Write a comment

 

יש כאלה שעושים מזה כסף, יש כאלה שעושים מזה בריאות. כך או כך, מסתבר שניכוש עשבים שוטים, הוא יותר מניכוש עשבים שוטים.

בגינה שלכם יש הרבה יותר מאדמה ופרחים. גם ההזדמנות להתחדשות רגשית ובריאות פיסית צומחות בדיוק שם.

ריפוי בגינון
בלומינגדייל היא לא רק חנות כלבו גדולה, זה גם בית חולים בניו-יורק שמאז שנת 1917 מכשיר מטפלים בריפוי בעיסוק בשיטת טיפול נוספת. קוראים לה גינון טיפולי ואת המקורות שלה אפשר למצוא בדפי ההיסטוריה.

כמעט לכל אורך ההיסטוריה המתועדת, גנים וגינות נתפסו כמקום של רגיעה, מפלט והתחדשות. מקום שליו שיכול להשיב על כנה את הבריאות, או לכל הפחות להשרות שלווה על המבקרים. הרופאים במצרים העתיקה, רשמו למטופלים שלהם מרשמים שכללו צעידה בגני הארמון המלכותי, ואחד משבעת פלאי תבל של העולם העתיק, הגנים התלויים של בבל, נבנו על ידי המלך נבוכדנאצר כדי לרפא את אשתו שסבלה מדיכאון. 


זאת עובדה ידועה שגינון טוב לגוף, ועוד יותר טוב לנפש. בערך מאמצע המאה הקודמת האמונה הזאת קיבלה גם הכרה אקדמית. כיום קיימים מסלולים להכשרת מטפלים בתחום ברחבי העולם. בארץ,  העמותה לקידום מקצוע הגינון הטיפולי היא העיקרית שמרכזת את התחום.

כיום, משתמשים בגינון טיפולי בבתי חולים, בתי כלא ובדיור מוגן למבוגרים. בבתי החולים, היא נותנת למטופלים תחושת התחדשות ותקווה, בבתי כלא היא מלמדת את האסירים על אחריות ומחויבות ובדיור מוגן, היא מסייעת לשמירה על הכושר הפיסי והמנטאלי, ומספקת פלטפורמה ליצירה ושמירה על קשרים חברתיים.


עם הטורייה והשברייה
על הניר, גינון טיפולי מוגדרת כמסגרת עבודה פורמאלית ולא מאיימת שעושה שימוש בעבודות גינון ופעילויות אחרות הקשורות בגינון, כדי לאפשר למטופלים לקחת חלק בתהליך ההחלמה שלהם. בפועל, הטבע ועולם הצמחים מסייעים לשפר את התפקוד הפיסי, הקוגניטיבי, הרגשי והחברתי.

גינון טיפולי היא אמנם שיטת טיפול אלטרנטיבית, אבל גם הקהילה הרפואית מכירה ביתרונות שלה, שאומתו גם על ידי מחקרים. היא מתאימה לכולם, היא לא פולשנית, והיא אמצעי לשיפור הכושר הפיסי והכושר הנפשי.

אחד המחקרים, שפורסם בכתב העת The Journal of Environmental Psychology, מצא כי חשיפה לסביבת עבודה טבעית וירוקה, עוזרת להחלים מהר יותר מההשפעות של סטרס. מחקרים אחרים מראים כי היא מספקת הזדמנות לקבלת החלטות, לפיתוח כישורים קוגניטיביים, יכולה להאט את ההתפתחות של דמנציה ואלצהיימר, כי היא מעודדת עבודה עם התאים האפורים ותקשורת בין-תאית חדשה. היא יכולה להגביר את יכולת ההתמודדות עם כאב, מסייעת בהתמודדות עם מצבי חולי כרוניים ועם התמכרויות, ומעל לכל- היא פעילות גופנית מצוינת למוח, שמשפרת את מצב הרוח.


עבודת גננות אפשר לעשות לבד. אבל היתרון בעבודה עם מטפל מוסמך גדול יותר. מטפל כזה הוכשר מבחינה מקצועית והוא עובד בצמוד לצוותי שיקום אחרים מתחום בריאות הנפש. לאנשים עם מגבלה פיסית או נפשית, מטפל מוסמך יכול לעזור לעשות את הצעד הראשון בתהליך ההחלמה.

גם אם עושים את זה לבד, הקמה של גינה לא צריכה להיות משימה מורכבת או מסובכת. אפשר להתחיל בחצר האחורית, או אפילו עם אדנית. התכלית העיקרית היא לחוות יצירתיות, להביע אותה, לנסות משהו חדש, ולראות את הגמול על המאמץ. חוץ מזה, זה גם טוב לסביבה.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.