1 Comment

 

למטפלים בדיקור סיני יש גב של 2,500 שנים של רפואה סינית מאחוריהם. דיקור סיני מבוסס על הרעיון המרכזי שהאנרגיה (או צ'י) זורמת בגוף לאורך 12 ערוצים (או מרדיאנים). כאשר הערוצים האלה לא מאוזנים, או חסומים, התוצאה היא כאב או מחלה. השימוש במחטים העדינות של הדיקור נועד לאזן את הגוף ולפתוח את החסימה. לאוזניים מערביות, ההסבר הזה לא תמיד נשמע משכנע. זה טוב ולא טוב. לא טוב כי יש הרבה סימני שאלה, וטוב כי יש המון מחקרים שמנסים לתת תשובה.

דיקור סיני- מחקרים אחרונים

כאב
הקשר בין דיקור סיני לכאב הוא אחד מהנושאים הנחקרים ביותר בעשור האחרון. עשרות מחקרים מראים כי דיקור סיני יעיל יותר מהטיפול הקונבנציונאלי בהקלה על כאב, במיוחד במקרה של כאבי גב תחתון וכאבי ברכיים שנובעים מדלקת מפרקים. מחקרים אחרי מראים כי דיקור יעיל כמו טיפול תרופתי בהפחתת תסמינים של מיגרנות. אחת הטענות המרכזיות שאוהבים במיוחד לשלוף בהקשר של דיקור היא אפקט הפלסבו. את הטענה הזאת בדיוק בדק מחקר שנערך באוניברסיטת מישיגן (Michigan). במהלך המחקר השתמשו בסריקות מוח כדי לתעד את התהליכים שמתרחשים בזמן הדיקור ומשפיעים על הכימיה במוח. התוצאות הראו כי דיקור אמיתי עורר את תגובת הרגעת הכאב הטבעית של הגוף באמצעות שחרור אנדורפינים. לעומת זאת, דיקור שנעשה בנקודות לא נכונות לא עודד שחרור של אנדורפינים נוספים. בעיות כאב שכיחות נוספות בהן דיקור הוכח כיעיל הן כאבי ראש, כאבי מחזור, פיברומיאלגיה וצירים.

מערכת העיכול
חלק מהגישות טוענות שאם יש מישהו שאחראי לבריאות שלנו, זאת ללא ספק מערכת העיכול. בין אם הכל מתחיל ונגמר במערכת העיכול ובין אם מערכת העיכול היא חלק מהתמונה השלמה, בעיות עיכול הן כמעט אף פעם לא רק בעיות עיכול. במקרים הפשוטים זה יגמר בכאבים, עצירות או שלשול, נפיחות וגזים. למקרים מורכבים יותר קוראים קרוהן או קוליטיס, שנחשבות בעיות כרוניות של מערכת העיכול. אגון הבריאות העולמי (WHO) מכיר בדיקור סיני כשיטה לטיפול בבעיות מערכת העיכול. בסינית קוראים לזה איזון ושחרור תקיעות וחסימות. בשפה שלנו קוראים לזה שחרור מוליכים עצביים מרגיעים (כמו סרוטונין ודופמין), ונטרול גורמים מלחיצים ( כמו הורמון הסטרס קורטיזול). השילוב ביניהם לא רק מיטיב עם מערכת העיכול, הוא משקיט את מערכת העצבים, מרגיע באופן כללי, ומשרה שינה.

 גלי חום
גלי חום הם תוצאה של שינויים הורמונאליים שעובר הגוף בגיל המעבר (גם אצל גברים וגם אצל נשים). בין היתר, כל השינויים ההורמונאליים האלה משפיעים על האזור במוח שאחראי על ויסות טמפרטורה (היפותלמוס). וכאשר טיפולים הורמונאליים מלווים בתופעות לוואי וקשורים לסיכון גבוה יותר להתפתחות בעיות בריאותיות, דיקור סיני נכנס לתמונה. הדיקור הסיני יודע לאזן את כל המערכות. ביניהן גם המערכת ההורמונאלית והמערכת הוזומוטורית (vasomotor), חלק ממערכת העצבים שקשור ללחץ הדם, קצב פעימות הלב והתרחבות והתכווצות של כלי דם. כולם משחקים תפקיד חשוב בויסות הטמפרטורה של הגוף. מחקרים מראים כי טיפול בדיקור יכול להפחית ב- 50% את התדירות ומשך גלי החום, וההשפעה נמשכה גם שלושה חודשים לאחר שהטיפול הופסק. הטיפול בדיקור יכול להיות מלווה בטיפול בצמחי מרפא מקררים, אבל הדיקור הוא הטיפול העיקרי.


סטרס, חרדה ודיכאון
סטרס, חרדה ודיכאון נחשבות לבעיות מצב-הרוח השכיחות ביותר בעולם המערבי. סטרס מציף את המערכת בקורטיזול, חרדה מפעילה את תגובת הילחם או ברח ודיכאון משפיע על הגוף (כאבים, שינויים בהרגלי האכילה, השינה, החשק המיני) וכמובן גם על הנפש (עם תחושה דומיננטית של עצבות). הדיקור הסיני לא מאמין שהפתרון לכל אחת מהבעיות האלה מגיע בצורה של כדור. הוא עובד נגד תגובת הילחם או ברח של הגוף, נגד תגובת הסטרס, באמצעות שחרור של מוליכים עצביים הקשורים להרגשה טובה, כמו סרוטונין, דופאמין ואנדורפינים. הדיקור משפר גם את זרימת הדם ואת חילוף החומרים בתאים וברקמות, כך שיותר קורטיזול יוצא מהמערכת ויותר חמצן טרי נכנס אליה. ובעצם, עובד על הנפש דרך הגוף, ומשפר את התחושות בגוף דרך הנפש.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.