Write a comment

לאנשים עם בעיות קשב (ADD) והיפראקטיביות (ADHD) לא קל. מי שלא סובל מזה, לא יצליח להבין. קשה להם לשבת במקום אחד לאורך זמן, קשה להם לא לזוז, קשה להם להקשיב, קשה להם לחשוב צעד אחד קדימה. להפרעות כאלה אין ממש טיפול, יש רק תרופות שמרגיעות את הסימפטומים באופן זמני. לפי מחקר חדש, לא בטוח שהתרופות האלה עוזרות.

ההערכה היא כי כחמישה אחוזים מהילדים סובלים מהפרעות קשב והיפראקטיביות. הפרעות אלה שכיחות יותר אצל בנים ופחות אצל אנשים מבוגרים. הפרעות קשב והיפראקטיביות נחשבות להפרעות התפתחותיות, והן יכולות להופיע כל אחת בנפרד, או שתיהן ביחד. הסימפטומים העיקריים הם שכחה ופיזור במקרה של חוסר קשב, חוסר מנוחה ואימפולסיביות במקרה של היפראקטיביות. האבחנה נקבעת במידה והסימפטומים נמשכים לאורך תקופה של חצי שנה לפחות, במידה ונשללה כל הפרעה אחרת, ובמידה והסימפטומים פוגעים לפחות בשני תחומי חיים (כמו בית או בית ספר).

הפרעות קשב, ריכוז והיפראקטיביות קשורות בחוסר איזון במוליכים עצביים במוח, בעיקר דופמין (DA) ונוראדרנלין (NE). חוסר האיזון נגרם בשל גנטיקה או בשל תהליך התפתחותי לקוי בזמן ההריון. מעבר לכך, אפשר להבחין בפעילות מוחית שונה, בעיקר באזור הקדמי במוח שאחראי על תנועה (היפראקטיביות) תגובה (אימפולסיביות) והכרה (קשב).

את חוסר האיזון נהוג להסדיר באמצעות טיפול תרופתי. הנפוצות ביותר הן ריטלין (Ritalin) וקונצרטה (Concerta) או בשם הפחות מוכר שלהן, מתילפנידייט . הפעולה שלהן מעוררת את הפעילות המוחית, אולם מרגיעה את הסימפטומים החיצוניים. משך זמן ההשפעה שלהן נע בין 4 שעות (ריטלין) ועד 12 שעות (קונצרטה). התרופות יעילות עבור מרבית המטופלים (75%), אבל לא לכולם, והן נחשבות יעילות ובטוחות. לפחות זה מה שחשבו עד עכשיו.

לפי המחקר שפורסם בתוכנית "פנורמה" הבריטית ושמתבסס על מחקר אמריקאי מפורסם Multimodal Treatment Study of Children with ADHD, טיפול תרופתי הוא לא הטיפול המומלץ בכל הנוגע להפרעות היפראקטיביות או קשב וריכוז. המחקר הוא בעצם מחקר חדש-ישן. הוא נערך בארצות הברית מאז שנת 1990. במהלך המחקר בדקו את השפעת הטיפול התרופתי בקרב 600 ילדים בני 14, שטופלו בריטלין ובקונצרטה לאורך זמן. בתום השנה הראשונה של המחקר, החוקרים הכריזו שהטיפול התרופתי הוא הטיפול המומלץ בהפרעות מסוג זה.

אולם כשבחנו את ההשפעות לאורך זמן, התברר שזה היה מוקדם מדי. "יכול להיות שקצת מיהרנו להסיק מסקנות" מסביר פרופ' וויליאם פלהם (William Pelham) מאוניברסיטת בפאלו (Buffalo). "הנחנו שילדים שמטופלים בתרופות יראו שיפור טוב יותר בסימפטומים. זה לא היה המקרה. לאורך זמן, אין הוכחה שטיפול תרופתי הוא יעיל".

לפי תוצאות המחקר העכשווי, לא רק שהטיפול התרופתי התברר כלא יעיל, הוא גם גרם לנזקים בקרב הילדים המטופלים. בחינה מדוקדקת יותר של החוקרים, הראתה כי בקרב הילדים שטופלו בטיפול תרופתי (בהשוואה לילדים שלא טופלו בטיפול תרופתי) חלה ירידה נכרת במדדים של גובה ומשקל. גם בתכיפות ועוצמת הסימפטומים חלה הרעה, בחלק מהמקרים הם הפכו מלא טובים, לממש גרועים.

לאור תוצאות המחקר, החוקרים עובדים על גיבוש מערך טיפולי משולב של טכניקות הכשרה להורים וטיפול התנהגותי לילדים. "הדבר החשוב שאנחנו מסיקים" מסביר ד"ר טים קנדל (Tim Kendall) ראש קבוצת המחקר, "הוא שיש לטפל בבעיה בטכניקה שלא מתבססת רק על סוג אחד של טיפול".

למרות שהמחקר הזה לא משאיר הרבה ספקות באשר ליעילותו של הטיפול התרופתי, הוא רק מחקר אחד מיני רבים. יש מחקרים אחרים, רבים וטובים, שאומרים בדיוק את ההיפך. בכל מקרה, את כל מה שהתרופות עושות, אפשר לנסות לעשות גם באופן טבעי.

הפתרון של הרפואה המשלימה מתחיל בתזונה ובתוספי מזון. מבחינת תזונה ישנן המלצות רבות שמתאימות לטיפול בבעיות מסוג זה. הימנעות מסוכר ופחמימות פשוטות היא אחת מהן. סוכר גורם לעוררות, באופן זה הוא מחריף את הסימפטומים. ההמלצה היא לצרוך מזון טרי ולשתות הרבה מים, שמשפרים את ההולכה העצבית בגוף.

מבחינת תוספי מזון, ויטמינים מקבוצת B משפרים את פעילות מערכת העצבים ומעודדים ריכוז וקשב ויכולים להשפיע לטובה גם על הבעיות החברתיות, אם קיימות. ויטמין C הוא תמיד טוב, במקרה הזה, הוא מעודד ספיגה טובה של חומרים בגוף. בנוסף, מומלץ להוסיף ברזל, שחוסר בו קשור לחוסר ריכוז.

מעבר לתזונה, קיימות שיטות טיפול רבות שמתאימות לבעיות מסוג זה. הטיפול ההומיאופתי מציע מספר תרכובות שיכולות להרגיע את מערכת העצבים, קינסולוגיה עובדת על שיפור התקשורת בין 2 אונות המוח, פרחי באך מרגיעים, ממקדים ומאזנים בין גוף ונפש. צריך לקחת בחשבון שזה יקח זמן עד שאפשר יהיה להבחין בשיפור, כי כל סוגי הטיפולים ברפואה משלימה הם תהליכים איטיים. מצד שני, בגלל שהם טבעיים, הם לא כרוכים בסיכונים.

כתבות קשורות:

הפרעות קשב והיפראקטיביות בילדים

לקויות למידה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.