Write a comment

 

חדר לידה הוא מקום לא מאוד צפוי. אי אפשר לדעת כמה זמן זה ייקח, אי אפשר לדעת איך זה יתפתח, ואי אפשר לדעת כמה נשים כורעות ללדת בדיוק עכשיו ממש כמוך. אם זאת הלידה הראשונה שלך, את בטח לא יודעת למה לצפות. אבל אומרים, שהדרך הכי טובה להתמודד עם הלא נודע, היא להכין את עצמך מראש.

על אפידורל וכל השאר. למי שרק רוצה לדעת, למי שאפידורל הוא לא אופציה, ולמי שלא רוצה שהחיים יתפסו אותה לא מוכנה.


להיות עם ולהרגיש בלי

כולן חכמות גדולות לפני, אבל ברגע שמתחילים הכאבים, לכולן יש רק מילה אחת להגיד. אפידורל. הרדמה מקומית שמתבצעת באמצעות החדרת מחט לאזור שידוע בשם האזור האפידורלי (Epidural Space) באזור הגב התחתון.

אפידורל הוא אמנם משכך כאבים מעולה, בטוח יותר מהרדמה כללית, ולפי מה שאומרים החומר אפילו לא מגיע לעובר. החיסרון הוא, שלא תמיד הזריקה מצליחה לשכך את הכאבים בצורה עקבית, היא מצמצמת את יכולת התנועה והדחיפה של היולדת ובאופן כללי מעכבת את הלידה. לפעמים היא מלווה בגירוד וברעידות, לפעמים בחום, לפעמים בירידה משמעותית בלחץ הדם, ותמיד בפיטוצין (חומר שמזרז את ההתכווצויות של הרחם). בגלל שהיא מעכבת את התפתחות הלידה, הסיכוי ללידת מלקחיים, ואקום או ניתוח קיסרי עולה. בנוסף, אם היולדת סובלת מחום או מירידה משמעותית בלחץ הדם, גם העובר עצמו עלול להיפגע.

אבל יש כאלה שבשבילן אפידורל אומר דבר אחד. הן לא יהיו שותפות פעילות בלידה, אלא צופות מן הצד. אז הנה כמה אפשרויות לתוכנית מגירה.

לידה פעילה
לידה פעילה זה לא דבר חדש. ככה היו עושים את זה לפני עידן האפידורל. ואם להיצמד לעובדות, רק לפני 300 שנים נשים התחילו ללדת בשכיבה. בערך משנות ה- 80 המושג לידה פעילה היה שם נרדף לאפידורל, מתוך ההנחה שלהיות פעיל, זה לקחת אפידורל. אבל היום, לידה פעילה היא מושג שמתאר איזון בין הטבעיות של הלידה לידע של המדע. בשיטה הזאת עובדים עם הכאב, היולדת נמצאת יותר בשליטה, יכולה להחליף תנוחות בחופשיות, יש פחות סיכון להתערבות רפואית, יש יותר סיכוי שהלידה תהיה קצרה יותר ועם פחות כאבים, שהאווירה תהיה תומכת והחוויה תהיה מתגמלת.

מתאים לנשים שיש להן סטיקר של מלכת המדבר על הג'יפ.

ארומתרפיה
לארומתרפיה יש שימושים רבים. בתור התחלה, שמנים ריחנים יכולים להחליף את הריח של בית החולים. אבל יותר מהכל, הריחות אמורים לעזור להירגע עוד קצת, לשפר את ההתפתחות ואת השליטה על הלידה. יש שמנים מסוימים שלא מומלצים בזמן הריון או לידה, אבל שמן לבנדר נחשב מאזן ומעודד צירים, שמן קמומיל נחשב עדין ומרגיע את הגוף והנפש, ושמן נרולי,שהוא אחד השמנים היעילים לטיפול בדיכאון, יעיל גם לטיפול במצבים של היסטריה, חרדה או מצבים מלחיצים אחרים. בשמנים אפשר להשתמש לפני הלידה באמבטיה, וגם תוך כדי הלידה באמצעות מבער, או אפילו יותר טוב, עיסוי של בן הזוג.

מתאים לנשים שרוצות להרגיש בספא

אקופונקטורה או דיקור סיני

אקופורסורה או אקופונקטורה מתאימות בשילוב גם עם טכניקות אחרות להפחתת כאב. שתיהן מדברות על להפחית את הכאב, או לפחות את התפיסה שלו, ליצור תחושה כללית טובה ולהפחית את הסבירות להתערבות רפואית, במיוחד אם מתחילים לעבוד איתן ברגע שהלידה מתחילה להתפתח. באקופרסורה זה לחיצות עדינות באזור הידיים, הרגליים וכפות הרגליים, באקופונקטורה זה מחטים עדינות שמוחדרות באותן נקודות. דיקור סיני הוא גם אלטרנטיבה טבעית לפיטוצין ויכול לזרז לידה בטווח של 48 שעות. אם כדאי לזרז את הלידה, זו כבר שאלה אחרת.

מתאים לנשים שלא מפחדות מכלום, בטח לא ממחטים

דולה

בניגוד למה שחשבת, דולה, תומכת לידה אישית, תומכת בכל סוגי הלידה. יש לה את כל הידע והמומחיות, אבל היא לא תקבל החלטות במקומך. היא רק תתמוך בך בכל החלטה שתקבלי. היא מבינה את ההתפתחות הטבעית של הלידה, יכולה להשתלב בכל שלב שלה, היא מכירה אותך ויודעת בדיוק מה יעשה לך טוב, ויש לה בארסנל אין ספור דרכים להקל על כאב ולסייע להתפתחות הלידה, ואפילו כמה טיפים לבן הזוג. לפי מחקרים, יולדות שמסתייעות בדולה מרוצות יותר מחוויית הלידה, בלי קשר לנסיבות, פחות נזקקות להתערבות רפואית במהלך הלידה, מחלימות מהר יותר, פחות מסתבכות עם ההנקה, ו- 60% פחות מבקשות אפידורל.


מתאים לנשים שאוהבות שלישיות

מים

5 מתוך 10 נשים שילדו במים, אמרו שמים הפכו את חווית הלידה לנעימה יותר. 8 מתוכן אמרו שיעשו את זה גם בפעם הבאה. לידה במים נוחה יותר לחלק מהנשים, ויש לזה כמה סיבות. החום המרגיע של המים, יכולת הציפה שמפחיתה את המתח על השרירים ומאפשרת טווח תנועה גדול יותר. חוץ מזה, מחקר שהשווה בין 2,000 לידות מים ולידות רגילות, הסיק כי בלידת מים יש את הסיכוי הכי טוב שלא תהיה בכלל פגיעה ברקמות. אם בכל זאת קיים סיכון לחתך פירנאום, בלידת מים מאבדים הכי פחות דם. החוקרים לא ממש יודעים להסביר אם זה המים שעוזרים לפירנאום להתרכך, אבל כנראה שלידת מים, תרגילי רצפת אגן, תזונה, ועיסוי פירנאום לפני הלידה, הם שילוב מנצח. לא כל המקומות מאפשרים לידת מים. במקרה הזה, גם אמבטיה או מקלחת יכולים לעזור להירגע בין ובמהלך הצירים.

מתאים לנשים במזל מים

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.