Write a comment
טיפים לשתייה נכונה בערב ליל הסדר

מספרים על ר' יהודה בר עילאי שכמו כל יהודי טוב היה שותה ארבע כוסות בערב ליל הסדר ולאחריו היה "חוגר את צדעיו", כלומר חובש את מצחו במטפחת, וזאת עד חג השבועות. רק אז עבר לו ההאנג-אובר – כך לפחות על פי המסורת.


אז חמרמורת אינה נמשכת ימים כה רבים ולמעשה עוברת תוך מספר שעות, אבל עדיין, לא כיף. שלא לדבר על מי שצריך לנהוג הביתה לאחר קריאת ההגדה וארוחת החג. עדיף שלא יעשה זאת כשראשו סחרחר עליו משתייה מרובה.

עוד לא התפוגגו אדי האלכוהול מהעדלאידע בפורים, וכבר מצווה עלינו ללגום ארבע כוסות בערב אחד, כמות שצרפתים רבים יתקשו להשתלט עליה. אז איך שותים ארבע כוסות יין בלי להשתכר? איך צולחים את המדבר המשתרע מ"קדש" ו"עבדים היינו" ועד "חסל", בנפש צלולה ובעיקר פיכחת? קבלו טיפים מרחיבי נפשות לשתייה מרובה ומוצלחת בליל הסדר.

כוס ראשונה
ההמלצה הכללית היא לא לשתות על בטן ריקה. אבל מה לעשות ובהגדה כתוב לשתות את הכוס הראשונה לפני האוכל, כחלק מהקידוש. לכן, אם יש לכם אפשרות בחירה ואתם מגוונים בין היינות, שימו לפתיחה יין קל. יין רוזה ורוד ועדין יעשה את העבודה מצוין וישאיר את כולם עם רגליים על הקרקע.

שעה-שעתיים לפני שמתיישבים לשולחן ופוצחים בקריאת ההגדה, מומלץ לאכול משהו קטן וקל. משהו פשוט, שירפד את הבטן לפני השתייה וימנע מהגוף את הלם ההתמודדות עם האלכוהול שנופל עליו פתאום. תפוח, בננה או כל פרי אחר יספק את הריפוד הנדרש ויעשה זאת טוב בהרבה מברירת המחדל של פסח – המצה.


כוס שנייה
כוס זו מגיעה לפני הארוחה. זה המקום לירות בתותחים הכבדים. שימו פה יין אדום חזק וטוב, שיעורר את הגוף ובעיקר את התיאבון.

כוס שלישית
כוס הנמזגת לאחר הארוחה. המשיכו את הקו שהתחלתם ומזגו שוב יין איכותי ודומיננטי, כזה שישאיר אחריו טעם טוב של סיום הארוחה. אפשר פשוט למזוג את מה שמזגתם לכוס השנייה.

כוס רביעית
האוכל ברובו כבר מאחורינו, ויין מתוק יתקבל בברכה. יינות קינוח או יינות בסגנון פורט יתאימו לסגור ערב של מסורת ומשפחה.

ובאופן כללי
על כל כוס יין שתו לפחות כוס מים. לא מיץ, לא בירה – רק מים זכים שירוו את הגוף ויסייעו למערכת העיכול להתמודד עם תוספת האלכוהול הקשה לפירוק, שנחתה עליה בערב עמוס בלאו הכי.

בלי משקאות תוססים. קולה, סודה, גם יין נתזים נשארים מחוץ לתמונה. הם רק יכבידו על הקיבה ועל הגוף. על הדרך אפשר גם למנוע משקאות תוססים וממותקים מהילדים. הלילה הזה כולו שתייה כדת וכדין, אבל כמו שצריך.

יין שותים לאט. קחו את הזמן, אל תעמיסו על הגוף ועל הראש.

ותרו על קפה. הוא אמנם מעורר, אבל הקפאין שבו פועל כמו האלכוהול ומייבש את הגוף. אלכוהול וקפה זה שילוב מסוכן שמדרדר את משק הנוזלים בגוף. שתו תה, עם עדיפות גבוהה לספל תה ירוק.

כואב לכם הראש מהשתייה ומהערב הארוך? אפשר לקחת תרופה אבל לא אקמול או תרופה דומה המבוססת על פראצטמול. החומר הפעיל הזה מתפרק בכבד, ממש כמו האלכוהול שבעטיו נטלתם את התרופה. אבל יש גבול לכמות הרעלנים שהכבד יכול להתמודד עימם, והשילוב הזה אינו מיטיב עימו. זה עלול להיות אפילו מסוכן. לכן, בליל הסדר עצמו וגם למחרת, אם אתם לוקחים תרופה, שלא תהיה על בסיס פראצטמול.

חג שמח, כשר ובראש טוב!
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.