חזרה לידע מקצועי ראשי
הדפסה
Write a comment

 

היא ממוקמת בחלק התחתון של הצוואר, ולמרות שהיא נחשבת לאחת הבלוטות היותר גדולות בגוף, היא עדיין קטנה. קטנה אבל עם חתיכת תפקיד. לפקח על קצב חילוף החומרים בגוף. תכירו את בלוטת התריס (Thyroid).

בערך 15% מהנשים ו- 3% מהגברים כבר מכירים אותה

כמו משוגעת

בתור חלק מהמערכת האנדוקרינית, בלוטת התריס אחראית על חילוף החומרים בגוף, ויש לה שני הורמונים שעוזרים לה לעשות את זה, תירוקסין (T4) וטריודוטירונין (T3), שאותם היא מייצרת מיוד. המפקחת שלה היא בלוטת יותרת המוח, והעוזרים שלה הם בעיקר ההורמון TSH, הכבד, הכליות, אנזימים שונים והמינרל סלניום.

קיימות שתי בעיות אפשריות של בלוטת התריס. תת פעילות (Hypothyroidism) או עודף פעילות (Hyperthyroidism).


במצב של תת פעילות, אין מספיק תירוקסין (
T4) מה שמוביל לירידה בקצב חילוף החומרים בגוף היכול להתבטא בין היתר בעייפות, עלייה במשקל למרות שיש ירידה בתיאבון, האטה בקצב הלב ובלחץ הדם, רגישות לקור, עצירות, נשירת שיער, התכווצות שרירים, יובש בעור, ציפורניים שבירות, ופגיעה בחשק המיני. הסיבה שזה קורה הן בעיקר מחלות אוטואימוניות, אבל באותה מידה גם טיפול כימותרפי, או שימוש בתרופות מרשם לטיפול בהפרעות קצב לב עלולים לגרום לכך.

במצב ההפוך, עודף פעילות של בלוטת התריס, הסימפטומים הפוכים. התיאבון מוגבר, במקום עצירות רואים שלשול, לחץ הדם והדופק עולים, ובחלק מהמקרים רואים הזעה, עצבנות והפרעות בשינה. במצב קיצוני, זה עלול להתפתח לסערת תירואיד, מצב מסוכן בו כל הסימפטומים ש/ממילא מוגברים, מתגברים אפילו יותר.  עודף פעילות של בלוטת התריס יכול להתרחש בכל גיל, במיוחד אצל נשים, והוא נגרם בעיקר בגלל דלקת בבלוטה, או בגלל שהבלוטה יוצאת מהשליטה של בלוטת יותרת המוח.

למרות איתותי המצוקה המאוד ברורים של בלוטת התריס, בדרך כלל לא יופיעו סימנים ורוב האנשים שסובלים מהבעיה יגלו את זה בזמן שהם בודקים בעיה אחרת. בדיקת הדם שמאבחנת עודף או תת פעילות של בלוטת התריס, מתמקדת ברמות ההורמונים TSH ו- T4. הטווח התקין של TSH, צריך להיות 0.4-5 מילי יחידות לליטר, והרמות התקינות של T4 צריכות להיות בטווח של 5-12 מיקרוגרם לדציליטר.

רמות גבוהות של TSH ורמות נמוכות של T4 מאפיינות תת פעילות של הבלוטה. במצב של עודף פעילות רואים רמות נמוכות של TSH ורמות גבוהות של T4. לאחר אבחון הבעיה בבלוטה, בחלק מהמקרים יבוצעו בדיקות א.ק.ג ובדיקות אולטרא-סאונד בצוואר כדי למפות את השינויים התפקודיים או המבניים בבלוטה.

מאוזנת
"לפי הרפואה הסינית, מצב של תת פעילות או עודף פעילות של בלוטת התריס הוא הביטוי הכי ברור של האנרגיות יין ויאנג שנמצאות בגוף" מסביר צחי שגב, מטפל מוסמך ברפואה סינית.

כל הסימפטומים של תת פעילות של הבלוטה- עייפות, תחושת קור, לחץ דם נמוך, כאבי גב תחתון, קור בחלק התחתון של הגוף, כאב מכווץ בבטן תחתונה, השתנה תכופה, השתנה במהלך הלילה, שיעול, אסטמה, בצקות, שלשולים הם ביטויים של אנרגית ין. כל הסימפטומים של עודף פעילות של הבלוטה- חום, הזעה, אי שקט, תיאבון מוגבר ולחץ דם גבוה, הם ביטויים של אנרגית יאנג.

בשני המצבים, הטיפול ברפואה סינית כולל צמחי מרפא, דיקור סיני ותזונה, במטרה להחזיר את האיזון בין ין ויאנג, כאשר בכל אחד מהמצבים הדגש יהיה שונה.

"במצב של תת פעילות של הבלוטה מחזקים את אנרגית היאנג ומפזרים את אנרגיית היין באמצעות תזונה שכוללת דגים, אצות ופירות ים שמכילים יוד. בנוסף, מומלץ לאכול מזון בעל איכות מחממת כמו קינמון או ג'ינג'ר, ולהימנע ממזון בעל איכות מקררת כמו מוצרי חלב, או פירות וירקות קרים. במקרה של ירקות, מומלץ להימנע מירקות השייכים למשפחת המצליבים (כרוב, כרובית, ברוקולי) כי הם מעכבים את פעילות הבלוטה. דבר נוסף שמאוד חשוב במקרה של תת פעילות של בלוטת התריס היא פעילות גופנית, שתסייע לחילוף החומרים האיטי בגוף".


במצב של עודף פעילות בלוטת התריס, מטרת הטיפול היא לחזק את אנרגית היין ולהרגיע את אנרגית היאנג בגוף. "במצב של עודף פעילות של הבלוטה ההמלצות יהיו בדיוק הפוכות. תזונה שמבוססת על מזון בעל איכות מקררת כמו נענע, מזון נוזלי (מרק, דייסה) וירקות ממשפחת המצליבים, ובמקביל הימנעות ממזון בעל איכות מחממת או ממריצה כמו אלכוהול, קפאין, מוצרי חלב, מזון חריף או מטוגן, מזון שמכיל חומרים משמרים או מזונות שמכילים יוד, כמו דגים ואצות
".

"במקרה של בלוטת התריס, קשה להתעלם מהקשר של גוף ונפש. בלוטת התריס ממוקמת בגרון. המקום בו מצטברים רגשות. באופן מאוד כללי, אפשר להגיד שהפנמה והדחקה לאורך זמן עלולים לגרום לתת פעילות של הבלוטה, וכעס, עצבנות או מתח ממושכים, עלולים לאורך זמן ליצור מצב של עודף פעילות בבלוטה".

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.