Write a comment
בקיץ הישראלי הלוהט ורגע לפני שאלפי ילדים עתידים לבלות ימים שלמים בחוץ, הכירו את הסכנה הגדולה ביותר האורבת מתחת לקרני השמש הקופחת

הימנעות מסרטן העור אינה רק לחבוש כובע, למרוח קרם הגנה ולהרכיב משקפי שמש. סרטן העור מסוג מלנומה עדיין נחשב לאחד מסוגי הסרטן האלימים ביותר שיש. למרות שרק 5% מחולי סרטן העור חולים במלנומה, סוג זה הוא עדיין גורם המוות הראשי מבין סוגי סרטן העור.

הימים ימי קיץ ורופאי העור מדגישים את החשיבות בהתגוננות נכונה מפני קרני השמש כדי למנוע את פגיעתן. לצד חשיפה לשמש, ישנם אלמנטים נוספים שעלולים להשפיע על הסיכון ללקות במחלה הקשה.

גם כהי עור נמצאים בסיכון
"מלנומה אינה מפלה בין צבע עור אחד למשנהו", מבהיר שלבי מוניר מהקרן לחקר מלנומה (MRF) הנמצאת בעיר וושינגטון. עור שחור מספק הגנה של 13.4 SPF מקרינת השמש – הרבה מעבר ל-3.4 SPF לה זוכים בעלי עור בהיר, אך עדיין מתחת ל-15 SPF, הרמה הבסיסית והראשונית של מסנני הקרינה ותכשירי ההגנה למיניהם.

למרות שהסיכון ללקות בסרטן עור נמוך יותר אצל בעלי עור כהה, הסיכויים שלהם להחלים ממנו עומדים על 75% בלבד, ביחס ל-93% בקרב בעלי עור בהיר. "אנשים רבים, כולל רופאים, סבורים שעור כהה מספק הגנה מספקת מפני סרטן העור, ושאם יש למישהו עור שכזה הוא לא יחלה בסרטן העור", מסבירה הדרמטולוגית פרופ' ברוק ג'קסון מאוניברסיטת צפון קרוליינה. "בגלל תפיסה שגויה זו, כשהמחלה מתגלית היא בדרך כלל כבר בשלב מתקדם".

על חשיבותה של התורשה
"אם יש לך קרוב משפחה מדרגה ראשונה – הורה, אח, אחות או ילדים – שאחד מהם חלה במלנומה, הסיכויים שלך ללקות גם כן במחלה גבוהים ב-50% משהיו קודם לכן, מבהירה הדרמטולוגית ד"ר ג'ניפר לינדר מסקוטסדייל, אריזונה, ודוברת הקרן לחקר מלנומה.

רופאי העור ממליצים על בדיקה שנתית עור כל אדם. אם חלילה אתה עונה על ההגדרה שפתחה את הפסקה הקודמת, מומלץ להיבדק בכל חצי שנה.

להכניס ראש בריא למיטה חולה
יותר מ-419 אלף מקרי סרטן העור בארה"ב בכל שנה קשורים במיטות לשיזוף מלאכותי (תאי שיזוף). אם בעברכם נכנסתם למכונה כזו (אתם כבר לא בעניין, כן?), חשוב שתערבו את רופא העור שלכם בנדון.

מיטות שיזוף אלה פולטות קרינה אולטרה סגולה, המקדמת נמרצות את הסיכון לחלות בסרטן העור. ארגון הבריאות העולמי המליץ לתייג מיטות שיזוף כמסוכנים לאדם, כמו טבק ואסבסט, ולאסור את השימוש בהם לקטינים (מתחת לגיל 18). ואכן, ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה את המלצות משרד הבריאות להגביל את השימוש במיטות שיזוף לבני 18 ומעלה, ולציין במפורש כי מדובר במכשיר מסוכן לבריאות.

שומה זה לא שום דבר
ככל שיש לכם יותר שומות ונקודות חן על עורכם, כך עולה הסיכון למחלת סרטן העור. חד וחלק, פשוט וברור. ואכן, ליותר ממחצית חולי המלנומה יש כמות רבה של שומות. "יש שני סוגי שומות", מסבירה ד"ר לינדר. "יש שומות קטנות, אמנם כהות אבל אופייניות לצורה הכללית של נקודות החן בגוף כפי שאנחנו מכירים אותן; ויש את השומות שחורגות בצורתן ובמראה שלהן ממה שאנו מכירים ובעלות מראה חריג".

למי שיש 10 או יותר שומות חריגות על הגוף נמצא בסיכון הגבוה פי 12 לחלות במלנומה ביחס לכלל האוכלוסייה.

כשאתה בהיר
לאנשים בעלי עור בהיר, עיניים בהירות או שיער בהיר יש פחות פיגמנט מסוג מלנין, המספק את ההגנה מקרני השמש. לכן, אנשים אלה נמצאים בסיכון גבוה יותר לקבל כוויה בעור מהשמש, לפתח שומות חריגות – וכמובן לחלות בסרטן העור. מחקר בו השתתפו 477 ילדים מתחת גיל 10 בעלי עור בהיר, מצא כי אלו שנשאו את הגן האחראי לעיניים כחולות היו בסיכון גבוה לפתח שומות, ואלו שנשאו את הגנים לעיניים כחולות ולשיער ג'ינג'י נמצאו בסיכון גבוה לפתח את השומות לאחר שקיבלו כוויות בעור כתוצאה מחשיפה לשמש.

כוויות מהעבר
"גם אם בעבר נכווית ולו פעם אחת מהשמש – הכפלת את הסיכון שלך לחלות בסרטן העור", אומרת שלבי מוניר. אבל בלי לחץ. הנקודה החשובה כאן היא שאף פעם לא מאוחר מדי לשנות הרגלים, לחבוש כובע, להרכיב משקפי שמש וכמובן למרוח קרם הגנה.

"הגורם המשפיע ביותר הוא ממוצע החשיפה לשמש לאורך כל השנים", מבהירה מוניר. להבדיל מהתפיסה המקובלת, רק 23% מהחשיפה הממוצעת לשמש מתרחשת לפני גיל 18. "שינויים בהרגלים יכולים לעשות את ההבדל", מציינת מוניר.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.