Write a comment

 

לפי הפילוסופיה הסינית, החומר הבסיסי ביותר שלנו מאוחסן בכליות. קוראים לו ג'ינג (Jing) ואפשר להגיד שהוא כמו תוכנית חיסכון. כשאנחנו צעירים אנחנו מפקידים אותו בכליות, כשאנחנו גדלים הוא בשיאו, וככל שאנחנו מזקנים, אנחנו מושכים את העודפים שנשמרו בכליות, ומשלמים על זה ריבית די גבוהה.

אבל ג'ינג לא גדל על העצים. אורח החיים שלנו יכול או להזין אותו, או לכלות אותו. החיים הטובים. ככה עושים את זה בסינית.


בשעת הסעודה

במקום להגדיר סוג מסוים של דיאטה, הרפואה הסינית המסורתית מדגישה בעיקר גיוון. כל מה שאנחנו אוכלים צריך להתאים לצרכים האישיים (גיל, מבנה גוף, מצב רפואי), שמותאמים לשינויים העונתיים ומאוזנים מבחינת אנרגיה וטעמים. התזונה צריכה להיות קלה לעיכול, בכמות הנכונה ובזמנים פחות או יותר קבועים. ככה אנחנו מבטיחים שמערכת העיכול (במיוחד הטחול והקיבה) עובדת בצורה יעילה ושומרת על אספקה קבועה של ג'ינג. תזונה לא מאוזנת, תוביל להצטברות עודף אנרגיה בגוף ולמחלות. שלא תגידו שלא ידעתם.

חכם בלילה

אנחנו יודעים ששינה חשובה בגלל שהיא מטעינה את הגוף, אבל אצל הסינים היא חשובה בעיקר בגלל שהיא שומרת על איזון בין אנרגית ין ואנרגית יאנג. השעה האידיאלית ללכת לישון, היא בין השעות אחת- עשרה בלילה ועד אחת לפנות בוקר, בהן אנרגית הין הרגועה מגיעה לשיא. מאחת לפנות בוקר, אנרגית הין מתחילה להפוך ליאנג, ונראה אתכם מצליחים להירדם כשהיאנג בשיאה. הרגלי השינה יכולים להשתנות גם לפי העונה. בקיץ למשל, מומלץ ללכת לישון מאוחר (ועם הפנים למזרח, כדי להזין את היאנג) ולקום עם אור ראשון, בעוד שבחורף מומלץ ללכת לישון מוקדם (עם הפנים למערב, כדי להזין את הין) ולקום ביקיצה טבעית. אבל זה לא נגמר כאן. השעון הביולוגי הסיני מחלק את היממה לפי האיבר הדומיננטי בכל שעה. למשל בבוקר, האיברים הדומיננטיים הם הריאות (בין שלוש לחמש לפנות בוקר) והמעי הגס (בין חמש לשבע בבוקר), והלילה (בין אחת לשלוש לפנות בוקר) שייך לכבד. הסינים ממליצים לסנכרן את השינה ויתר הפעולות היומיומיות עם השעון הביולוגי. למשל להתעורר ליום חדש בזמן שהריאות פעילות, לאכול כאשר המעי הגס (שקשור לעיכול והזנה)בשיאו, ולתת לכבד לעשות העבודה שלו (ניקוי פיסי ונפשי) בשקט, בלילה.

לעבודה ולמנוחה?

שלא תבינו לא נכון. שתיהן חשובות באותה מידה והפרזה בשתיהן לא עושה טוב לאף אחד. במיוחד לא לג'ינג. עבודה פיסית מחלישה את העצמות, השרירים, הכבד והכליות (ג'ינג), ועבודה מחשבתית מאומצת פוגעת בלב (שאחראי על הנפש ועל מחזוריות של דם) ובטחול (שאחראי לרגשות ומחשבות). מצד שני, גם עודף מנוחה לא במיוחד מומלץ, כי הוא פוגע בזרימה תקינה של צ'י. לכן, חשוב למצוא את האיזון הנכון בין עבודה, שבלעדיה מנוחה לא תהיה אפשרית.

סקס

לפי הטקסטים הסינים הקדומים, יחסי מין אמורים להיות שיא האיזון וההרמוניה בין אנרגית הין הנשית והנותנת, ובין אנרגית היאנג הגברית והמקבלת. נשמע יפה על הניר, אבל יש פה גם מלכוד. הסינים מאמינים שפעילות מינית מוגברת מחלישה את הג'ינג, ויכולה לגרום לבעיות בריאותיות ואפילו לסכנת חיים. לכן, יש כמה דברים שהם לא יעשו גם אם יתהפך העולם. בתור התחלה, לא עושים יותר מדי, בטח לא כשעייפים או רעבים, או בזמן שינויי מזג-אוויר קיצוניים, כמו גשם כבד, ערפל, או טמפרטורות מאוד נמוכות. ימים מיוחדים זה טוב ונחמד, כל עוד הם לא ראש השנה הסיני, יום ההולדת של בודהה או לוויה של מישהו קרוב. גם מקומות שהם לא בהכרח המיטה הם בסדר, כל עוד הם לא המטבח או האשראם הקרוב לביתכם. והכי חשוב, אלכוהול או תרופות לשיפור התפקוד המיני אולי יעשו את העבודה, אבל בטווח הארוך הם מחלישים את הג'ינג ויכולים לגרום לסניליות.


משהו ללבוש

המטרה היחידה של בגדים היא לעטוף אותנו ולהגן עלינו מפני מחוללי מחלה חיצוניים. באביב למשל, כשהטמפרטורות הקרירות של החורף עדיין יכולות לתפוס אותנו לא מוכנים, מומלץ להתלבש כמו שצריך. בסתיו לעומת זאת, לא כדאי להתלבש יותר מדי, כדי להתרגל בהדרגה למזג האוויר הקר של החורף. לפי הרפואה הסינית, סבילות לקור מגבירה את זרימת הדם והצ'י. לילדים זה חשוב כי זה עוזר להתפתחות שלהם. למבוגרים זה פחות מומלץ, כי החוסר היחסי שלהם באנרגית יאנג הופך אותם לרגישים יותר למחוללי מחלה חיצוניים כמו רוח, קור ולחות.

קורת גג

לפי הפילוסופיה הסינית, כל דבר משפיע על הג'ינג. אפילו סביבת המגורים. באופן כללי, הסינים ממליצים לבחור סביבה גיאוגרפית שקטה, אפילו מבודדת, עם הרבה אוויר נקי ועוד יותר מזה שמש. גם החלל הפרטי מושפע מהאנרגיה שסובבת אותו. הבית יכול לעודד יצירתיות וחיות ואז זה אומר שהוא והצ'י שלנו מסתדרים ממש טוב. החדשות הטובות הן שגם במצב הפוך (הבית גורם לנו דיכאון ועייפות למשל), יש כמה צעדים שאפשר לעשות ליצירת סביבה נכונה יותר בשבילנו.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.