Write a comment

 

הוא שכיח יותר אצל גברים והוא מעדיף אותם מבוגרים, שמנים, לפעמים סוכרתיים, מעשנים ועם כולסטרול ולחץ דם שצועקים הצילו. ברבע מהמקרים, הוא גם יסתפק בבני 60 ומטה. תכירו את שבץ (stroke). גורם התמותה השלישי בעולם המערבי, ואחד מגורמי הנכות במבוגרים.

למה זה קורה לנו
כשאומרים שבץ מתכוונים לזה שאספקת הדם לחלקים במוח  נפסקת בגלל קריש דם (Ischemic Stroke) או בגלל פקיעת כלי דם (Hemorrhagic Stroke). איך קרישי דם נוצרים או כלי דם פוקעים, זה כבר סיפור אחר. בדרך כלל זה שילוב לא מוצלח בין טרשת העורקים ויתר לחץ דם.

שבץ לא בדיוק נעלם כלעומת שבא. הוא לוקח פרוטקשן בערך מכל מי שאפשר. אחרי שבץ, האזור בגוף שנשלט על ידי האזור שהפסיק לקבל דם, מפסיק לתפקד. אם זה האזור שאחראי של תחושה, זה יכול להתבטא בתחושה של חום, קור, כאב או נימול בגפיים. זה גם יכול להיות איבוד יכולת הראיה או הדיבור, שיתוק בצד אחד של הגוף, וקושי בכל מה שקשור לתנועה (הליכה, ישיבה, יציבות). אם הצד השמאלי של המוח נפגע, כל מה שקשור בשפה, זיכרון, התמצאות בזמן או במקום הולך לאיבוד. כל אלה יכולים להופיע גם כסימנים מקדימים לשבץ, ואז ניתן למנוע אותו. ואם מוסיפים לכל אלה את ההתמודדות הנפשית הקשה מגיעים רק למסקנה אחת. יש דברים שלא כדאי להתעסק איתם.

בגלל שיש כמה גורמים להתפתחות של שבץ, ובגלל שהגורמים האלה הם מתמשכים ובגלל ששבץ בעצמו יכול להופיע במספר צורות, קשה להעריך את הגורם המדויק של שבץ. אבל שבץ לא קורה סתם בלי סיבה.

אם היינו נופלים לידיים של מדקר סיני, הוא היה אומר לנו להפסיק לעבוד כל כך הרבה, להפסיק לדאוג כל כך הרבה, לא להתיש את עצמנו בפעילות גופנית מוגזמת (כן, גם סקס נחשב לפעילות גופנית), ולהתחיל לאכול כמו בני אדם. בשעות מסודרות, בלי לשמן, בלי לטגן, בלי סוכר ואלכוהול וגם בלי מוצרי חלב. והאמת שכדאי לנו להקשיב לו, כי מי כמוהו יודע. בסין, השכיחות של שבץ נמוכה בצורה משמעותית בהשוואה למדינות מערביות. וזה לא בגלל העיניים המלוכסנות שלהם. זה התזונה ואורח החיים ששונים.

בטיפול

הרפואה הסינית מזהה שני סוגים של שבץ. הסוג החמור יותר, פוגע באיברים הפנימיים (בעיקר כליות וטחול) ובנתיבי האנרגיה, המרידיאנים. הסוג המתון יותר פוגע רק במרידיאנים. בעוד שבשבץ מתון מטפלים בעיקר בדיקור סיני, כדי לפתוח את המרידיאנים ולהזרים אנרגיה ודם, בטיפול בשבץ חמור משלבים בין דיקור סיני, צמחי מרפא סיניים ותרופות מערביות (כמו קומדין ואספירין).


אז מה עושים? כנראה שהדרך הטובה ביותר למנוע שבץ, היא שינוי באורח החיים. ועל זה מסכימים גם הרופאים המערביים וגם הרופאים הסינים. ברפואה הסינית הדגש הוא על פעילות גופנית שמתאימה לגיל ולמצב הרפואי, וחייבת להיות מלווה במנוחה מתאימה. אותו דבר לגבי פעילות מינית. התמודדות עם סטרס היא חשובה לכולם, במיוחד לאנשים שביקרו כבר פעם במחלקה הקרדיווסקולארית.

מדיטציה, יוגה וטאי צ'י הן דרכים מוכחות להפחתת לחץ דם והורמונים שהגוף מפריש בתגובה למתח. צמח מרפא סיני יעיל שיכול לסייע במניעת שבץ הוא ג'ינקו בילובה. מחקרים מראים כי ג'ינקו מגביר את זרימת הדם במוח, יכול למנוע קרישת דם, מחזק את יכולת ההתמודדות הנפשית, מפחית כולסטרול, ויכול למנוע שבץ והתקפי לב. קשה להגיד מה הכמות המומלצת, בגלל שאין סטנדרטים עולמיים וזה עשוי להשתנות מיצרן ליצרן. אבל, 1,500 מיליגרם ליום היא כמות סבירה לרוב האנשים. יותר מהכל, הגורם החשוב ביותר במניעת שבץ הוא התזונה. התזונה הסינית המסורתית עשירה בסיבים, ודלה בשומן, סוכר ומוצרי חלב.

כשסיני לוקה בשבץ, רוב הסיכויים שהוא יטופל בדיקור סיני כחלק מתהליך השיקום. ל- 85% מהמטופלים זה עוזר. מפתיע? לא את הסינים. כנראה שלא לא את השבדים. במחקר שנערך באוניברסיטת לונד (Lund) בשבדיה, 38 מטופלים אחרי שבץ, טופלו בדיקור סיני, פעמיים בשבוע במשך עשרה שבועות. כל המטופלים הראו שיפור משמעותי בהליכה, יציבה, תנועה, פעילות יומיומית, המצב הרגשי ואיכות החיים באופן כללי. המטופלים גם אושפזו למשך זמן קצר יותר. שנה אחרי השבץ, 89% מהמטופלים כבר חזרו הביתה, בהשוואה ל-66% מקבוצת הביקורת. מחקרים אחרים מראים שדיקור סיני מסייע להתחדשות תאי עצב, מונע קרישת תאי דם ומרחיב את כלי הדם. מישהו צריך עוד סיבה?

לחצו כאן לרשימת מטפלים בדיקור סיני

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.