חזרה לידע מקצועי ראשי
הדפסה
Write a comment

 

אז החלטתם ללכת על הקופה ולהפוך מזוג צעיר, לזוג צעיר עם ילד. אבל כדי לתת לעצמכם את הסיכוי הכי טוב להריון בריא ועובר בריא, יש כמה דברים חשובים שצריך לעשות לפני.

המשימה: להיכנס הריון. האמצעים: ידע, שינויים בהרגלי החיים וסבלנות.

איך הכל מתחיל

הפריה מתרחשת ברגע שבו זרע בודד פוגש ביצית בוגרת. אבל בפועל הסיפור הזה קצת יותר מורכב, וכדי להבין יותר טוב את התהליך המדהים הזה, צריך לצאת למסע קצר בגוף האדם.

אצל האשה, בכל חודש משתחררת ביצית מאחת משתי השחלות. התהליך הזה נקרא ביוץ, והוא מתרחש בערך שבועיים מהיום הראשון של המחזור האחרון. ברגע שהביצית משתחררת, התחנה הבאה שלה הן החצוצרות, שם היא נשארת עד שהיא פוגשת בזרע.

אצל הגבר, שפיכה ממוצעת כוללת 40-150 מיליון זרעים, ששוחים במהירות במעלה הזרם לכיוון החצוצרות במשימה שלהם להפרות ביצית. רק כמה מאות מתוך מיליוני התאים בכלל יצליחו להתקרב לביצית, הודות למחסומים טבעיים רבים בדרך, כמו למשל תוחלת החיים של זרע (בין יומיים לשלושה) ותוחלת החיים של ביצית (בין 12 ל-24 שעות). זרעים ששוחים מהר יכולים להגיע לביצית בחצי שעה, לזרעים איטיים יותר זה יקח כמה ימים.

 

אם תא זרע מצליח לפגוש בביצית ולחדור אליה, הוא יפרה אותה. כל התהליך הזה לוקח בערך 24 שעות. אחרי שלושה (גג ארבעה) ימים, הביצית תגיע לרחם, שם היא תישאר במשך 40 השבועות הקרובים. אבל כבר ברגע ההפריה, כל הפרופיל הגנטי של העובר נקבע, כולל מין העובר. איברים כמו המוח, עמוד השדרה ואיברים אחרים מתחילים להיווצר. הלב יתחיל לפעום בשבוע החמישי.

להבין את הביוץ

עבור חלק מהנשים, כניסה להריון תתרחש בצורה טבעית ברגע שהן יפסיקו לקחת גלולות. אצל השאר, זה יקח קצת יותר זמן. ובשביל זה חשוב להבין את תהליך הביוץ. אחת הדרכים היא לעקוב אחרי סממנים חיצוניים, באמצעות ערכות למדידת הביוץ, רמת ההורמונים בשתן, או טמפרטורת הגוף. הביוץ יכול להשתנות מאחת לאחת, אבל באופן כללי, יש לו כמה מאפיינים קבועים. אצל רוב הנשים, משך המחזור כולו הוא בין 26 עד 30 ימים. בממוצע, הביוץ יתרחש בין היום ה-11 ליום ה-21. רוב הנשים פוריות בימים שלפני ובמהלך הביוץ. אם המחזור קבוע, אפשר לספור 14 ימים. ובימים האלה, לא לתכנן תוכניות אחרות. ההמלצה היא לקיים יחסי מין בתדירות של יום כן, יום לא. תדירות גבוהה מזו, עלולה להפחית את ספירת הזרע אצל הגבר.

נגמרו החגיגות

חוץ מלהבין את הביולוגיה של הגוף, חשוב לעשות שינויים חיצוניים באורח החיים. אם מעשנים (שני בני הזוג), זה בדיוק הזמן להפסיק. לא חסרים מחקרים שקושרים בין עישון ולידה מוקדמת, משקל לידה נמוך ובעיות נוספות. בנוסף, מחקרים מראים שכל סוג של טבק יכול להשפיע על סיכויי הפוריות ולהפחית את ספירת הזרע אצל גברים. יותר מזה, מחקרים מראים שאפילו עישון יד שניה יכול להשפיע על סיכויי הכניסה להריון. גם מחקרים על צריכת אלכוהול לא במיוחד מעודדים.

הפסקת קפה

חוץ מעישון וצריכת אלכוהול, מחקרים מראים שגם צריכה גבוהה של קפאין, יכולה לפחית את היכולת לספוג ברזל, שאף פעם אין מספיק ממנו בזמן ההריון. בנוסף, מחקרים מצביעים על קשר בין צריכת קפאין ושכיחות גבוהה יותר של בעיות אחרות. אם קפאין הוא חלק בלתי נפרד מסדר היום (וזה כולל גם קולה ומשקאות אנרגיה), גמילה ממנו עשויה לגרום לתופעות לוואי כגון כאבי ראש. אם זה המקרה, רוב המומחים מסכימים שכוס קפה אחת ביום היא משהו שאפשר לחיות איתו.

תזונה חומצה פולית

בחירות תזונתיות בריאות הן משהו שכדאי לעשות עוד לפני ההריון, כדי שהגוף יוכל להצטייד בכל מה שצריך לקראת החודשים הבאים. מחקרים קושרים בין תזונה בריאה לסיכויים גבוהים יותר לכניסה להריון. מה זאת אומרת תזונה בריאה? פירות, ירקות, דגנים מלאים, מזונות עשירים בסידן ובמיוחד בחומצה פולית. אבל, אפילו אם אוכלים בדיוק לפי הספר, קשה להגיע לרמות המומלצות של חומרים מזינים מתזונה בלבד. ולפחות אחד מהם, אתם לא רוצים לפספס. חוצה פולית (400 מיקרוגרם ביום לפחות חודש לפני, ובמהלך כל הטרימסטר הראשון) קשורה להתפתחות תקינה של העובר ולמניעת מומים מולדים.  

פעילות גופנית

לפעילות גופנית לפני ובמהלך ההריון יש שני יתרונות חשובים. הראשון- גוף בריא שמוכן להריון על כל מה שזה אומר. השני- קצת זיעה היא דרך טובה להקל על סטרס ותחושות רגשיות שמלוות את השלבים לפני ההריון ובמהלכו. מחקרים מצביעים למשל על שכיחות גבוהה יותר פי 2  של בעיות פוריות, בקרב נשים שסובלות מדיכאון.  מנקודת מבט אבולוציונית זה הגיוני. לגוף אין תנאים אופטימאליים להיכנס להריון. ברגע שנכנסים להריון, זה בסדר ואפילו מומלץ להמשיך בשגרה של פעילות גופנית, כמו למשל יוגה שעובדת על חוזק וגמישות.

משהו סקסי

ואם למרות כל ההכנה, זה עדיין לא קורה בדרך הטבע, מומחים מסכימים שכדאי לפנות לעזרה אחרי

שנה של ניסיונות (או חצי שנה מגיל 35 ומעלה). ובכל מקרה, לא לשכוח ליהנות מהתהליך. לא רק בגלל שלחץ לא במיוחד עוזר לכניסה להריון. חלק מהמומחים טוענים שככל שנהנים יותר, לזרע יש סיכוי טוב יותר להפרות את הביצית.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.