Write a comment

 

אקופונקטורה היא שיטה לעודד את הגוף להפעיל את כוחות הריפוי שלו ולשפר את תפקודו על-ידי החדרת מחטים, שימוש בחימום, או המרצה חשמלית בנקודות דיקור מאוד מסוימות.

כיצד עובדת האקופונקטורה?

ההסבר הסיני הקלאסי מדבר על ערוצי אנרגיה הזורמים בתבניות קבועות לאורך הגוף ועל שטחו החיצוני. ערוצי אנרגיה אלו, הנקראים מרידיאנים, הם כמו נהרות הזורמים בתוף הגוף להשקות ולהזין את תאי הגוף. מכשול בתנועת נהרות אנרגיה אלו, משולים לסכר על נהר.

ניתן להשפיע על המרידיאנים (ערוצי האנרגיה שבגוף) באמצעות דקירה בנקודות הדיקור. המחט פותחת את החסימות בסכר, ומביאה לזרימה הרגילה של הערוץ. טיפול אקופונקטורי יכול לעזור לאיברים פנימיים בגוף לסדר חוסר איזון במנגנון העיכול, בספיגה ובפעילות יצוא אנרגיה ובזרימת האנרגיה לאורך המרידיאנים. 

ההסבר המדעי המודרני הוא שהדיקור בנקודות מסוימות מעורר את מערכת העצבים לשחרר כימיקלים בשריר, בחוט השדרה ובמוח. כימיקלים אלו ישנו את חווית הכאב, או יגרמו לשחרור כימיקלים אחרים או הורמונים, שישפיעו על מערכת הויסות הפנימית בגוף עצמו. האנרגיה המשופרת והביוכימיקלים הנוצרים ע"י האקופונקטורה מעוררים את יכולת הריפוי הטבעית של הגוף ומביאים לבריאות רגשית ופיזית.

במה מטפלת האקופונקטורה ?

ארגון הבריאות הבינ"ל הכיר בשימוש באקופנקטורה בטיפול במגוון בעיות רפואיות ביניהן: הפרעות עיכול, גסטריטיס (דלקת בקיבה) וחומציות יתר, בעיות בחוט השדרה, עצירות, שלשול, הפרעות נשימה, סינוסיטיס, דלקת גרון, ברונכיט, אסטמה, דלקות ריאות חוזרות, הפרעות ניאורולוגיות, כאבי ראש, התכווצות שרירים בפנים (טיקים), כאבי צוואר, דלקות בגידים, כאבי גב תחתון ועוד.

כמה טיפולים צריך?

מספר הטיפולים משתנה מאדם לאדם. לבעיות מסובכות וממושכות, טיפול אחד או שניים בשבוע למספר חודשים. לבעיות אקוטיות יידרש מספר מצומצם של טיפולים.  

האם יש תופעות לוואי לטיפול ?

בדרך כלל לא. מכיוון שהאנרגיה מכוונת מחדש בגוף, כימיקלים הורמונים מעוררים, ותהליך הריפוי מתחיל. קורה שהסימפטום המקורי מורע למספר ימים, וייתכנו שינויים כלליים בתיאבון, בשינה, בבטן או בדפוסי השתן. תופעות אלה אינן צריכות לעורר דאגה, אלא הן מהוות מדד שהאקופונקטורה מתחילה לעבוד.

האם צריך להתכונן לטיפול אקופונקטורה?

כן, כדי להגביר את ערך הטיפול, יש להקפיד על הנחיות אלו:

·        אין לאכול כמויות אוכל גדולות לפני ואחרי הטיפול.

·        אין לבצע פעילות גופנית מופרזת, יחסי מין, או שתית אלכוהול כ- 6 שעות לפני או אחרי הטיפול.

·        יש לתכנן את יומכם כך שאחרי הטיפול תוכלו לנוח מעט. זה חשוב בעיקר בביקורים הראשונים.

·        המשיכו לקחת תרופות שנרשמו עבורך ע"י הרופא המטפל. שתפו את המטפל בהיסטוריה הרפואית שלך ובבעיות הרפואיות בגינן הגעת לטיפול.

קצת ההיסטוריה

אקופונקטורה היא שיטת ריפוי עתיקה, שפותחה והתפתחה במשך אלפי שנים כחלק מהרפואה המסורתית בסין, ביפן ובמדינות מזרחיות נוספות.

הרישומים הראשונים על אקופונקטורה מובילים 2,000 שנה אחורה, וכיום יש למעלה משלושה מליון מטפלים בכל העולם. למרות שרובם נמצאים במזרח, למדו מספר רב של אנשים ורופאים במערב את מקצוע האקופונקטורה במהלך 50 השנים האחרונות. השימוש באקופונקטורה החל עם הגילוי, שגירוי אזורים מסוימים על העור משפיע על איברים נקודתיים בגוף. האקופונקטורה התפתחה למערכת רפואית המשקמת ושומרת על הבריאות ע"י החדרת מחטים דקות לנקודות דיקור  מתחת לעור. נקודות אלו ממוקמות במקומות מסוימים, והן נמצאות על ערוצי האנרגיה. שימוש במוקסה, חימום נקודות דיקור ע"י שימוש בצמחי מרפא בוערים (ללא אש), ניתן לשימוש כטיפול משלים, והמחט עצמה יכולה אף לגרות על ידי שימוש בזרם חשמלי קטן. האקופונקטורה יעילה מאוד במגוון רחב של מצבים בשל כוחה לעורר את מנגנון הריפוי של המוח והגוף.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.