Write a comment

 

עד עכשיו הייתם כמו שני חברים טובים, שחוקרים ביחד את החיים. הכל היה כמו משחק. ואז פתאום הכל השתנה. האשה שהתחייבת לה לכל החיים התחילה להתנהג מוזר, וזה לא בגלל שהיא חולה. היא פשוט בהריון. אז נכון שנשים הן אלה שנושאות בכל הכובד (לפחות מבחינה פיסית), אבל גם גברים עוברים לא מעט.

גבר הולך לאיבוד
בטבע, גברים הם ציידים, נשים הן אמהות. הן בוחרות את החזק והבריא, וברגע שזה קורה, כל האיברים (לא רק השעון הביולוגי) צועקים היריון. זה היצר החזק, היצרי והלא מודע של האשה. ולמרות שזה מצב שטומן בחובו הרבה שינויים, בשביל אשה זה כנראה המצב הטבעי ביותר.

בחיים האמיתיים, המדדים והמטרות שלנו קצת משתנים. היריון מעורר שינויים קיצוניים בחיים של אנשים, ביחסים שלהם, בהשקפות על העולם, בראיית העתיד המשותף, בתכנון מחודש של תוכניות. זה סוג של מבחן למשפחה, כי מעכשיו אתם לא לבד.

אז למרות שגברים בדרך כל מעדיפים לא לדבר על זה, גם הם עוברים תהפוכות במהלך ההיריון.

בעוד שהאשה נמצאת בקשר עם התינוק מהיום הראשון, לגברים החיבור הוא אחר. חלק מהגברים נדהמים ומאושרים, חלק יקבלו את זה בשלוות נפש, חלק מקנאים או מעריצים את היכולת של האשה לתת חיים, אבל אם להיות כנים, עבור רוב הגברים, השמחה שבהורות תגיע הרבה יותר מאוחר. התגובה הראשונית היא שוק. נכון לעכשיו, לא מעניין אותם התרומה לאנושות, לא מעניין אותם שמישהו ישא בגאווה את שמם ובבוא הימים אולי אפילו ירש את העסק המשפחתי. מבחינתם, הריון מתפרש כשירת הברבור של בירות עם החבר'ה בפאב, משחקים בפלייסטיישן עד אור הבוקר, וגם של המונדיאל, למרות שהוא בא רק פעם בארבע שנים.

הרבה גורמים משפיעים על התגובה של האב לעתיד. בראש ובראשונה אלו הם התכונות האינדיבידואליות שלו, כאדם שגדל במשפחה שסיפקה או לא סיפקה לו אמון, דאגה וביטחון. אחר כך מגיעים הגישה למשפחה הפרטית שלו, לאשה, מידת הבגרות האישית, היכולת להתמודד עם קשיים בחיים ועם האחריות החדשה, ולא פחות מזה, ההרגשה שמעכשיו הוא צריך להיות גם מגן, גם תומך, גם מחנך וגם זה ששם את הלחם על השולחן.

בהתחלה הגבר עשוי להרגיש שהוא הולך לקבל פחות תשומת לב מהאשה. שהתינוק, אפילו שהוא בגודל מילימטר, תופס את המקום שלו, והוא פתאום לא ממש נחוץ. לפעמים הוא ירגיש דחף עז לחזור בפעם האחרונה לימים הרגועים ונטולי הדאגות באופן יחסי. הרבה פעמים זה אומר רומן מחוץ לנישואים, שהמשמעות שלו היא לאו דווקא מינית. הגבר תופס את זה כחופשה לחיים שנגמרו, מנוחה פסיכולוגית מההווה המאיים ומהעתיד המאיים לא פחות.

חלק מהגברים ירגישו משועממים מההיריון של החצי השני שלהם. האשה עסוקה בלהיות מוקסמת מהשינויים שמתחוללים בתוכה, והיא כבר לא אותה בת שיח נעימה. זאת אומרת, כשהיא מצליחה להחזיק את העיניים פקוחות אחרי שמונה בערב.

ועדיין, למרות שקשה לגברים להבין מה באמת האשה מרגישה, יש כאלה שמתכווננים למחזוריות שלה בכל רמ"ח איברים. אנחנו יודעים הרי שאנשים שחיים יחד חולקים מחשבות דומות, הופכים דומים אחד לשני ויזואלית, כשאחד מהם חולה, גם השני פתאום מרגיש לא טוב. גבר יכול לחוות בצורה חזקה (כמעט כמו בת הזוג) את ההיריון, עד כמה שזה אפשרי. אפילו רמות ההורמונים בדם שלו ישתנו בהתאמה לשינויים ההורמונאליים שעוברת האשה. גברים כאלה מוכנים מבחינה פסיכולוגית ללידה, והופכים לאבות דואגים ומלאי הקשבה. ולא לדאוג, אחרי הלידה רמות ההורמונים חוזרות למצב הקודם.

יחסי מין, כמו מילים (אולי אפילו יותר) הם כלי לתקשורת. חלק מהגברים מוצאים שהצורה החדשה והעגלגלה של בת זוגם היא ארוטית, מעסים ומלטפים את הבטן בהנאה. אחרים מפחדים מהאשה והבטן כמו מחפץ חשוד. חלק מפחדים להזיק לאמא או לתינוק, אחרים נשארים קוליים לגמרי.

מה עושים?
קודם כל, כל התגובות נכונות וטבעיות, הן שלכם ואי אפשר להתווכח עם מה שאתם מרגישים. אבל יש כמה דברים שיכולים לעזור להתמודד.

עיקרון מס' 1: להיכנע. יכול להיות שתרגישו כמו גלגל שלישי במקרה הטוב, או כמו עבד לתקופת חכירה של תשעה חודשים, במקרה הרע. אבל, אם תתמקדו בצרכים של האשה זה יעבור יותר חלק, כי אף אחד לא יכול על הורמונים, גם לא נשים. אם מתחשק לה לאכול באמצע הלילה (גם אם זה ממש מגעיל), לך תביא. אם אתה לא מריח לה טוב, תצא בחוץ. אם היא עושה עניין מכלום, תזכור שמדובר באי שפיות זמנית. אם היא לא עושה כלום חוץ מלאכול ולישון, תחייך (ובטח שאל תגיד כלום. גם בימים רגילים אנחנו מספיק רגישות לגבי המשקל).

עיקרון מס' 2: להירגע. גם אם יש תחושה של לחץ מהיכולת הכלכלית לפרנס את הפרחח הקטן, או תהיות אם תהיה או לא אבא טוב, ותוך כדי צריך לשמור על סבלנות וסובלנות (ואנחנו יודעות שקשה לכם לעשות שני דברים ביחד), לאבד את הסבלנות זה בטח לא רעיון טוב. למען האמת, הכל קורה כשמאבדים סבלנות. היא תתחיל לבכות, אתה תרגיש יותר מתוסכל ותגיד דברים שממש לא כדאי שתגיד. אז תירגע. כשאתה רגוע, היא רגועה. הכל רגוע.

כל אשה היא שונה, כל היריון הוא שונה, כל אחד ואחת מתמודדים אחרת. אלו זמנים לא פשוטים לשני הצדדים. תירגע, תיקח הכל בהומור, תדאג לאשה, תחכה בציפייה לתינוק, והכי חשוב, תהיה בטוח שזאת שהתחתנת איתה, תכף חוזרת.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.