Write a comment

 

כפות הרגליים נחשבות לסוג של פלא הנדסי. בשתיהן ביחד יש למעלה מ-50 עצמות (רבע מכלל העצמות בגוף) יותר מ-60 מפרקים ובערך 200 שרירים, גידים ורצועות שמחזיקים אותן כדי שיוכלו להחזיק אותנו. ומה אנחנו נותנים להן בתמורה? ימים שלמים של עמידה, נעליים סגורות ועקבים גבוהים.

בריאות כף הרגל- אם רק כפות הרגליים היו יכולות לדבר

רגליים קרות
אם כפות הרגליים קרות באופן תמידי וקבוע, סיבה אחת יכולה להיות זרימת דם נמוכה. בעיות של זרימת דם לעיתים קשורות לעישון, יתר לחץ דם, או מחלת לב. גם נזק עצבי שנגרם כתוצאה מסוכרת שאינה מטופלת יכול לגרום לכפות הרגליים להרגיש ולהיות קרות. גורמים אפשריים אחרים יכולים להיות תת פעילות של בלוטת התריס (
hypothyroidism), או אפילו אנמיה. אבל אם אתם באמת רוצים לדעת למה כפות הרגליים שלכם קרות, רופא הוא האיש שלכם.

רגליים חמות
בדיוק כמו שאחד התסמינים של תת פעילות של בלוטת התריס (hypothyroidism) יכול להיות תחושה קבועה של קור בכפות רגליים, הוא גם יכול להיות תחושה קבועה של חום בכפות הרגליים. בנוסף, תחושה קבועה של חום בכפות הרגליים היא בעיקר תחושה שכיחה בקרב סוכרתיים כתוצאה מהתפתחות נזק עצבי. במקרה הפחות גרוע, תחושה של חום בכפות הרגליים יכולה להיגרם גם כתוצאה מחוסר בוויטמין D, פטרת כף הרגל (athlete’s foot) וזרימת דם נמוכה ברגליים ובכפות הרגליים.

כאבים
אם אחרי יום עבודה ארוך מה שאתם מרגישים הן בעיקר כפות הרגליים כואבות, אתם יכולים להאשים בעיקר את הנעליים שלכם. אחרי הכל, שמונה שעות לא הולכות ברגל. אבל כאב שלא נגרם בגלל נעליים לא נוחות, או עקבים גבוהים, יכול להיות תוצאה של שבר מאמץ, סדק קטן בעצם, שגורם לכאבים גדולים. אופציה אחרת: קצת הגזמתם עם הפעילות הגופנית. במיוחד אם מדובר בסוג פעילות אינטנסיבי, כמו ריצה, כדורסל או כדורגל. בגיל מבוגר, היחלשות של עצמות כתוצאה מהתפתחות אוסטיאופורוזיס מגבירה את הסיכון לסבול מכאבים.

שנה צבע
מחלת רנו (Raynaud’s disease) יכולה לגרום לאצבעות כפות הרגליים להפוך מהצבע הטבעי שלהן, ללבנות, אחר כך לכחולות, אחר כך לבעלות גוון אדום ואז בחזרה לצבע הטבעי שלהן. הגורם הוא היצרות פתאומית של העורקים. סטרס, או שינויים קיצוניים בטמפרטורה יכולים להחריף את המצב, אשר ברוב המקרים נשאר כמו שהוא ולא מתפתח לבעיות בריאותיות נוספות. הבעיה יכולה להיות קשורה לדלקת מפרקים לבלוטת התריס או לתסמונת סיוגרן (Sj?gren’s disease) מחלת אוטואימונית שמשפיעה בין היתר גם על בריאות כלי הדם.

כאב בעקב
הגורם השכיח ביותר לכאב בעקב הוא דורבן (plantar fasciitis), דלקת שממוקמת בדיוק בנקודת המפגש של הרצועות הארוכות, הגידים ועצם העקב. הסימפטום העיקרי של דורבן הוא בעיקר כאב והכאב עשוי להחריף בבוקר בזמן היקיצה, או כאשר מופעל עומס רב על כף הרגל. בליטה בעצם העקב, דלקת  מפרקים, פעילות גופנית אינטנסיבית ונעליים לא נוחות יכולים גם הם להיות הגורם מאחורי הכאבים שאתם מרגישים בעקב.

נפיחות
תמיד מציקה, אבל בדרך כלל זמנית. נפיחות נגרמת כתוצאה מעמידה ממושכת, במיוחד אם אתם אשה בהריון. בניגוד, כפות רגליים שמתנפחות ונשארות כאלה, יכולות להיות סימן למצב רפואי רציני. הגורם יכול להיות זרימת דם נמוכה, בעיה במערכת הלימפה, קריש דם, או אפילו תת פעילות של בלוטת התריס. אם יש הנפיחות עקשנית במיוחד, זה הזמן לקבוע תור לרופא.

פצעים שלא מחלימים
פצעים שלא מחלימים הם דגל אדום גדול לסוכרת. אנשים שסובלים מסוכרת יכולים לסבול משינוי בתחושה בכפות הרגליים, בעיות של זרימת דם והחלמה איטית של פצעים, כך שאפילו פצעון קטן יכול להפוך לגורם סיכון מאיים. בנוסף, אצל סוכרתיים לפצעים האלה יש נטייה להזדהם. לכן, אנשים שסובלים מסוכרת צריכים לשים לב במיוחד לכפות הרגליים, לשטוף ולייבש אותן ואם יש פצעים, לבדוק את המצב שלהם בכל יום. החלמה איטית של פצעים יכולה להיות גם תוצאה של זרימת דם נמוכה, שהיא עצמה תוצאה של בעיית עורקים.

בוהן
כאב באצבע הגדולה של כף הרגל הוא סימן ההיכר המפוקפק של גאוט, מקרה פרטי של דלקת מפרקים, שגורם בין היתר לכאב שערורייתי, פתאומי ומשתק בפרק האצבע הגדולה בכף הרגל, לפעמים ביחד עם אדמומיות, חום ונפיחות. התקף כאבים כזה עשוי להימשך מספר ימים, בין התקף להתקף עשויים לחלוף מספר ימים ואפילו מספר שנים. אם ההתקפים חוזרים על עצמם בתדירות, זה נחשב כרוני. אם זה לא גאוט, התחנה השניה היא אוסטיאופורוזיס, שיכולה גם היא להיות שותפה נוספת לכאב ונפיחות.

אדמומיות וגירוי
עור יבש, קשקשי ומגרד יכול להיות סימן לפטרת כף הרגל, זיהום פטרייתי שכיח במיוחד. כל אחד מהתסמינים האלה יכול להיות גם תוצאה של דלקת עור אלרגית (contact dermatitis), שנגרמת בתגובה לכימיקלים, או אפילו למוצרים לטיפוח העור. אם בנוסף ליובש ולאדמומיות העור בכף הרגל עבה, גס ומלווה בפצעונים זה יכול להיות סימן לפסוריאזיס, תגובת יתר של מערכת החיסון שמתפרצת על גבי העור. משחות טיפוליות יכולות להקל על התסמינים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.