Write a comment

 

עמידות בפני אנטיביוטיקה היא לא משהו שכדאי לזלזל בו. ארגון הבריאות העולמי (WHO) צופה שבתוך עשר שנים, לא יהיה בסביבה שום טיפול מספיק יעיל למלריה, שחפת ואפילו דלקת ריאות.

אז לחוקרים, למדענים ולרופאים לא נשארה הרבה ברירה, אלא לעשות הרבה מאוד שעות נוספות במעבדה. את הפתרונות הם מצאו דווקא במקומות הכי לא צפויים.

קרוקודיל דנדי

מסתבר שתנינים נלחמים בזיהומים הרבה יותר טוב מאיתנו, בני האדם. וכנראה שזה תהליך ההתאקלמות שלהם שמסייע להם להחלים בצורה מהירה יותר מפצעים. בדיקות מעבדה שנערכו לאחרונה מראות כי כמות זעירה של תמצית דם תנינים הורגת מיקרובים רבים, כולל סטאפילוקוקוס זהוב עמיד למתיצילין (Methicillin-Resistant Staphylococcus Aureus) חיידק בתי החולים המדבק והעמיד מכולם, ואף עוזרת להילחם בתסמונת הכשל החיסוני (HIV).

המכה השניה - צפרדעים

חוקרים איטלקים הצליחו בשנה שעברה לבודד מעורן של צפרדעים תרכובת המכילה יותר משתי חומצות אמינו שנקראת Antimicrobial Peptide. את אותה תרכובת הם בדקו על צאצאים של בקטריות שעמידות לתרופות רבות. לא רק שהתרכובת הרגה בחיסול ממוקד את החיידקים, היא גם השתוללה במערכת החיסונית ועזרה לנקות את הזיהום הרבה יותר מהר. החוקרים גילו כי אחת מהתרכובות הצליחה להרוג חמישה מינים שונים, מתוכם שלושה שכיחים במיוחד, Staphylococcus Aureus,Stenotrophomonas Maltophilia, ו- Acinetobacter Baumannii שאפשר למצוא בעיקר ביחידות לטיפול נמרץ בבתי חולים.

מולקולות סינתטיות

חוקרים מאוניברסיטת נורת' ווסטרן (Northwestern) בשיקאגו, הצליחו לאחרונה להנדס גרסא סינתטית של אותה תרכובת, וגילו שלמרות שהיא סינתטית, היא עמידה יותר, חזקה יותר מהתרכובת הטבעית, נשארת יותר זמן בגוף, וזולה יותר לייצור. כאשר החוקרים הוסיפו אותה לתרביות של ששה חיידקים שונים שגורמים להרעלת מזון, דלקת ריאות, מחלות בתי חולים ודלקות אוזניים ולב, התרכובת גברה על כולם.

בקטריופאגים. למי קראת מיקרוב?
יש כזה דבר שנקרא בקטריופאגים, מיקרובים שנלחמים בבקטריות ומתפתחים יחד איתן. ואם יש כזה דבר, ויש בקטריות שמפתחות עמידות בפני תרופות, תנו לחוקרים סיבה אחת מספיק טובה למה לא לערוך ביניהם היכרות. כאשר בדקו את אותם בקטריופאגים, הם הצליחו לרפא את הזיהום מבלי לגעת בשאר הגוף או בחיידקים הטובים. כיום, טיפול מהסוג הזה נפוץ בעיקר במזרח אירופה, ועושה עלייה לארצות הברית. הבקטריופאגים יכולים לפתור אחת ולתמיד את הבעיה של עמידות בפני אנטיביוטיקה, החיסרון היחיד שלהם, הוא שכל נצר של בקטריות צריך את הקוקטייל הבקטריופאגי שתפור למידותיו. ככה שזה יכול לקחת עוד כמה שנים עד שלרופאים יהיה ארסנל בקטריופאגים להשוויץ בו.

תרופה לכולסטרול

חיידקי הסטאפילוקוקוס זהוב עמיד למתיצילין (MRSA) מייצרים נוגד חימצון שעוזר להרוס רדיקלים חופשיים ורעילים, שמיוצרים תוך כדי התהליך של המלחמה במחלה. חוקרים גילו כי אותו נוגד החימצון, מיוצר בתהליך שמזכיר מאוד את התהליך בו אנו מייצרים כולסטרול. ובעוד החוקרים תוהים האם אותם רכיבים שמורידים כולסטרול יכולים לעשות הסבה מקצועית לסוג חדש של אנטיביוטיקה, בעכברים שסבלו מנגיף הסטאפילוקוקוס וקיבלו את התרופה, נמצאו 98% פחות חיידקים בהשוואה לעכברים שלא קיבלו את התרופה.

אז נכון, בדרך כלל אנחנו נגד אנטיביוטיקה. אבל יש כמה מקרים יוצאי דופן והתפתחויות רפואיות חשובות שיעזרו לנו בעתיד להתמודד טוב יותר עם מחלות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.