Write a comment
גואה שה: הטיפול הסיני העתיק שעשוי להעלים לכם את הכאבים

סובלים מכאבים כתוצאה מישיבה ממושכת מול המחשב? מרימים משקולות ורוצים להאיץ את ההתקדמות? הכירו את השיטה הסינית בת אלפי השנים שיכולה להפיג את הכאבים, להרגיע את הנפש ולשפר את תהליכי ההחלמה

הרפואה הסינית המסורתית קיימת כבר אלפי שנים וחלק מהטכניקות שלה ששומרו בהצלחה עד לתקופתנו אפילו זוכות להכרה בקהילה הרפואית הבינלאומית. אחת השיטות המפורסמות ביותר של הרפואה הסינית היא דיקור, אשר מחקרים שונים מוכיחים שוב ושוב את יעילותו בהקלה על כאבים, בשחרור מתחים, בשיפור תהליכי עיכול ובטיפול בעוד בעיות רפואיות נפוצות.

בניגוד לדיקור, גואה שה (Gua sha) היא שיטה שפחות צברה פופולריות בעולם המערבי, אך היא בהחלט מהווה כלי חשוב לשיפור איכות החיים וגם היא נמצאה יעילה בטיפול בבעיות רפואיות שונות שנפרט עליהן מיד. בואו נכיר את השיטה הזאת ונבין איך ומתי היא תוכל לסייע לכם.

מה זה בעצם גואה שה?

גואה שה היא טכניקה להקלה על כאבים ומתחים, שעל פי האמונה הסינית נועדה לשפר את הזרימה של אנרגית צ'י בגוף האדם. זהו מעין עיסוי עמוק לרקמות הגוף באמצעות כלי טיפולי מסוים – בעבר השתמשו יותר בכפיות או במטבעות והיום משתמשים במעין כלי פלסטיק עם קצוות מעוגלים. באמצעותו מעסים ומגרדים את העור כדי לשפר את זרימת הדם לאזורים הכואבים ובכך מעבירים אליהם יותר חמצן שעוזר בשיקומם.

לאילו בעיות מסייע הטיפול?

מחקרים שבוצעו על השיטה הזאת מצאו כי היא יעילה בטיפול בבעיות הבאות:

·         תסמיני גיל המעבר – מחקר הראה כי נשים בגיל המעבר שסובלות מבעיות כמו הזעות, נדודי שינה וכאבי ראש, חוו הקלה בעקבות טיפול גואה שה.

·         בעיות אורתופדיות כתוצאה מישיבה ממושכת – מחקר מ-2014 שפורסם בכתב העת Journal od Medical Technology and Physical therapy מצאכי הטיפול סייע להקלה בכאבי גב וכתפיים אצל אנשים שמבלים שעות רבות בישיבה מול המחשב.

·         שיפור ביצועים באימוני כושר – עוד מחקר שנערך ב-2017 בקרב מרימי משקולות ופורסם ב- Journal of Traditional Chinese Medicineמצא כי גואה צ'ה סייעה לשפר את תוצאות האימון ואת שיקום השרירים.

·         כאבי גב – הטיפול גם נמצא יעיל בהקלה בכאבי גב בקרב אנשים מבוגרים. כך עולה ממחקר שפורסם ב-2017 בכתב העת Complement Therapies Medicine.

האם הטיפול מסוכן?

כמו טיפול בכוסות רוח, גם טיפול גואה צ'ה עשוי להשאיר סימנים אדומים או כחולים על העור כתוצאה מהגירוד שלו. הגירוד מבוצע כאמור כדי לשפר את זרימת הדם לאזורים מסוימים בגוף, אך הוא עלול כמובן לגרום לכאבים ולאי נוחות בימים שאחריו.

החבלות האלו אינן מזיקות וצפויות לחלוף אחרי כמה ימים. ניתן ליטול משככי כאבים חלשים להקלה בתחושות האלו ולהניח קרח על האזור הנפוח כדי להפחית את הדלקת. אם הפצעים משמעותיים, יש לחבוש אותם כדי למנוע זיהום.

משום שמדובר בטיפול ששורט את העור, הוא אינו מתאים לאנשים שנוטים לדמם בקלות, לאנשים שנוטלים מדללי דם, שסובלים מזיהום או מגידול סרטני. הטיפול לא מומלץ גם למי שמשתמש בקוצב לב או סובל מ"פקקת ורידים חמורה" – כלומר היווצרות של קרישי דם ברגליים.

איך מתנהל טיפול גואה צ'ה?

את הטיפול יש לבצע אצל מטפל מוסמך שמנוסה בטכניקה הייחודית הזאת. ברפואה הסינית המסורתית מייחסים חשיבות רבה לעבודה עם חומרים מסוימים שעל פי אמונתם טומנים בחובם אנרגיה שתומכת בתהליך הריפוי. חומרים אלו כוללים בין היתר אבן ביאן (Bian), אבן ירקן (Jade) ורוז קוורץ (Rose Quartz). עם זאת, בקליניקות רפואיות ייתכן כי ישתמשו בכלים מנירוסטה (פלדת אל-חלד) שנחשבים מותאמים יותר לטיפולים מהסוג הזה.

במהלך הטיפול, ימרחו על גופכם שמן שמסייע לתהליך הריפוי ומאפשר להעביר את הכלי על העור בקלות וביעילות רבה יותר. לאחר מכן יניח המטפל את כלי הטיפול על העור ויתחיל להזיז אותו
בתנועות מוצקות, חלקות וחד כיווניות. הטיפול עצמו אינו כואב ואם הוא מבוצע כהלכה הוא צפוי להיות מרגיע, נעים ומרפא ביותר.


chair banner1מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.