Write a comment

 

אם עד היום חשבתם שדיאטת אטקינס או דיאטת מרק כרוב הן קיצוניות, תחשבו שוב. לשיגעון האחרון של הוליווד לניקוי הגוף (שנשמע יותר כמו בוליווד) קוראים דיאטת התזונה המקורית (Primal Diet). תוכנית תזונה שמורכבת מבשר נא, ביצים ומוצרי חלב, ועדיף כאלה שעברו את תאריך התפוגה שלהם. התיאוריה מאחורי הדיאטה הזאת, טוענת שהרעלים בגוף מתים על שומן נא, וכשהם פוגשים אותו, הם יותר ממוכנים לצאת מחוץ למערכת.

דיאטת התזונה המקורית. הדיאטה שתקבור את כולנו? או דיאטה שמקדימה את זמנה?

וונדר מן?

תזונה שמבוססת על מזון נא, זה לא משהו שהרפואה האלטרנטיבית וגם הקונבנציונאלית לא שמעו עליו. בשנת 1940, רופא בשם פרנסיס פוטינגר (Francis Pottinger) עשה עבודת מחקר שהראתה שמזון נא מכיל חומרים מזינים שהם ככל הנראה חיוניים לבריאות. אחריו הגיע ווסטון פרייס (Weston Price), רופא שיניים שנסע בעולם וחקר את מה שנקרא תזונה פרימיטיבית. הוא ראה שהיפנים אוכלים סושי, והאסקימוסים אוכלים דגים נאים והסיק שאת ההתדרדרות של מצב השיניים שלנו בכלל, ומצב הבריאות בפרט, אפשר באופן כללי לתקן אם נחזור למקורות. לפי נקודת ההשקפה הזאת, הציוויליזציה היא זאת שהביאה איתה את הרצון והיכולת לבשל בשר, אבל גם את הירידה בתחושת החיוניות והבריאות הכללית.

תזונה שמבוססת על מזון נא הראתה גם תוצאות בשטח ולא רק במחקרים ותיאוריות. ניקולאס גונזלס (Nicholas Gonzalez), רופא מניו יורק, ראה שחלק מהמטופלים שלו מצליחים להחלים באמצעות תזונה שכללה בשר נא ושומן. זה היה נכון במיוחד במקרים של סרטן הדם ולימפומה.

אבל אג'ונוס וונדרפלניץ (Aajonus Vonderplanitz), האיש מאחורי דיאטת התזונה המקורית, לוקח את כל הסיפור כמה צעדים ענקיים קדימה. הוא מאמין שמזון נא, במיוחד בשר, הוא התרופה שתרפא את כולם, מכל דבר.

וונדרפלניץ הוא האיש שכולנו מכירים. הוא בן 62, חי בקליפורניה, משוגע למזון בריאות. הוא תזונאי, שמתפרנס גם כצבעי ושחקן והוא ריפא את עצמו ועוד 236 אנשים נוספים (מתוך 240) מסרטן. הוא עשה הכל, והתיאוריה שלו יכולה להסביר הכל.

בספר שלו, 'רוצים לחיות' (We Want to Live), הוא מסביר את המרשם שלו לבריאות טובה. לחזור לבסיס ולהתחיל לאכול בצורה בה אבות אבותינו המנוחים אכלו. הפילוסופיה הבסיסית שלו, היא שמזון צריך לאכול בצורה הנאה שלו, וגם שתזונה עשירה בשומן נא ובבשר נא ממקורות טבעיים חיונית לבריאות. לפי מה שהוא מסביר, אנחנו צריכים לחשוב על מזון נא כעל קבוצת מזון חדשה, שונה בהרכב הביוכימי שלה מכל מה שהכרנו עד היום.

לא מריח טוב
הרעיון שלו לתזונה בריאה כולל בשר נא (עדיף אורגני, שגדל בתנאי חופש וניזון מעשב), כמו בקר, עוף, דגים, ביצי חופש אורגניות, מוצרי חלב נאים ללא תוספת מלח, פירות וירקות, במיוחד מיצי ירקות. כל מה שצריך, הוא תקופה שמכינה את הגוף לסוג כזה של תזונה.

החסידים שלה, ויש לא מעט כאלה, ניזונים מתזונה שמבוססת על 95% בשר נא (שכדי לעשות אותו יותר מתקבל על החיך, משרים אותו במרינדה ותבלינים) ויוגורט ומוצרי חלב מקולקלים. אם הם אוכלים בחוץ, הם יכולים לסמוך על קלאסיקות קולינאריות כמו קרפצ'יו. 5% הנוספים מוקדשים למיצי ירקות ופירות, אבל רק כאלה שיש להם ריכוז פחמימות נמוך, כמו אבוקדו.

תזונאים שהם לא וונדרלפניץ, אומרים שתזונה כזאת היא לא אחראית ויכולה אפילו להיות מסוכנת. כראייה, הם מציגים את כל המחקרים שמראים שבשר נא יכול להכיל חיידקים, שיכולים לגרום לבעיות בריאותיות חמורות ואפילו למוות.

אבל וונדרפלניץ בשלו. מושך בכתפיים מול כל ביקורת שהיא. למרות שנערכו לא מעט מחקרים, הוא טוען שאף רופא מעולם לא בדק את ההשפעה של תזונה כזאת, בעוד שהוא, תזונאי מקליפורניה, ראה שהיא הצליחה לרפא 95% מכל המחלות, ולשפר את רמת האנרגיה, הבהירות המחשבתית והרווחה הנפשית בתוך פרק זמן של חודש עד שנתיים. כראייה, הוא מציג את כל אלה שהולכים אחריו כמו החלילן מהמלין, וטוענים שהסיכון שווה את מה שזה לא יהיה.

בגדול, אם אנשים לוקחים את האחריות על עצמם ומודעים לסיכונים שכרוכים בתזונה כזאת, שילכו על זה. אבל במקרה של סרטן, זה יכול להיות דינמיט. זה מעלה את התקוות של המטופלים, במחלות שאין בהן יותר מדי זמן לבזבז על ניסוי ותהייה. בכל מקרה, אל תנסו את זה בבית. בטח שלא בלי פיקוח רפואי או לכל הפחות תזונתי.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.