Write a comment

 

בין אם אתם שייכים לאלה שמעדיפים כדור שיפסיק את הכאב כמה שיותר מהר, ובין אם אתם מאלה שצליל של עצמות שבורות עושה להם את זה, לרוב האנשים שסובלים מכאבים יש מנטרה אחת משותפת: "לא אכפת לי מה אומרים המחקרים, אם בשבילי זה עובד". בדיוק במחקרים האלה עוסק ספר חדש שכתב ד"ר בארקר באוזל (R. Barker Bausell) שמסביר שאותם טיפולים שלכאורה לא עובדים, עובדים וחצי.

ההמלצה לקרוא את הספר (The Lure of Treatments Science Has Dismissed) היא אולי לא הכי טובה לכל מי ששפוט של רפואה אלטרנטיבית, גם לא לאלה שזוללים מרשמים מכל הסיבות הלא נכונות. גם לא לכל הרופאים, המדענים והחוקרים שיכולים להתחלחל רק מלשמוע את המילה פלסבו. אבל לד"ר באוזל, סטטיסטיקאי ופרופסור מאוניברסיטת מרילנד (University of Maryland), אין טריקים שהוא שולף מהשרוול. רק מספרים, לוגיקה, והרבה ספרות רפואית.

הגיבורה של הספר היא חמותו, שרה. נגנית פסנתר, שחלתה בדלקת פרקים, וגילתה שבכל הנוגע לשליטה בכאב, הרופא שלה פחות או יותר חסר תועלת. כאדם עצמאי שלוקח אחריות, שרה עשתה מנוי למגזין רפואי כדי ללמוד יותר על הבעיה ולהכיר מקרוב את האופציות. התוצאה, לפי באוזל, היתה צפויה מראש. כל כמה חודשים הגיע טלפון שבישר בהתרגשות ובשכנוע, שמזון מסוים או תוסף כזה או אחר הצליח לרפא אותה. תרופות הפלא התחלפו במחזוריות, שהפכה למקור ההשראה של החתן שלה. 

הגיבור השני של הספר הוא ד"ר סמית, רופא קונבנציונאלי פיקטיבי שמתחיל לפזול לכיוון של רפואה משלימה. ד"ר סמית נופל חזק, אפילו יותר משרה. הוא עורך סדרת מחקרים שבאורח פלא מאשרים את מה שהוא חושב, חלקם מציגים את הטיפולים כיעילים אפילו יותר ממה שהיו באמת. ד"ר סמית הוא לא היחיד שנופל במלכודת שד"ר באוזל טומן. בספר הוא מסביר בצורה ברורה איך בדיוק ההיסטוריה של רוב המצבים הרפואיים הכואבים מתיישבת בדיוק על התופעה הפסיכולוגית והנוירולוגית שנקראת פלסבו, והופכת כמעט כל טיפול ליעיל, כל עוד המטופל מאמין בכך בכל מאודו. ולא שזה דבר רע.

ד"ר באוזל חוקר את ההיסטוריה של פלסבו לפרטי פרטים. בפרשנות שלו, גם טיפולים ברפואה משלימה נחשבים פלסבו. בדרך כלל, המילה פלסבו נאמרת בטונים מסויגים, שלא לומר מזלזלים. במקרה הטוב היא נחשבת לתחליף לדבר האמיתי. במקרה הרע, לשרלטנות, הונאה, עבודה בעיניים. למעשה, לפלסבו יש היסטוריה רפואית מכובדת כמו לכל תרופה, והיא נחקרה כמו כל השאר, אם לא יותר. באוזל מסביר כי ההקלה בכאב שמציע כל טיפול פלסבו, היא אמינה ואפקטיבית, ומסיבות שונות שאולי אינן לגמרי מובנות, לשימוש בפלסבו יש נטייה להיחקק בזיכרון בצורה חזקה יותר ממה שקורה בפועל. השאלה שתמיד עולה וגורמת לכולם לגלגל עיניים היא כמובן האם ההקלה בכאב היא אמיתית או לא?. התשובה הכי טובה שתקבלו היא, אם זה עובד, למי אכפת??

באוזל קובע בהסתמך על עשרות מחקרים כי פלסבו יכול לעבוד, אבל האפקט הוא מתון וזמני. הנטייה של המטופלים להיכנס לטיפול עם כל הלב והנשמה, מעצימה את האפקט ומאריכה את ההשפעה כמה שרק אפשר. אבל, כמו שאמרנו בהתחלה, לאנשים שסובלים מכאב לא אכפת מה אומרים המחקרים. המחקר היחיד שאכפת להם ממנו, הוא עצמם. בינינו? מי יכול להאשים אותם.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.