Write a comment
כשמחשיך מוקדם והמעלות צונחות, אנשים מתחלקים לשניים – אלה שהחיוך לא יורד מפניהם ואלו שמרגישים שהשמיים נופלים עליהם. אם אתם משתייכים לקבוצה השנייה, הנה כל הטיפים שיעזרו לכם למרוח שוב חיוך על הפנים

באחרונה שוב הזזנו את השעונים לאחור והרווחנו עוד שעת שינה ללילה אחד, אך במחיר שבעבור חלק מהאנשים עלול להיות קשה מנשוא. אף אחד לא אוהב לחזור מיום עבודה מפרך כשבחוץ כבר חשוך, אבל בעבור חלק מהאנשים מדובר בשבר נפשי עמוק שגורם להם להרגיש מדוכאים, מרוקנים מאנרגיות וחסרי שמחת חיים.

לתופעה המוכרת הזאת אפילו יש שם די אירוני, היא נקראת "תסמונת SAD" – ראשי תיבות של Seasonal Affective Disorder. בעברית זה נקרא דיכאון עונתי וההגדרה של התופעה היא דיכאון זמני המופיע בעיקר בעונות הסתיו והחורף.

מי סובל מדיכאון עונתי?

על פי ההערכות, כאחוז אחד מהאוכלוסייה בישראל סובלים מהתופעה, כלומר בערך 80 אלף אנשים. בארצות קרות כמו סקנדינביה לדוגמה, לא פחות מעשרה אחוזים מהאוכלוסייה סובלים מדיכאון עונתי בשל המיעוט הדרמטי בשעות השמש.

חוקרים שבחנו לעומק את הנושא מאמינים כי הסיבות לדיכאון זמני כזה עשויות להיות קשורות ברמת ההורמון מלטונין. זהו ההורמון שמווסת את השינה והערות ומשפיע גם על ייצור מוליכים עצביים כמו סרוטונין ודופמין.

הסיבה לבעיות בהפרשת ההורמון הזה טמונה בין היתר בעובדה שמחשיך מוקדם יותר. זאת מכיוון ששינויים בחשיפה לאור, כמו גם זמני שהייה ממושכים ליד מסכים דיגיטליים, משבשים את הפעילות של ההורמון החשוב הזה.

איך תדעו אם אתם סובלים מהתופעה?ובכן, מלבד העצבות שמקננת בכם, אתם עלולים להרגיש תחושות שליליות אחרות כמו חוסר חשק לבצע פעולות שגורמות לכם להרגיש טוב, עייפות חריגה ועלייה ברצון לנשנש מאכלים מתוקים.

איך אפשר לצאת ממעגל העצבות?

אם אתם חיים בישראל, אחד הדברים שחשוב לזכור הוא שלמרבה המזל, במדינה קיצית כמו שלנו, אנחנו לא באמת נפרדים מהשמש גם בעונה הקרה. חשיפה לשמש בסתיו ובחורף תסייע להעלות את קצב הייצור של  ויטמין D בגוף, המהווה מרכיב חשוב בוויסות מצב הרוח, בהפחתת הסיכון למחלות ובשיפור הערנות. החשיפה לשמש גם תעזור לשמור על רמה יציבה של ההורמון מלטונין, שכאמור מהווה גורם חשוב בוויסות מצב הרוח.

בנוסף, חשוב לסגל לעצמכם תפריט שייטיב עם מצבכם ולא יחמיר אותו. אחד התסמינים הבולטים של דיכאון עונתי הוא כאמור צורך לנשנש, אבל כדי לשפר את המצב כדאי דווקא להילחם בדחף הזה, מכיוון שפחמימות ריקות אמנם מספקות תחושת אופוריה רגעית, אך בסופו של דבר מגבירות חרדה, דיכאון וחוסר אנרגיה.

אז מה כן אפשר לאכול? מומלץ להרבות בתקופה הזאת במאכלים עשירים בחומצות שומן מסוג אומגה 3 אשר עוזרות לווסת את המוליכים העצביים וההורמונים בגוף. מאכלים אלו כוללים בין היתר דגי מים מלוחים, זרעי פשתן, זרעי צ'יה, פולי סויה, תרד, דלורית, גמבה, אגוזים ושקדים.

בנוסף, אחד המחקרים החשובים שפורסמו על דיכאון ונערך בשנת 2005 באוניברסיטת הרווארד, מצא כי הליכה של 35 דקות במשך חמישה ימים בשבוע, או הליכה של 60 דקות במשך שלושה ימים בשבוע, יכולה לשפר במידה ניכרת תסמינים של דיכאון קל עד מתון. אם אתם יכולים ללכת תחת כיפת השמיים ולספוג עוד קרני שמש – זה אפילו יתרום יותר לשיפור התחושה הכללית.

חשוב לזכור שגם אם אין לכם זמן ללכת כל כך הרבה בכל יום, כל סוג של פעילות גופנית בהחלט עשוי לשפר במידה דרמטית את התחושה הכללית ואת המצב הנפשי שלכם. בין אם זה רכיבה על אופניים, ריצה, שחייה או יוגה – מחקרים מדעיים מוכיחים שוב ושוב כי התעמלות גופנית היא תרופת הקסם שגם תשפר את ההרגשה וגם תסייע לכם להאריך ימים.


chair banner1

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.