Write a comment
האביב הגיע באופן רשמי וצפוי להביא איתו פריחה, שגשוג ולבלוב. עם זאת, הוא מזמן לחיינו גם דברים קצת פחות סימפטיים כמו אלרגיות עונתיות. כך תדעו אם אתם סובלים מאלרגיה או מצינון – ואיך לטפל בבעיה כמו שצריך

קשה שלא לאהוב את האביב – העונה עם הטמפרטורות השפויות ביותר בשנה, ניחוחות של לבלוב הפרחים וכמובן חופשת הפסח שכבר ממתינה מעבר לפינה. עם זאת, בעבור לא מעט ישראלים, העונה הזאת היא יריית הפתיחה למבול של תסמיני אלרגיה לא נעימים בכלל, לצד מחלות כמו צינון שלמרות העלייה בטמפרטורות, לא מתכוונות ללכת לשום מקום.

רבים מהאנשים מתקשים להבדיל בין צינון לבין אלרגיות. ההבדל בניהם אמנם נראה זניח, אך הוא חשוב ביותר כדי להתאים את הטיפול הנכון שיעזור לקצר את משך ההתמודדות עם הבעיות האלו. אז בואו נבין מהם ההבדלים המרכזיים בין שני המצבים – ומהן הדרכים הטובות ביותר לנצח אותם:

מהו צינון וממה הוא נגרם?

צינון הוא מחלה נגיפית (ויראלית) שנגרמת על ידי סוגים שונים של נגיפים.ההשפעה של המחלה משתנה מאדם לאדם בתסמינים ובעוצמה, אך רוב האנשים יסבלו מתסמינים שכוללים גודש באף, התעטשויות מרובות, כאב גרון, כאב ראש, חום וחולשה כללית. זמן ההחלמה מהמחלה בדרך כלל אורך בין שבעה לעשרה ימים.

צינון מזוהה בעיקר עם תקופת החורף, אך למעשה אנחנו עלולים לחלות במחלה הזאת לאורך כל השנה. למעשה, המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארצות הברית (CDC) מצא כי אנשים סובלים מהמחלה בין פעמיים לשלוש בשנה בממוצע.

מהן אלרגיות ולמה אנחנו סובלים מהן?

מערכת החיסון שלנו נועדה להגן על הגוף מפני זיהומים. אלרגיות מופיעות כאשר חומר מסוים גורם לגירוי ולהפעלה לא רצויה של מערכת החיסון. במצב כזה, הגוף שלנו למעשה תופס את החומר הזר כאיום ומשחרר כימיקלים שנקראים "היסטמינים" כדי להילחם בו.

ההיסטמינים עלולים לגרום למגוון רחב של תסמינים כמו התעטשויות, שיעול, כאבי גרון, גודש באף ודמעות בעיניים. האלרגיות מובילות במקרים מסוימים גם לפריחה ולגירודים בעיניים. האלרגנים הנפוצים ביותר כוללים את קרדית האבק, רוק של בעלי חיים, עובש, פריחה של צמחים מסוימים ומזונות כמו בוטנים, אגוזים, חלב או ביצים.

אז איך מבדילים בין שני המצבים האלו?

כפי שראינו, התסמינים של אלרגיה וצינון די דומים – וזו לא הבעיה היחידה. למעשה, אנשים שסובלים מאלרגיה בדרך כלל גם נוטים לסבול יותר מצינון ומשפעת, מה שמקשה עוד יותר להבין את מקור הבעיה בכל פעם.

לכן, כדי להבין את ההבדל בין השניים, בואו נשרטט את קווי השוני בניהם: צינון, לצד כל התסמינים הנפוצים שלו, גורם לחולשה, עייפות, כאבים במקומות שונים בגוף וחום גבוה. מנגד, אלרגיות כוללות תסמינים ייחודיים שלא מופיעים בצינון – גירוד בעיניים, צפצופים בנשימה ופריחה על הגוף.

סימן בולט נוסף הוא התזמון – צינון בדרך כלל מחמיר בבוקר ובערב ונחשב קל יותר במהלך היום. אלרגיות בדרך כלל יופיעו בסמוך למועד החשיפה לגורם האלרגני – כמו למשל אחרי הליכה בחוץ, שהייה בבית עם כלב או חתול או עבודה במשרד מאובק.

הטיפול האולטימטיבי בבעיות הנפוצות

עכשיו כשהבנו את ההבדל בין שתי הבעיות, בואו נגלה איך לטפל בהן ביעילות. מחקרים מראים כי הדרכים היעילות ביותר לטיפול בצינון כוללות שתייה של נוזלים רבים במהלך היום, כמו מים, מיץ תפוזים או תה צמחים, הימנעות מקפאין, ניקוי תעלות האף באמצעות מים או חומרים רפואיים, גרגור מי מלח ושימוש במכשירי אדים.

אם התסמינים לא חולפים אחרי עשרה ימים, ייתכן כי מדובר בבעיה חמורה יותר כמו זיהום בסינוסים או ברונכיטיס. במקרה כזה, יש להתייעץ עם הרופא לגבי הטיפול המתאים.

באלרגיה ניתן לטפל כמובן באמצעות תרופות המכילות אנטי-היסטמינים, אך לא רק. כדי להקל על התסמינים, מומלץ להצטייד גם בתרסיסי אף להקלה על הגודש ובטיפות עיניים להקלה על הגירוי. גם
במקרה הזה, ייתכן כי מכשיר אדים יסייע להקל על התסמינים המציקים ביותר ולשפר את מצב העור לאחר החשיפה לגורם האלרגני.


chair banner1

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.