Write a comment

 

לא כל וריד בולט נחשב לדליות, יש אנשים שהורידים שלהם פשוט בולטים יותר. אבל, אם זה דליות (varicose veins) אי אפשר לפספס. זה נפוח וזה כואב וזה ממש לא רק בעיה אסתטית.

דליות (אי ספיקה ורידית) היא בעיה שקשורה יותר לבעיה בצנרת מאשר לסירקולציה של הדם. היא שכיחה יותר בגפיים התחתונות, אבל יכולה להופיע גם באשכים, במרפקים ולעיתים רחוקות גם בפנים. אפילו טחורים זה סוג של דליות.

שתי מערכות ורידים יש לו לגוף שלנו, העמוקה והשטחית. כשיש בעיה במערכת הורידית העמוקה לא רואים את זה, במערכת הורידית השטוחה, רואים את זה ועוד איך. במחזוריות של הדם, התפקיד של הורידים הוא להחזיר את הדם ללב, אחרי שכמובן כל התאים קיבלו כל מה שהם צריכים. כשמדובר בגפיים התחתונות, זאת משימה לא פשוטה להחזיר את הדם מלמטה למעלה. בגלל הגרביטציה, ובגלל שלורידים יש דופן דקה ולא מאוד שרירית, יש להם שסתומים שיעזרו להם לעשות את העבודה. אבל גם  השסתומים לא תמיד מצליחים לעשות את זה, ובמקום שהדם יחזור למקום שממנו הוא בא, הוא שוקע. כתוצאה מכך הוריד מתנפח, מאבד מגמישותו ונוצרות דליות.

מעבר לבעיה בווריד, בשסתום או בשניהם, דליות היא תופעה שקשורה גם בגנטיקה. יש סיכוי של 65% שזה יישאר בתוך המשפחה. מעבר לנטייה הגנטית, בקבוצת הסיכון נמצאים בעלי משקל עודף, מעשנים, נשים בהריון ונשים בכלל, התופעה שכיחה פי 4 יותר אצל נשים. כשלא מטפלים בדליות, הן עלולות להתפתח לדלקת ורידים (phlebitis), וכיבים שלא ממש ממהרים להחלים. לכן חשוב לטפל בזה, עדיף כמה שיותר מוקדם.

הטיפול בדליות תלוי עד כמה המצב חמור. כדי לדעת בדיוק מה קורה בתוך הורידים, כמה דם חוזר בחזרה למעלה, מה מצב השסתומים ובכמה הוריד גדל, מבצעים בדיקת אולטרא-סאונד (duplex scan)שאחריה אפשר להתאים את הטיפול. במקרים פשוטים (כמו 'רגלי עכביש') מטפלים בזריקות לתוך הוריד. הזריקות מכילות חומרים שגורמים לחסימת הוריד, הוריד הופך לרקמה צלקתית, ולצלקות כידוע, הזמן עושה רק טוב. במקרים חמורים יותר, קיימים טיפולים לא פולשניים כמו טיפול בתדרי רדיו או טיפולי לייזר, או ניתוח להוצאת הוריד שסרח. לא נשקר ונגיד שזה לא כואב. גם לא נגיד שזה מבטיח שהדליות יצאו לכם מהחיים לתמיד.

בנוסף לטיפולים האלה, קיימות תרופות דוגמת ונורוטון, שמשפרות את זרימת הדם ומטפלות בסימפטומים הנלווים כמו כאבים, אבל לא ממש בבעיה עצמה. פעולה דומה לפעולה של ונורטון אפשר להשיג באמצעות הוספה של ויטמינים כמו B ו- C או צמח הג'ינקו, גם הם משפרים את זרימת הדם. ויטמין C אפשר לצרוך גם בתזונה, דרך פירות הדר, אבל צריך לאכול גם את הלבן של הקליפה. ואם כבר בענייני תזונה, גם תוספת של שום וג'ינג'ר לא תזיק.


במקרה של דליות מתאים במיוחד טיפול הומיאופתי. קשה להצביע על תרופה אחת, מאחר ובראייה הומיאופתית, אין כזה דבר צרת רבים. הטיפול מותאם באופן אישי לאדם ולא למחלה. הטיפול ההומיאופתי משמש גם כטיפול וגם כמניעה, במקרים רבים הוא מונע את הצורך בהתערבות כירורגית. מעבר לטיפול ההומיאופתי (או כל טיפול אחר) חשוב להקפיד לשמור על המשקל, להפסיק לעשן, לעמוד פחות, וכסוף סוף יושבים, אפשר להרים את הרגליים למעלה, בלי נקיפות מצפון.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.