חזרה לידע מקצועי ראשי
הדפסה
Write a comment

 

כמעט כל הורה חולם שבנו/בתו יגדל להיות גאון, או לכל הפחות, בעל כישרונות מיוחדים. השאלה האם הדבר תלוי ביד הגורל או שמא ניתן לעשות משהו כדי לסייע בכך, הופכת יותר ויותר אקטואלית. זוגות צעירים רבים אפילו בטוחים שאת הדבר ניתן לתכנן, ומסתמכים בכך על שורה של גילויים אחרונים בתחום. ובכן, האם קיים דבר כזה: מתכון להולדת ילד גאון?

מומחים טוענים כי ההורים המבקשים להעניק לעולם גאון צריכים בראש ובראשונה לתכנן במדויק את מועד הכניסה להריון. התקופה האידיאלית להולדת תינוק כזה, לדבריהם, היא פברואר-מרץ, מחקרים החברתיים גורסים שהרוב המכריע של גאונים נולדו בסוף החורף ובתחילת האביב. ההסבר לכך הוא שבתקופה הזו בכוכב השמש נרשמת פעילות אינטנסיבית, והדבר משפיע על הפעילות המוחית.

הסביבה והגיל

גם סביבת המגורים חשובה. יש הטוענים כי אם אתם גרים בקרבת רכס הרים או ליד הר געש פעיל, הדבר מגביר את הסיכויים להולדת גאון. האם להאמין לכך או לא – תחליטו אתם, אך נכון להיום הוכח כבר שבכדור הארץ יש אזורים גיאוגרפיים העשירים בכוח אנרגטי, אשר משפיעים הן לטובה והן לרעה על בני האדם. יש גם היגיון מסוים ברעיון שרוב הסיכויים שתינוק כשרוני ייוולד לאוויר העולם בסביבה אקולוגית ידידותית ולא בכרך סואן ומזוהם.

כמו כן גנטיקאים טוענים כי הולדת ילד גאון תלויה גם בגיל ההורים. כך לדבריהם, אמו של התינוק צריכה להיות צעירה מבן זוגה בצורה משמעותית.  

הנתון הזה רחוק מלהיות מעודד. שהרי המסקנה מכך היא שעל מנת להעשיר את העולם בעילוי חדש, יהיה צורך להתחתן לא בגלל האהבה אלא משיקולי כדאיות. אך לא היינו ממליצים להתייחס לנתונים האלה ברצינות רבה מדי, הרי שהעיקר הוא שהתינוק יהיה רצוי ויוולד במשפחה אוהבת.

התנאי הבא נראה הגיוני הרבה יותר – מסתבר שעל מנת שהתינוק יהיה כישרוני, חשובה גם רמת האינטלקט המשפחתית. הדבר הוכח מדעית: ככל שהרמה הממוצעת של האינטלקט בקרב כל בני המשפחה גבוהה יותר, כך גובר הסיכוי להצטרפות אליה של גאון חדש.

תזונה נכונה

כל אשה הנמצאת בהריון מודעת היטב לתזונה שלה. אך תזונה נכונה היא רק אחד התנאים החיוניים להולדת תינוק כשרוני. 

האם לעתיד צריכה לאכול מצרכים הכוללים כמה שיותר לציטין – חומר המפתח את מוחו ואת זיכרונו של הוולד שבבטנה. בעיקרון כמות גדולה של לציטין נמצאת במוצרי חלב ובחלמונים.  

בתפריט של אמו של גאון פוטנציאלי צריכים להיכלל הרבה פירות וירקות טריים. בנוסף לכך – כבד, בשר וביצים, וגם מוצרים הכוללים חומצה פולית – ירקות ירוקים, גזר, שעועית, תפוזים, תרד, כרוב וגם אלה שיש בהם הרבה ברזל – כוסמת, אגוזים, גבינה, חלב ודגים. הרופאים מתעקשים במיוחד על דגים. על פי מחקרים שונים, ילדים אשר אמותיהם אכלו הרבה דגים ושאר פירות ים, גדלו להיות יותר קומוניקטיביים משאר חבריהם.

הסביבה האסתטית

היום כבר ידוע שהתינוק מסוגל לקלוט דברים כשהוא נמצא עדיין בבטן אימו. לכן חשוב ביותר שמצב רוחה של האם לעתיד יהיה טוב ומצבה הפסיכולוגי יציב לאורך כל ההיריון. כיצד משיגים זאת?

הרשמים הראשונים של הרך הנולד על העולם הסובב אותו מושפעים בראש ובראשונה מרשמי אימו, אותם היא חווה עוד בתקופת ההריון. במסורות של עמים רבים קיימת אמונה שעל אשה הרה להיות במגע רק עם הצדדים היפים והאסתטיים של החיים – כך גם התינוק יוולד יפה תואר וברוך כישרונות.

כאשר האם לעתיד נהנית מנופי הטבע המרהיבים ומשכיות חמדה שונות, או סתם נהנית מהחיים, אזי גם העובר שבתוכה יחוש את היופי ואת ההרמוניה. הדבר גם יסייע להתפתחותו ויקל על צאתו לאוויר העולם.

כיום קיימים בעולם מתודות רבות להתפתחות הוולד בעודו ברחם. המתודות האלה מלמדות את האם לחוות את עולם האמנות בדרך שתביא תועלת לתינוקה. זה לא חייב להיות הקשבה למוזיקה קלאסית, סיור במוזיאונים או הקראת שירה. האם לעתיד יכולה לעסוק בפעילות יצירתית עצמאית - לצייר, לכתוב שירה. הדבר מסייע לאשה הרה "להיפתח" ובכך יווצרו תנאים נוחים לכך שהתינוק יוולד עם פוטנציאל ההתפתחות האינטלקטואלית רחב יותר.

כל אשה הנמצאת בהריון חווה תקופה של רגישות גבוהה, ואילו האמנות עוזרת לנו להתחבר לתוך עולמנו הפנימי.

המוזיקה והריקוד

הריקוד הוא דרך נפלאה ליצירתיות. נשים הרות רבות משוכנעות שבתקופת ההריון כדאי לזוז כמה שפחות. אך הדבר אינו נכון, מכיוון שתנועותיה של אמא מעוררים את האקטיביות התנועתית של התינוק.  

גם המוזיקה, בעיקר הקלאסית, משפיעה לטובה על התפתחות העובר. שופן, מוצרט, ויולדי - העיקר שהמוזיקה תהיה רגועה ומעוררת השראה. אם אינכם מומחים במוזיקה הקלאסית, יש בשוק לא מעט אוספים שנוצרו במיוחד לנשים בהריון. יש גם מוזיקה שנכתבה במיוחד "לבטן" – היא מסייעת לפיתוח חוש השמיעה המוזיקלי אצל הוולד עוד לפני שיצא לאוויר העולם.

המומחים סבורים כי הכלים המוזיקליים האהובים ביותר על תינוקות הם חליל, גיטרה ונבל. אך ברור שהמלודיה האהובה ביותר על תינוקות היא קולה של אמא.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.