Write a comment

 

בסוף שנות ה- 70 של המאה הקודמת, קבוצה של מטפלים מסאן-פרנסיסקו גילתה שיטת טיפול עדינה (ובאותו זמן עמוקה ועוצמתית), שהרגישה כמו משהו שהם לא חוו מעולם (אבל יותר מהכל, הרגישה כמו בבית). הם קראו לה ברימה.

ברימה- להיות אני עצמי, כאן, בכל מקום, בכל רגע. 

(Breema- Being Right now, Everywhere, Every moment, Myself Actually)

דומה, אבל שונה

בדומה לעיסוי, ברימה משלבת צורות שונות של מגע ותנועה. אם התנסיתם בעיסוי בעבר, בטח תזהו חלק מהתנועות. ואלה שלא, ייחודיות לברימה.

עיסוי וברימה נבדלים קודם כל בפילוסופיה ובמטרה. נקודת המוצא של עיסוי, היא ההנחה שיש בעיה שצריך לטפל בה. ברימה לא שיפוטית ולא מאבחנת. היא מאמינה שאין בעיה ולכן אין מה לתקן. המטרה שלה היא להגביר את החיוניות של הגוף, ולא להילחם במחלות. ויותר מזה, לגוף יש את היכולת להגיע למצב טבעי של איזון בכוחות עצמו. ברימה פשוט תהיה שם בשביל לתמוך בתהליך.

כתיאוריה, לברימה יש שלושה רכיבים. העבודה עם הגוף, עבודה עצמית ועקרונות אוניברסאליים שמנחים את שניהם.

המישור הראשון הוא העבודה עם הגוף, והיא משותפת למטפל ולמטופל. העבודה העצמית היא עצמית, והיא נעשית בבית, או בכל מקום נוח.

גם העבודה עם המטפל וגם העבודה האישית מונחות על-ידי תשעת העקרונות של ברימה : עיקרון הנוחות אומר שכל דבר, בכל זמן, צריך תמיד להרגיש נוח. העיקרון השני מדבר על עדינות ועוצמה, שניהם מאפיינים של התנועה.

העקרונות הנוספים אומרים שכל פעולה צריכה להיעשות ללא שימוש בכוח, בשום צורה, אלא בתמיכה הדדית, באווירה לא שיפוטית בהשתתפות מלאה של המטופל, בזרימה (בלי למהר דברים ובלי לנסות לעצור אותם), בתנועה אינדיבידואלית, שלמה וטבעית, בלי הנחות או תוספות, אלא בדיוק מה שהמטופל צריך, בדיוק באותו רגע.

גוף ונפש

המטרה העיקרית של ברימה, היא להביא את המטופל לרמה שהוא מרגיש חיוני ולא מרוקן. היא עושה את זה דרך מערכת היחסים שלנו עם הגוף, הסביבה, האנשים הקרובים, הרגשות ואספקטים נוספים של החיים.

האווירה של הטיפול מאפשרת לגוף ולנפש להיות חיוניים ובעיקר נוכחים. כתוצאה מכך, היתרונות של הטיפול מורגשים בשתי הרמות. בגוף ובנפש. ההשפעה של הטיפול עשויה להיות תחושה של חיוניות, התחדשות, שלמות, רעננות, שלווה, ריכוז ובהירות, הקלה ממתח, גמישות פיסית, איזון רגשי, שיפור התפקוד של חילוף החומרים בגוף, של מערכת העיכול, של מערכת העצבים. בגלל שהגוף יודע לתמוך בעצמו, בדרך הכי בטוחה והכי טבעית שיש, ברימה יכולה להשפיע גם על היציבה, המפרקים, השרירים, הנשימה ולחץ הדם.

בשונה מסוגים שונים של עיסוי, הטיפול בברימה מתבצע בלבוש מלא. לא צריך ביגוד מיוחד, או ציוד מיוחד. הטיפול מתבצע בישיבה או שכיבה, על הגב או על הצד, כאשר הרגליים כפופות או מתוחות. המטפל מבצע סדרה של תנועות ומתיחות עדינות והוא ישתמש במשקל הגוף שלו, בכיוונים שונים.

ברימה יכולה להיכנס לקטגוריה של תרפיה פיסית, אבל היא קודם כל האומנות של להיות נוכחים. ונוכחות היא מילת המפתח. בכל תנועה, בכל נשימה, במערכת היחסים שלנו עם עצמנו ובכלל. העובדה שאחרי כמה דקות של טיפול מתלוות לנוכחות גם תחושות של שלווה והקלה, היא כבר רווח שכולו שלנו.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.