חזרה לידע מקצועי ראשי
הדפסה
Write a comment

 

להגדיר דיכאון במונחים מערביים זה יחסית פשוט. אם מצב הרוח ירוד רוב היום, כמעט כל יום, ואם העניין בפעולות רגילות אבד, ואם יש שינוי משמעותי במשקל, עייפות וירידה באנרגיה, תחושת אשמה וחוסר ערך עצמי, ואם כל הסימפטומים האלה נמשכים לאורך זמן, ופוגעים בתפקודים חשובים בחיים, כנראה שזה דיכאון. במקרה כזה, תרופות נוגדות דיכאון הן הפתרון.

אבל לדעת שהמטופל סובל מדיכאון זה לא מספיק. היום, יותר ויותר, נראה שהמגמה היא לחזור הביתה. לטבע ולחוכמה המולדים.

 

אלמנטים של דיכאון

אצל הסינים זה עובד אחרת. הם אוכלים במקלות, מרפאים במחטים ורואים בדיכאון חוסר איזון בין הרמה הרוחנית, הנפשית והפיסית. בטיפול, כל אחד מהרבדים האלה צריך לקבל התייחסות. זה לא אומר שהרפואה הסינית היא תרופת פלא. בחלק מהמקרים גם היא עלולה לא לעזור. הנקודה היא שיש אלטרנטיבה.

באבחון ובטיפול בדיכאון ברפואה הסינית, הדגש הוא על חמשת האלמנטים, מושג בפילוסופיה הסינית שמתאר אנרגיה משתנה, שנמצאת בכל מקום ובכל דבר ביקום. גם בנו. לכל אחד מאיתנו יש שלושה אלמנטים מרכזיים, אחד דומיננטי יותר ושניים קצת פחות, והם נקבעים לפי המאפיינים החיצוניים והפנימיים.

עכשיו זה שלכת

אלמנט העץ מתאפיין בפריחה, לבלוב וצמיחה, אבל יש לו גם כמה מאפיינים פחות מוכרים. טיפוסי אלמנט העץ בדרך כלל נישאים לגובה כמו העצים, וממש כמוהם הם נמצאים כל הזמן בצמיחה. הם אנשי עבודה יצירתיים, מעדיפים שהרוב יהיה בשליטתם, וכשהם לא מצליחים לעשות את זה, הם מתאכזבים בקלות, מכים שורשים ושוקעים במרה שחורה. קשה להם להיות נינוחים, יש להם מזג סוער והם נתונים למצבי רוח. במצב כזה, טיפוסי עץ יכולים להיות יהירים וששים אלי קרב. מתחת לפני השטח, יש להם הרבה כעס מודחק, אכזבה ותסכול.

אש בגופי בוערת

כשהכל בסדר, טיפוסי אלמנט האש הם קצת כמו ילדים קטנים. סמוקי לחיים, מתולתלים, אנרגטיים, תזזיתיים ותמיד ממהרים לאנשהו, שמחים וטובי לב. כשהכל לא בסדר, הם מאבדים את האש שמחייה אותם. דיכאון של טיפוסי אש בדרך כלל מתחיל שכמערכות יחסים נגמרות והלב נשבר. טיפוסי אש הם אימפולסיביים ולכן הדיכאון שלהם עלול להיות מסוכן. בגלל שלרגשות יש השפעה על הלב, והדיכאון מכלה את הצ'י של הלב, דיכאון של טיפוסי אש קשור בדרך כלל לחרדה, דופק, בלבול מנטאלי וכאבים בחזה.

עמוק באדמה

לטיפוסי אלמנט האדמה, בגלל האופי האימהי והטיפולי שלהם, תמיד יש משהו בפה. מסטיק, סוכריה, אוכל. בגלל זה גם הדיכאון שלהם יתאפיין בעיקר בשינויים בהרגלי הצריכה. חלק יגלו עניין בכל דבר שזז וימצאו חום ונחמה באוכל, חלקם יאבדו תיאבון לחלוטין. בימים רגילים, הם ארציים, טובי לב, נוחים, אוהבים שגרה ומשפחה ובדרך כלל יש להם גוף מלא שיכול להכיל את כל זה. אבל, במצב דיכאון, השלווה, ההכלה והתמיכה שמאפיינים אותם הופכים לדאגה אובססיבית, הקרקע תחת רגליהם נשמטת והם מאבדים את המטרה ואת תחושת העצמי יחד איתה.

חד כתער

פרויד קרא לזה הצער של העולם (Weltschmerz), וכאלה הם טיפוסי אלמנט המתכת כשהם מדוכאים. הם מתאבלים, מתחרטים על העבר, מתפללים שרק יהיה אפשר להחזיר את הגלגל לאחור, ובין לבין הם מתייפחים. הרבה פעמים הרגשות שלהם יהיו מודחקים ויתבטאו בקשיי נשימה, אסטמה או כל מה שקשור באזור הזה. טיפוסי מתכת הם מאוד רגישים ומאוד מושפעים מהסטאטוס הרגשי שלהם ושל אחרים. בימים כתיקונם, טיפוסי אלמנט המתכת הם כריזמטיים, מנהלים בכל רמ"ח איבריהם, ובולטים בשטח. יש להם כוח רצון, היגיון חד ועצמאות מחשבתית. אם רק דברים היו נגמרים אחרת...

מים שקטים חודרים עמוק

טיפוסי אלמנט המים הם עגלגלים, רגועים ורכים כמו מים. הם גם מאוד רגישים. למען האמת, אלמנט המים הוא האלמנט שמושפע הכי הרבה מהגנטיקה, או מה שהסינים קוראים לו הג'ינג הפרה-נאטלי. הם יכולים להרגיש מדוכאים, אבל הם לא יודעים למה. הדיכאון שלהם מגיע עמוק ללב ליבה של המהות שלנו כיצורים אנושיים, הנשמה. כשהם נמצאים בדיכאון הם לא יכולים לעשות אפילו את הדבר הפשוט ביותר, הם לא מתקשרים, נואשים, חוששים מהחיים וגם מהמוות, דעתם מוסחת בקלות והם לא ממש מחפשים עזרה.

חמשת האלמנטים מהווים מסגרת עבודה ברורה, שרוב סוגי הדיכאון מתאימים לה, מאובחנים ומטופלים לפיה. למרות זאת, נדיר למצוא מקרה של דיכאון שמתאים בדיוק להגדרה אחת, בדרך כלל יש שילוב של שני אלמנטים באותו דיכאון, וזה חלק מהתורה. הטיפול במקרים של דיכאון יותאם לסוג הטיפוס, ויכלול שילוב של תזונה, דיקור סיני וצמחי מרפא, כדי להחזיר את המטופל למהות שלו. הביתה.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.