Write a comment
עושה טוב לנפש ומוסיפה בריאות לגוף. בירה מכילה מרכיבים תזונתיים רבים ויעילה למדי נגד צרות כמו סוכרת ומחלות לב וכלי דם. רק לשתות ברגוע

חשבתם כי בירה פירושה ראש מסודר בלילה, כאב ראש בבוקר וכרס מטופחת להמשך החיים? טעות, טעות גדולה, וברכה לכל חובבי המשקה האלכוהולי הזה. כי צריכה מתונה ושפויה של בירה דווקא מוסיפה בריאות – מחזקת את המערכת החיסונית, עוזרת לווסת את רמת הסוכר בדם ואפילו, כן-כן, מסייעת לירידה במשקל. אבל לפני שאתם מפרקים שישייה – הכירו את הערכים הבריאותיים של המשקה האלכוהולי והפופולארי הזה.

מה יש בפנים
בירה טובה מכילה 4 רכיבים – מים, לתת, שמרים וכשות. הרכיב העיקרי בבירה הוא פחמימות – על פי רוב שעורה, לעתים גם חיטה – העוברות הנבטה חלקית, וכך נוצר הלתת. את הלתת מתסיסים עם שמרים וכך נוצר האלכוהול ופחמן דו חמצני (2CO), הוא הגז אותו אנו מרגישים כבועות במשקה.

הכשות הוא צמח מטפס האופייני לאירופה וצפון אמריקה. מוסיפים אותו כדי להקנות לבירה את טעמה המריר. למעשה, הכשות מאזנת את המתיקות של הלתת, המכילה סוכר אשר נוצר כחלק מתהליך התסיסה של הדגנים.

על ההנבטה
ידוע כי נבטים של צמחים שונים טובים מאד לבריאות ומכילים שפע חומרים מזינים. בתהליך ייצור הלתת עוברים הזרעים של הדגן הנבטה חלקית – הם מושקים, נובטים ואז עובריים ייבוש, כדי לקטוע את תהליך הנביטה. ההנבטה החלקית של הדגנים היא הבסיס לכל הטוב שיש בבירה. כל מה שצריך הצמח לקבל כדי לגדול, מרוכז בגרעין והופך לזמין ואפשרי לעיכול. בתהליך הנביטה גדלה כמות החומרים המזינים על חשבון החומר היבש בגרעין, ולכן עולה כמות האנזימים, החלבון, השומן והמינרלים ובמקביל יורדת רמת העמילן. העמילן שנותר הופך לסוכר בתהליך התסיסה.

רוב הבירות עשירות במינרלים חיוביים כמו מגנזיום, אשלגן, אבץ, ויטמינים מקבוצת B ונוגדי חמצון חשובים. בירות בייצור ביתי שוות יותר – הן לא רק טעימות יותר, אלא גם בריאות יותר בהרכבן התזונתי, כיוון שלא עברו סינון. אגב, שומן וכולסטרול דווקא אין בבירה.

טובה ללב, יעילה נגד סוכרת
המחקרים מאוששים את הנחת היסוד – בירה עושה טוב לא רק לראש אלא גם לגוף. מחקר שנערך באוניברסיטת מדריד בחן 30 איש שבמשך חודש התנזרו משתיית בירה – ואז נדרשו לשתות מדי יום כמות מדודה וצנועה ממנה. התוצאות לא הותירו מקום לספק – מערכות החיסון של רוב מכריע מהנבדקים פעלו טוב יותר, נרשמה עלייה בכדוריות הדם הלבנות ובריכוז ההמוגלובין.

במחקר נוסף, שנערך בצרפת, גרמניה ובריטניה, התבקשו הנבדקים לשתות משקה אלכוהולי, כלומר בירה או יין. החוקרים מצאו ירידה ברמת הדלקות בגוף, ומסקנת המחקר היא כי האלכוהול שבמשקאות היה הדומיננטי בקבלת תוצאות אלה. ההערכה היא שכמות מדודה של אלכוהול מורידה את הסיכון למחלות לב, כלי דם וסוכרת. מחקרים רבים כבר עמדו על הקשר בין שתיית בירה לירידת הסיכון ללקות בסוכרת, אך הדגש הוא על צריכה מתונה של בירה, ובמספרים - עד שליש ליטר בירה ביום.

ובאיטליה גילו חוקרים כי שתיית בירה על בסיס יומי מורידה את הסיכון למחלות לב וכלי דם בלא פחות מ-42%!.

מחקר רחב היקף אשר סיכם מספר מחקרים שעסקו בקשר בין שתיית בירה לבריאות הלב, ובהם השתתפו מעל 200 אלף איש, העלה כי שתייה מתונה אך קבועה של בירה מורידה את הסיכון ללקות במחלת לב בעד כ-78%!

בירה אחרי פעילות גופנית
גמרתם משחק כדורגל? רצתם ואתם מזיעים? עסקתם בפעילות ספורטיבית? שבו שתו משהו, לא בהכרח מים. מתברר כי כוס בירה היא הדרך הטובה ביותר להחזיר לגוף נוזלים לאחר אימון גופני. במחקר שנערך בגרנדה שבספרד נבדקו סטודנטים שערכו פעילות גופנית מאומצת ביום חם. נמצא כי אלה ששתו בירה החזירו לעצמם את הנוזלים בצורה הטובה ביותר, אפילו יותר טוב מאלה ששתו מים.

טובה לחיזוק העצם
בין המינרלים שבירה מכילה נמצא גם צורן, החיוני להתפתחות העצמות, וכן מעודד צמיחה של תאי עור, שיער וציפורניים. שתיית בירה טובה לצפיפות העצם ומקטינה את הסיכון ללקות במחלות הקשורות בשלד, כמו אוסטאופרוזיס.

טובה נגד כולסטרול
צריכה מתונה של בירה מעלה את שיעור הכולסטרול הטוב (HDL) ומורידה את זה ה"רע" (LDL). כך עולה משורה של מחקרים שבחנו את הנושא בשנים האחרונות. נמצא כי כבר לאחר ימים ספורים של שתייה רגועה עלתה רמת הכולסטרול הטוב בקרוב ל-7%.

לסיכום
אין על בירה! בקיץ, בחורף, בכל עונה ובכל מצב רוח. המשקה האלכוהולי הנפוץ והנמכר ביותר בעולם הוא גם בריא מאד – כל עוד צורכים אותו בתבונה. וזה אומר לחפש אחרי בירות איכותיות, תוצרת בית, ממבשלת בוטיק, המקפידה על הליך הייצור ועל חומרי גלם איכותיים. בירה מסוננת פחות טובה, אך גם היא מועילה.

והעיקר – לא להגזים. אפשר בהחלט לשתות בירה בכל יום, אבל יש להסתפק במנה אחת או שתיים, כלומר לא יותר משתי כוסות או שני בקבוקים.

לבריאות ולחיים!
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.