Write a comment

 

המכניזם שגורם לאסטמה הוא מורכב ומשתנה בין קבוצות אוכלוסיה שונות ואפילו מאדם לאדם. הוא קשור בגנטיקה, סביבה וביולוגיה (תזונה, מתח ושינויים הורמונאליים). לאסטמה אין תרופה, אבל רוב האנשים שסובלים ממנה, יצליחו לנהל אורח חיים רגיל. בחלק מהמקרים הסימפטומים ייעלמו עם הזמן ועם ניהול נכון.

         

אסטמה היא מחלת ריאות כרונית שכיחה, שמתחילה בדרך כלל לפני גיל 30. היא מגיעה בלי התראה, בהתקפים, עם תחושה של חוסר באוויר, מלווה בחרדה, עלייה בדופק, סומק, הזעה, לחץ או כאב בחזה ועם תבנית נשימה לא שגרתית (למשל, כשהנשיפה לוקחת זמן כפול מהשאיפה). היא מחריפה כשקר בחוץ, או אחרי פעילות מאמצת והיא בדרך כלל עוברת לבד.

לפי ההערכה, 7% מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל, וכ- 12% מהאוכלוסייה הצעירה מסתובבים עם משאף ונטולין בכיס או עם מכשיר אינהלציה בתיק.

אצל רוב האנשים שסובלים מאסטמה, הנשימה שורקת באופן רגיל. חלקם סובלים מתקופות ארוכות של תחושה של חוסר באוויר, עם רגעים של חוסר גדול באוויר. אצל אחרים, שיעול הוא הסימפטום העיקרי. חלקם סובלים גם מאלרגיה, אולם לא את כל המקרים של אסטמה אפשר להסביר כתגובה אלרגית.

התקפת אסטמה יכולה להימשך מספר דקות ועד מספר ימים. היא יכולה להיות מסוכנת כאשר כניסת האוויר מוגבלת בצורה חמורה ונמשכת לאורך זמן. בזמן התקפה, השרירים שמקיפים את דרכי האוויר מתכווצים ומעברי האוויר מתנפחים. כתוצאה מכך כמות האוויר שיכולה לעבור פוחתת בצורה משמעותית. זו, דרך אגב, הסיבה לצפצופים ולשריקות.

אסטמה יכולה להיות מבלבלת. למשל, הסימפטומים של אסטמה, דלקת ריאות, ברונכיט, תגובה אלרגית או אפילו התקפת פאניקה, יכולים להיות מאוד דומים. אם נשללו אפשרויות אחרות, ומי שנמצאת על הכוונת היא אסטמה, עורכים סדרת בדיקות לתפקוד הריאות בזמן מנוחה ובזמן מאמץ, כמו למשל כמות האוויר המקסימאלית שהחולה יכול לשאוף (VC), או לנשוף (PEFR). בנוסף יערכו בדיקות לאלרגיה, צילומי רנטגן של חזה וסינוסים, וספירת דם מלאה, כי כמות גבוהה של תאי דם לבנים קשורה למקרים של אסטמה חריפה.

המטופל מצידו, צריך לשים לב לכל תבנית בה מופיעים הסימפטומים. למשל, האם הם תכופים יותר באביב, האם הם חריפים יותר אחרי פעילות גופנית, האם יש היסטוריה משפחתית של אסטמה או אלרגיות (אפילו אקזמה), האם היתה חשיפה ממושכת לכימיקלים, והאם הוא נמצא בתקופה ממושכת של מתח.

הטיפול באסטמה נועד כדי להימנע מההתקפים וכדי לשלוט עד כמה שניתן בסימפטומים. קיימים שלושה סוגי תרופות. תרופות מרחיבות סמפונות (קורטיקוסטרואידים), שפועלות באופן מיידי (תוך 2 דקות). הן מרפות את השרירים שמקיפים את הסמפונות ומאפשרות מעבר אוויר. תרופות נוגדות דלקת, שנחשבו בזמנו למהפיכה אמיתית בטיפול ובאורח החיים של חולי אסטמה, מאחר ויש להן מעט תופעות לוואי. הסוג האחרון, תרופות מסייעות, שמיועדות בעיקר לטיפול ביתר הסימפטומים, כמו תרופות אנטי היסטמיניות לטיפול באלרגיות או תרופות מכייחות.

ברפואה הטבעית לא אוהבים תרופות, בטח שלא סטרואידים. בנטורפותיה למשל, לא מבחינים בין אלרגיות ואסטמה. שתיהן נחשבות לאותה תגובה אלרגית שמתחילה במערכת העיכול. הטיפול הנטורופתי מותאם באופן אישי לכל מטופל, אבל רוב המטופלים חותמים בהסכמתם על כתב ויתור של מזונות חשודים, כמו מזונות מעודדי ליחה או מזונות שמכילים חומצות שומן מסוימות לדוגמא, חומצה ארכידונית (arachidonic acid) שהגוף לא מסוגל לסנתז בעצמו ועלולה לגרום לכיווץ כלי הנשימה. בטיפול הנטורופתי ממליצים להעשיר את התזונה בסיבים תזונתיים, חומצות שומן מסוג אומגה 3, מגנזיום וויטמין C בזכות תכונות נוגדות דלקת שלהם.

בנוסף לשינויים בתזונה, תרגול של אומנויות לחימה רכות, כמו טאי-צ'י או אחותו הגדולה צי' קונג עוזר בצורה משמעותית לשפר את תפקודי הריאות, לחזק אותן, להגיע לרגיעה ואיזון בין גוף ונפש. בהקשר של אסטמה, שתיהן מייצגות פעילות גופנית מתונה ולכן מתאימות לאנשים שסובלים מאסטמה. תרגול של כל אחת מהן, נותן לחולים עוד קצת אוויר לנשימה. זה אמנם רגוע, אבל זה לא פשוט כמו שזה נשמע. אבל, עדיף להידבק בחיידק הסיני, מאשר בחיידקים אחרים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.