Write a comment

 

קרוב לשליש מהחיים שלנו אנחנו ישנים, חייבת להיות לזה סיבה טובה. השינה עוזרת לנו לשמור על אנרגיה, לחדש כוחות, לקחת פסק זמן ואומרים שהיא גם חיונית ללמידה. אבל עדיין זה תהליך די מסתורי, שלא יודעים עליו את הכל. מה שיודעים בוודאות זה שמחזור השינה מווסת תהליכים רבים בגוף, והוא בעיקר משפיע על המערכת החיסונית. בזמן השינה מופרשים מלטונין (שבין היתר מווסת את תהליכי ההזדקנות), קורטיזול (שבין היתר אחראי על תהליכים מטבוליים בגוף) והורמון הגדילה (שאחראי על חידוש רקמות ועל חילוף החומרים). מחזור שינה מורכב מארבעה שלבים שביחד נמשכים שעה וחצי וחוזרים על עצמם במהלך הלילה (תלוי כמה זמן אתם ישנים). אנחנו מתהפכים כמעט 40 פעם בלילה, ובערך מחצית מאיתנו יסבלו מהפרעות שינה בשלב כזה או אחר.

תיקים באפילה

התופעות שמוגדרות כהפרעות שינה הן שונות ומשונות. פאראסומניה למשל זה כל ההפרעות החריגות, כמו אלה שהולכים באמצע הלילה מתוך שינה עמוקה. היפרסומניה הוא מצב שמתאר עודף שינה. בקבוצה הזאת נמצא הפרעות כמו נרקולפסיה, קטפלקסיה ותסמונת קליין לווין. נרקולפסיה היא דחף פתאומי לשינה. קטפלקסיה נחשבת להפרעה נדירה יותר, היא דומה לנרקולפסיה אבל מתרחשת בעקבות טריגר שהוא בדרך כלל מצב של התרגשות, ויש גם את תסמונת קליין לווין שמתארת תקופה של שנת יתר שיכולה להימשך שבועות. אבל כל אלה הן הפרעות של יתר שינה. מהצד השני יש הפרעות של חוסר בשינה, ובראשן אינסומניה. "אינסומניה היא סוג של הפרעה המתבטאת בתחושה של האדם ששנתו מופרעת או לא מספקת" מסביר ד"ר יצחק שפירר, מנהל מעבדת שינה בבית החולים 'אסף הרופא' . זה יכול להיות קשיים בהרדמות, התעוררויות חוזרות במהלך הלילה, שינה קצרה וקימה בתחושת עייפות, וזה יכול להופיע בכל גיל. "ישנם שלושה סוגי אינסומניה, ומבחינים ביניהם לפי משך הזמן שההפרעה מופיעה" מסביר שפירר. אינסומניה זמנית מוגדרת ככזו שנמשכת עד שלושה לילות, אינסומניה קצרת טווח נמשכת עד 3 שבועות, וכל מה שמעבר לזה מוגדר כאינסומניה ארוכת טווח או כרונית. בערך 10% מהאוכלוסייה סובלים ממנה.

הטיפול שמציעה הרפואה הקונבנציונאלית יכול להיות התנהגותי או תרופתי. הטיפול ההתנהגותי נקרא 'היגיינת שינה' והוא מתאים לטיפול במצבים של אינסומניה זמנית. היגיינת שינה זה בעצם להימנע מכל מה שיכול להפריע לשינה. קפה, סיגריות, אלכוהול, התעמלות גופנית ואכילה בסמוך לשעת השינה, כל אלה נחשבים כמעוררים. מעבר לזה מומלץ להקפיד על שעות שינה קבועות (גם בסופ"ש!) ולייחד את חדר השינה לשינה בלבד (או סקס).

"גם באינסומניה קצרת טווח ניתן להסתפק בהדרכה להיגיינת שינה נכונה וניתן להיעזר בכדורי שינה לתקופה קצרה. במצב של אינסומניה כרונית, נחקור יותר לעומק" מסביר שפירר. "במידה ולא נמצא את הגורם, נעזר בכדורי שינה לסירוגין, עם הפסקות במרווחים קבועים". הבעיה, שהתרופות פוגעות באיכות השינה, ממכרות ויש להן תופעות לוואי.

מחר בבוקר נתעורר ליום חדש נפלא

"תרופות צריכות להיות המוצא האחרון. כשמאבחנים את מקור הבעיה, אפשר לפתור אותה באמצעות תזונה, צמחי מרפא וטכניקות תרגול והרפיה" מסבירה לילך נהרי, נטורופתית מוסמכת. "לפעמים ההפרעה מופיעה כהפרעה ראשונית, כלומר רק אינסומניה, אבל בהרבה מקרים אחרים היא משנית לתופעות אחרות כמו דיכאון, חרדה, כאבי ראש. חשוב לטפל במקור הבעיה ולא רק בסימפטום".

 

הטיפול הנטורופתי מותאם אישית לאדם ובהתאם לאורך חייו, לכן קשה לדבר על טיפול אחד. אפילו שני אנשים הסובלים מאותה בעיה, יקבלו טיפול שונה. ובכל זאת, קיימים טיפולים שיכולים לסייע לכולם. למשל ולריאן, צמח מרפא שידוע באיכות המרגיעה שלו. אפשר להשתמש במקביל גם במליסה, בבונג ופסיפלורה רפואית. לתפריט היגיינת השינה מוסיפה נהרי הקפדה על חדר חשוך, שקט ומאוורר, אטמי אוזניים, כריות נוחות, שינה על הגב או כל מה שיעזור לצמצם את ההפרעות החיצוניות. "מעבר לזה אפשר ללמד את המטופל טכניקות הרפיה שהוכחו כמאוד יעילות, והן יכולות להשתלב באופן מלא בטיפול הקונבנציונאלי".

הפרעות שינה פוגעות באיכות החיים ובתפקוד היומיומי בצורה משמעותית, על זה אנחנו לא מתווכחים. גם אם נדמה לכם שאתם בסך הכל לא ישנים טוב, בטח שמתם לב שאתם עצבניים יותר ומרוכזים פחות וזה אומר ששינה היא לא רק שינה. חסך כרוני בשינה קשור למחלות כמו סכרת, לב וכלי דם, לכן חשוב לטפל בזה, לא משנה איך.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.