחת מעקב רפואי.

בגלל תופעות הלוואי, ובגלל שאורח החיים של חולי איידס רחוק מלהיות נורמאלי, או לפחות מה שהוא היה לפני שהכל התחיל, חלק מהנשאים פונים לרפואה משלימה. זה לא תמיד מלווה בברכת הדרך של הרופאים שלהם, אבל בדרך כלל זה עובד לא רע במקביל. כדי לחזק את המערכת החיסונית ואת הגוף בכלל אפשר להתחיל עם ויטמינים, תוספי מזון וצמחי מרפא, וגם פעילות גופנית (שזה תמיד טוב). מעבר לכך, טיפולים כמו דיקור, ארומתרפיה, רייקי, רפלקסולוגיה או שיאצו יכולים לסייע להקל על תופעות הלוואי, לחזק את המערכת החיסונית ולהפוך אותה לקצת פחות רגישה. הטיפולים שכרוכים במגע עוזרים בעיקר להרגעת המצב הנפשי. במקרה של איידס, טיפול ברפואה משלימה לא מהווה תחליף למשהו אחר, אבל הוא לפחות מקל על ההתמודדות.

 

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.