1 Comment

 

ההנחה השגויה שכל דלקות המפרקים הן אותו דבר, הובילה אנשים לנסות סוגי טיפול שלא עזרו בכלל, או עזרו בצורה מועטה בלבד. למעשה, יש למעלה מ- 100 סוגים שונים של דלקות מפרקים. כל אחת והמאפיינים שלה, כל אחת קוראת לגישת טיפול אחרת. ולא פחות חשוב, לאבחנה מאוד מדויקת.

דלקת מפרקים הסיבות והפתרונות.

שאלות בלי תשובות
דלקת מפרקים היא מחלה אוטואימונית, מה שאומר שמסיבה לא ברורה המערכת החיסונית של הגוף תוקפת אותו, ומסיבה עוד יותר לא ברורה היא בוחרת לעשות את זה במפרקים. אבל כנראה שזה השילוב של גנטיקה, סביבה וגורמים הורמונאליים שגורמים לחלק מתאי הגוף לזהות סוג מסוים של חלבון (שעדיין לא זוהה) כפולש זר. ברגע שהמערכת החיסונית מגורה, גם הלימפוציטים, תאי המערכת החיסונית, מהגרים מהדם למפרקים ולרקמות שמרפדות אותם (קרום סינוביאלי), ומשחררים ציטוקינים (Cytokines), שליחים עצביים שמגרים עוד דלקת ועוד הרס. הקרב בין הגוף לחומרים האלה מתרחש בעיקר במפרקים, אבל יכול גם להגיע לאזורים אחרים בגוף. ככל שהסחוס שמגן על העצמות מתבלה ונשחק, המרווח בין העצמות מצטמצם. כשהמצב מחמיר, אין שום חיץ בין העצמות שנשחקות ומתפוררות.

כל זה גורם למפרקים להיות מאוד כואבים, מאוד נפוחים ומאוד חמים למגע. בנוסף לפגיעה במפרקים, בחלק מהמקרים דלקת מפרקים יכולה להשפיע גם על העור, העיניים, הריאות, הלב, הדם ומערכת העצבים. הסימפטומים יכולים להופיע בהדרגה, או לפרוץ בפתאומיות, כולל תקופות ארוכות של הפוגה. היא מופיעה בדרך כלל בין העשור השלישי לחמישי, שכיחה יותר אצל נשים, אבל חמורה יותר אצל גברים, וחריפה יותר ככל שהיא מתפרצת בגיל מאוחר. למה? זאת לא השאלה היחידה ששואלים. זאת גם לא השאלה היחידה שנשארת בלי תשובה. 

הסוגים השכיחים ביותר של דלקת מפרקים, הם דלקת מפרקים ניוונית (Osteoarthritis) ודלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis).

דלקת מפרקים ניוונית (OA) שכיחה יותר במפרקים שנושאים את רוב משקל הגוף (ברכיים, ירכיים, כפות רגליים וגב) והיא יכולה להיות תוצאה של גיל, השמנת יתר, חוסר בפעילות גופנית או מצד שני שחיקת המפרקים בעקבות פעילות גופנית אינטנסיבית. בכל המקרים האלה, החומר שמגן על קצות העצמות, בולם הזעזועים של הגוף, מתבלה בהדרגה. ככל שמתרחש יותר נזק, הוא נשחק ולא מצליח להגן על העצמות. בסוג זה של דלקת מפרקים הסימפטומים העיקריים הם כאב עמוק במפרקים, נפיחות, עייפות, נוקשות בבוקר, מפרקים חמים למגע, קושי בפעולות יומיומיות (לשבת, להתכופף, להתלבש, להסתרק), כאב בזמן הליכה, נוקשות אחרי מנוחה או ישיבה ממושכת. הרבה פעמים כאב יהיה התלונה השניה, ומוגבלות בתנועה היא התלונה הראשונה. היא מאוד שכיחה, הרבה יותר בגיל מבוגר והרבה יותר אצל נשים.

דלקת פרקים שגרונית (RA) היא הסוג השכיח ביותר של דלקת מפרקים. היא כרונית ובדרך כלל סימטרית, מה שעוזר להבחין בינה לבין סוגים אחרים של דלקת מפרקים. בניגוד לדלקת מפרקים ניוונית, בדלקת מפרקים שגרונית הסימפטומים חריפים יותר, ופרט לכאב ולעייפות כוללים גם אובדן תיאבון וחום. הכאב עשוי להופיע רק באזור אחד בגוף, אבל בצורה הקלאסית שלה הוא יופיע ביותר ממקום אחד.

צורות שכיחות נוספות של דלקת מפרקים כוללות גאוט (שיגדון) שגורמת לגבישים להצטבר במפרקים, דלקת מפרקים ספחתית (Psoriatic Arthritis) שמופיעה בערך אצל 10% מחולי הפסוריאזיס , ודלקת מפרקים זיהומית (Septic Arthritis).

ברפואה הקונבנציונאלית, הטיפול בדלקת מפרקים הוא משוואה של גיל המטופל, חומרת המחלה ומצב הבריאות הכללית. הטיפולים בדרך כלל כוללים תרופות (משככות כאבים ונוגדות דלקת) שחלק מהן אפילו יצליחו להאט את קצב התפתחות המחלה, ואיזון נכון בין מנוחה לפעילות (מנוחה באפיזודות של התפרצות ופעילות באפיזודות של רגיעה ) כדי לשמור על גמישות המפרקים וחיזוק השרירים שסובבים אותם. במקרים חמורים, יבצעו ניתוח לתיקון או החלפת המפרק הפגוע.

האם דיקור סיני יכול לעזור?

כדי להקל על כאבי פרקים, לא חייבים להסתמך רק על טיפול תרופתי. בראייה של הרפואה הסינית המסורתית למשל, טיפול תרופתי מחליש את המערכת החיסונית ולכן לא מצליח להקל על הבעיה. הרפואה הסינית המסורתית רואה בדלקת מפרקים מחלה אחת בתוך משפחה גדולה של מחלות שהמשותף להן הוא כאב. קבוע, משתנה, עמוק או חד, כאב הוא ביטוי לחסימה אנרגטית בגוף, שיכולה להיגרם מסיבות שונות.

לטיפול במחלות כמו דלקת מפרקים, הרפואה הסינית משתמשת בכל הארסנל שלה. זה כולל דיקור סיני, שמתמחה בהקלה על כאבים, ובנוסף, מחזק את המערכת החיסונית של הגוף.

בנוסף לדיקור סיני, משלימים את הטיפול עם צמחי מרפא תומכים, המלצות תזונתיות אישיות (לדוגמא להימנע ממוצרי חלב, סוכר, בשר, מזון שומני ומטוגן), טיפולי מגע כמו שיאצו וטווינה להקלה על הכאב והזרמת דם וחמצן חדשים לרקמות הכואבות, ופעילות גופנית מתונה ומחזקת, כמו טאי צ'י, שלא מעמיסה יותר מדי על המפרקים.

מספר הטיפולים הנדרש משתנה ממטופל למטופל לפי חומרת הבעיה ובהתאם לתגובה לטיפול. בדרך כלל ארבעה טיפולים נחשבים משך זמן סביר לחוש בהשפעת הטיפול.

האם תזונה יכולה לעזור?

אם אתם סובלים מדלקת מפרקים בטח שמעתם שתזונה יכולה להיות טריגר להתפרצות המחלה, להחריף או להרגיע אותה. סביר להניח שגם לא התייחסתם לזה יותר מדי ברצינות. אבל מחקרים מראים אחרת.


לדוגמא, לפי מחקרים תזונה עשירה בשומן רווי יכול להחריף מצבי דלקת בגוף. בשר, שמן, חמאה ומוצרי חלב שמנים יכולים לגרום לעלייה בחומרים (
Prostaglandins) שגורמים לדלקת, נפיחות וכאב. בנוסף, מחקרים אחרים מראים כי בשר מכיל כמויות גדולות של חומצה ארכידונית (Arachidonic acid), סוג של חומצת שומן שמומר לחומרים כימיים, שהופכים לדלקתיים.

תזונה מערבית טיפוסית כוללת יותר מחומצת השומן אומגה 6 (שמן תירס, שמן סויה, שמן חמניה) בהשוואה לחומצת השומן אומגה 3. צריכת יתר של חומצת השומן אומגה-6 עלולה לתרום להתפתחות מחלות כמו סרטן ומחלות לב וכלי דם. היא עשויה גם לקדם מחלות דלקתיות או מחלות אוטואימוניות, כמו דלקת פרקים.

לעומת זאת, לחומצת השומן אומגה 3 יש השפעה אנטי דלקתית, וצריכת שלה יכולה לדכא דלקת ולהפחית את הסיכון לחלות במחלות שונות, כולל מחלות לב וכלי דם, שמי שסובל מדלקת מפרקים נמצא בסיכון גבוה יותר לסבול גם מהן. את חומצת השומן אומגה -3 אפשר למצוא בדגים כמו סלמון, טונה ופורל, אגוזים, סויה ופשתן. אבל לפי מחקרים, גם לתוסף תזונה היתה השפעה חיובית.

בנוסף, מחקרים מראים כי תזונה ים תיכונית (פירות וירקות טריים דגנים מלאים, קטניות ודגים) עשויה להיות קשורה לסיכון נמוך יותר לחלות במחלות ניווניות הקשורות בגיל, כולל דלקת מפרקים. חשובים במיוחד, נוגדי החימצון ויטמין E ו-C, חומצה פולית (ייצור תאי דם אדומים), סידן וויטמין D (בגלל הסיכון לאובדן בצפיפות העצם).

מעל לכל, תזונה כזאת יכולה לעודד ירידה במשקל. עודף משקל מעמיס על הברכיים, הירכיים והמפרקים האחרים שנושאים את משקל הגוף. במקרה של דלקת מפרקים, ירידה במשקל היא חובה ולא בחירה.

 

לעדכונים נוספים בקרו אותנו גם בדף הפייסבוק שלנו

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • This commment is unpublished.
    רחל · 3 years ago
    עמדתי לפני החלפת ברך והפסקת עבודה ניסיתי כורכום ומקגה גלופלקס פלוס sms לא להתייאש. לוקח כשלושה חודשים עד שהמגה גלופקס משפיע לפי ההוראות לקחת לעלות מדרגות בכוח עם כאבים לאט לאט רואה את האור הולכת אמנם בצליעה וקושי אבל ללא ניתוח מתפקדת תנסו שנו הרגלי אכילה גם אני מאושרת שהתגברתי אן ניתוח