Write a comment

 

באיחוד האירופי מתכנסים הבוקר (18/12) כדי להחליט באופן סופי על הצעדים שינקטו לקראת אחד בינואר 2012, היעד האחרון שהוצב כדי להגביל את השימוש בכלובי סוללה. הבוקר עשוי להסתמן סופו של תהליך הדרגתי, שנמשך לא מעט זמן. אבל זה לא קורה רק באירופה, זה קורה גם כאן, מתחת לאף שלנו. מה הם כלובי סוללה ולמה הם כל כך לא טובים לתרנגולים. לבעלי קיבה חזקה בלבד.

לא שמים את כל הביצים בסל אחד
תרנגולות צריכות הרבה תנועה ומרחב. בטבע, הן חיות בקבוצות קטנות, עם תרנגול זכר אחד, ומקיימות חיי חברה די פעילים. הן ניזונות בעצמן מצמחים, זרעים וחרקים. כשהן מטילות, הן שומרות על הביצים בקנאות ומטפלות באפרוחים עד שהם מגיעים לעצמאות.

עכשיו תשכחו מכל התמונה הפסטורלית הזאת, כי ההיפך הוא הנכון לגבי כלובי סוללה. בתור התחלה, קוראים לזה כלובי סוללה, בגלל שמדובר בשורות על גבי שורות, קומות על גבי קומות, של כלובי תיל. זה בערך הדבר האחרון שתרנגולות צריכות בשביל להתקיים ולהטיל ביצים. אבל, זה הדבר הכי נוח עבור הלולנים. הרבה יותר קל לנקות כלובים כאלה.

את המרחבים הפתוחים שבטבע, מחליף כלוב קטן, אפילו בשביל תרנגולת אחת, שלא לדבר על בערך 9 התרנגולות שמאוחסנות בו. הן עומדות אחת על השניה, אפילו לא יכולות לפרוש כנפיים, מורעבות, לא יכולות לדגור כמו שראוי שידגרו.

מעבר לתנאים הבסיסיים שאין להן, התרנגולות עוברות עינויים של ממש. בטבע לדוגמא, תרנגולת לא נחשבת לחיה תוקפנית, בטח שלא כלפי בני מינה. אבל, בכלובים, כתגובה לדחק, התרנגולות מגיבות בסטרס, ומנקרות אחת את השניה. כדי שהן לא יפגעו חלילה בסחורה, קוטמים להן את המקור. ככה הן גם לא יכולות לפגוע בלולן בעל הכוונות הטהורות. אתם לא רוצים לדעת איך מתבצעת הקטימה, אבל אולי כדאי שתדעו שלפעמים נפגעים גם איברים נוספים שלא מאפשרים לתרנגולת לאכול כמו שצריך. כשתרנגולת לא מספקת את הסחורה, דוחסים אותה לארגז, יחד עם עוד תרנגולות שסרחו, עד שימותו ברעב, או שהעצמות שלהן ישברו. מה שיבוא קודם.

באופן טבעי, תרנגולות מחליפות את הנוצות שלהן פעם בשנה. בתהליך הזה שנמשך כשלושה חודשים, הן לא יכולות להטיל ביצים, כי התהליך כרוך גם בשינויים הורמונאליים. כדי שהתהליך הזה ימשך כמה שפחות זמן, פיתחו את ה'השרה הכפויה'. וזה באמת מוכיח את עצמו, התהליך מתקצר לכמה שבועות. מדהים מה שחושך והרעבה ממושכים יכולים לעשות. מובן מאליו שחלק מהתרנגולות לא מצליחות לשרוד את התהליך הזה, אבל ללולנים זה עדיף. למה סתם להאכיל תרנגולות שלא מספקות את הסחורה. האמת, אולי גם לתרנגולות עדיף. ממילא בגיל שנה וחצי לערך, כשהתפוקה שלהן יורדת, ינסו להפוך אותן ליותר פרודוקטיביות בתהליך די מזעזע, או שפשוט יפטרו גם מהן.

אבל לא רק התרנגולות עצמן סובלות, גם האפרוחים לא מקופחים. לפי ההערכות, כ 10,000 אפרוחים מומתים מדי יום כתוצאה מתנאי האחזקה בכלובים. לא מספיק שהאפרוחים נאלצים לגדול בתנאים שרחוקים מלהיות מתאימים עבורם, גם אלה שלא מצליחים לבקוע בכוחות עצמם מושלכים לעת בקיעה. האפרוחים ששורדים עוברים תהליך מיון קפדני. במקום במרחב של הטבע, עם החום של אמא, הם מובלים דחוסים, בפס רץ. רבים מהם נפגעים בתהליך המיון. מהאפרוחים הפגועים והזכרים נפטרים, כי אם אפרוח לא מטיל ביצים ולא מיועד לגידול כמאכל, חבל לבזבז כסף על הגידול שלו. מזכיר משהו לא?

הדרך היורדת מן הכפר
הטיעונים שמשמיעים הלולנים הם כמובן כסף, טובת התרנגולות, ושלמעשה הפעולה המכאיבה האמיתית היא ההטלה. אבל, באיחוד האירופי כאמור לא קונים את זה. גם החוק בארץ אוסר התעללות בבעלי חיים, אבל יש לנו עוד דרך ארוכה לעשות. הפתרון (הלא סופי) הוא חזרה לטבע. לטובת התרנגולות וגם לטובתנו.

שלא תטעו. ביצי משק טריות הן לא ביצי חופש. ביצי חופש הן ביצים שהוטלו תחת תנאים אופטימאליים לתרנגולות. עם מרחב שהן יכולות לנוע בו, מרחב שמאפשר להן לדגור ולהטיל כמו שצריך, בלי למות ברעב, בלי להיות מגודרות, בלי שיגידו להן מתי ואיך להשיר נוצות, מבלי שהן יצטרכו לתקוף אחת את השניה, כי אין להן על מה. כי ככה זה בחופש.

במקביל לדיון באיחוד האירופי, מתקיימת הבוקר הפגנה מול מכון ויצמן ברחובות, כנגד השימוש בקופים בניסויים. יום חשוב לחיות, אבל לא פחות גם לנו כחברה.  

כתבות קשורות:

ניסויים בבעלי חיים. למי זה טוב?

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.