חזרה לידע מקצועי ראשי
הדפסה
Write a comment

 

ממסמך שהוגש לוועדת הכנסת לזכויות הילד, התברר כי בשנים האחרונות חל גידול משמעותי בצריכת אלכוהול בקרב בני נוער. המסמך, המגובה במחקרים שנערכו באחרונה בנושא, מגלה כי צריכת אלכוהול בקרב בני נוער עומדת כיום על כ-50 עד 60 אחוז.

אמנם, זה עדיין נתון מתון ביחס למדינות אחרות, אך הוא בכל זאת צריך להדליק אור אדום, כי ידוע שעם הזמן יש החמרה בכל הקשור לגיל התחלת השתייה בישראל.

אלכוהול והשפעתו ההרסנית על בני נוער

הסכנות של שתייה בקרב בני נוער רבות. בין היתר ניתן לחטוף, הרעלת אלכוהול, העלולה להביא למוות גם בגיל צעיר. כאשר מגזימים עם האלכוהול הדבר עלול להביא לשיבושים בפעילות הלב, ולפיכך גם להתקף לב קטלני.

המכורים לאלכוהול חשופים הרבה יותר מאחרים למקרים טראומתיים למיניהם, כמו תאונות דרכים למשל. ממחקרים שנערכו במדינות שונות, התגלה כי הסיכון להתאבדות הוא גבוה בעשרות אחוזים בין האלכוהוליסטים לעומת שאר האוכלוסייה. בכך, אגב, מוסבר אחוז התאבדויות גבוה במדינות סקנדינביה וברוסיה, שם, כידוע, די אוהבים את הטיפה המרה (יש, כמובן, סיבות נוספות, אבל לא בכך עסקינן).

מחקרים קרימינולוגיים גורסים כי כמחצית ממקרי רצח במדינות שחלק גדול מאוכלוסייתן סובל מאלכוהוליזם, נעשו במצב שכרות. אלכוהוליזם גורם או מהווה זרז לשורה של מחלות, כמו אולקוס, מחלות לב-ריאה, מחלות כבד ועוד. בין 60 ל—70 אחוז מהגברים, המכורים לאלכוהול, לא יאריכו מעבר לגיל 50.

הסיבות

הסיבות לצריכת האלכוהול שונות. אחת מהן היא ההשפעה שיש לאלכוהול על בני האדם – הוא מעלה את מצב הרוח, מוריד את המתח ומרגיע. הצורך להגיע למצבים האלה קיים בקרב קטגוריות רבות של בני האדם: אנשים בעלי אופי פתולוגי, שמתקשים להתאים את עצמם לחברה הסובבת אותם, וגם בקרב אלה שהעבודה שלהם כרוכה במעמסים פיזיים ונפשיים (היזכרו לדוגמה בדמות שמגלם ג'ון האם ב"מד מן"). ההתמכרות לאלכוהול מושפעת גם מהסביבה החברתית, מהאווירה בבית ובמשפחה, חינוך, מסורת, מצבים פסיכו-טראומתיים, לחצים ועוד. גם לגורמים תורשתיים יש, ללא ספק, השפעה על כך.

האלכוהוליזם בקרב בני הנוער מופיע לעיתים קרובות במשפחות בהן הפיקוח עליהם מצד ההורים לא קפדני דיו, וגם במשפחות בהן אחד ההורים הוא אלכוהוליסט בעצמו. גורם חשוב נוסף הוא הימצאות הכסף בכסיהם, שלרוב הם מרוויחים בעבודות שונות. על פי המחקרים, האלכוהול בקרב בני הנוער מתחיל להתפתח כבר בגילאי 13 עד 15. יש מקרים, נדירים יותר, שהמכה הזאת מתחילה אף בגיל צעיר יותר.

בני נוער צורכים לרוב אלכוהול בחברת בני גילם. בהתחלה, במיוחד ללא פיקוח עצמי, הם משתכרים מהר מאוד. עם הזמן, במיוחד כאשר צריכת האלכוהול הופכת לשיטתית וכמעט יומיומית, האורגניזם מתחיל להתרגל אליו. עד מהרה מופיע סינדרום השכרות, שעיקרו מתבטא בהפרעות נפשיות. גם האופי של נער/נערה שמתחיל לשתות משתנה עד מהרה. הדבר מתבטא בעירנות/רגישות יתר, המלווה בהתפרצויות זעם המלוות בהתקפי אלימות, או להיפך – בירידה של פעילות אקטיבית, חוסר יוזמה ואפאטיה. לעיתים ההתמכרות לאלכוהול מובילה גם לצריכת סמים.

בני נוער מכורים לאלכוהול – כמו בעצם גם המבוגרים – זקוקים לטיפול מקצועי על מנת לצאת מהמעגל המסוכן הזה. גורמים במערכת החינוך אמורים לזהות את התופעה ולדווח לרשויות המתאימות. בדרך כלל הטיפול כולל שיחות עם פסיכולוגים או אנשי מקצוע אחרים, טיפולים תרופתיים, הצטרפות ל"אלכוהוליסטים אנונימיים", אך הגורם המשמעותי ביותר הוא ההורים. חשוב שההורים יתעוררו בזמן ויעזרו לבניהם ליצור קשרי חברות חיוביים חדשים.

לעדכונים נוספים בקרו אותנו גם בדף הפייסבוק שלנו

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.