Write a comment
נהוג לראות בצום דרך טבעית לנקות את הגוף, להוריד במשקל ולהיטיב עם הלב. האומנם?

ביום הכיפורים נוהגים רבים, לאו דווקא שומרי מסורת, לצום. השקט שנופל פתאום והעצירה המוחלטת של כל ענייני המדינה מעניקים אווירה רגועה המתאימה לאלו המבקשים להימנע מארוחות לאורכו של אותו יום.

עבור שומרי המסורת והדתיים הצום הוא עינוי לגוף, כהקבלה לעינוי הנפש שהיא לב ליבו של יום הכיפורים. החילונים רואים את הצום באור חיובי – הזדמנות לנקות קצת את הגוף ולהרגיע את הנפש. ואיכשהו, רק יום הכיפורים מצליח למשוך כה רבים לצום בו. ימי צום נוספים, כמו ט' באב, שלא לדבר על צום גדליה או תענית אסתר, אטרקטיביים הרבה פחות.

רבים מהצמים שאינם נמנים על שומרי המסורת מסבירים את בחירתם בצום דרך ההיבט הבריאותי. הצום עוזר לרדת במשקל, מנקה את הגוף ובריא באופן כללי. ועדיין, למרות כל ההצדקות החיוביות, איש כמעט אינו צם מעבר ליום הכיפורים. לקראת יום כיפורצום הקרב ובא, מומלץ לבדוק האם הצום אכן כה בריא.

האם צום מרזה?
את הקלישאה השחוקה הזו כדאי לשים בצד, ובהקדם. צום לא עוזר בירידה במשקל, ובדרך כלל ההיפך הוא הנכון. בעת צום, קצב חילוף החומרים יורד, ולגוף לוקח כמה ימים להתאושש ולחזור לעיכול מהיר ואיכותי. כתוצאה מכך, גם אם ירדתם כמה גרמים ביום הכיפורים עצמו, סביר להניח כי הם יחזרו אליכם בימים הבאום.

זו כמובן הסיבה שבגללה ממליצים רופאים ותזונאים על הרבה ארוחות קטנות לאורך היום – כדי לשמור את שריפת החומרים על קצב מהיר ונכון.

זאת ועוד – רוב המשקל שיורד בשל הצום הוא נוזלים, אותם נחזיר לגוף בסוף הצום. אי האכילה מורידה את רמת הסוכר בדם, והגוף מייצר לעצמו את הסוכר ממאגרים בגוף. ראשית, הגליקוגן, השמור בגוף בצורת מים (ולכן רוב המשקל שאנו משילים הוא נוזלים). לאחר מכן מייצר הגוף סוכר מחומצות אמינו, ורק לאחר מכן פונה לשומן ומפרק אותו בכדי לייצר את המזון היחיד שמתאים למוח – הוא הסוכר. כלומר, נדרשים כמה ימי צום לפני שהגוף יתחיל לשרוף שומן.

המסקנה בלתי נמנעת – כדי להוריד במשקל יש לאמץ כללים של תזונה נכונה ואורח חיים בריא ונכון.

האם צום טוב ללב?
התשובה היא שככל הנראה כן, אבל יש להקפיד על כמה ימי צום בשנה. יום צום אחד בשנה אינו אפקטיבי דיו.

מחקרים מצאו כי בקרב אוכלוסיות צמות הסיכון למחלות לב וכלי דם נמוך בצורה ניכרת מאשר בקרב כלל האוכלוסייה. בשנות ה-70 וה-80 מצאו מדענים באוניברסיטת יוטה כי התושבים המורמונים הגרים במדינת יוטה נמצאים בסיכון מופחת ב-58% ללקות במחלות לב. מעבר להימנעותם מצריכת קפה, אלכוהול ועישון, המורמונים גם נוהגים לצום יום אחד בחודש, למשך 24 שעות.

בעקבות כך, חשדו מדענים כי קיים קשר בין צום למניעת מחלות לב, ובסדרת מחקרים נוספת מצאו קשר סטטיסטי הדוק בין צום לאורך שנים ובין בריאות הלב.

הסיבה לכך היא ככל הנראה הורמון הגדילה, שבעת רעב מופרש בכמות גבוהה כדי לשמור על מסת השריר. עלייה ברמת הורמון הגדילה מתחילה פירוק רקמות שומן בגוף, וצמצום כמות השומן בגוף מקטין את תנגודת האינסולין וכתוצאה מכך את הסיכון ללקות בסוכרת. ירידה ברמת השומן ובתנגודת האינסולין מורידות עד מאד את הסיכון למחלות לב וכלי דם, וכמובן לסוכרת.
לכן, צום יעיל לבריאות אבל יש לשמור על שגרה של כמה ימי צום בשנה, ולאורך שנים רבות.

האם צום עוזר לניקוי רעלים מהגוף?
תלוי את מי שואלים. המחקר לא מצא הוכחה שצום מסייע בניקוי רעלנים וחומרים מזיקים מהגוף, והדעה הרווחת היא שמדובר באמונת שווא, המתבססת על דינמיקה פיזיולוגית פשוטה, לפיה במשך יום שלם איננו מכניסים לגוף דבר ורק מוציאים. ומכאן ניקוי הרעלים.

זאת ועוד: הפסקת אכילה עלולה לעורר פעילות של הרדיקלים החופשיים וגופים אחרים ה"מתווכים" בפעילויות שונות בגוף, ועלייה ברמתם עלולה לפגוע בבריאות. הגוף מנקה את הרעלים באמצעות הכבד, ואין סיבה ליצור באופן מלאכותי מנגנון ניקוי נוסף – שכאמור כלל אינו קשור לניקוי.

ועדיין, צמים רבים מאמינים כי הצום מנקה את גופם. סדנאות שונות קושרות בין צום לניקוי רעלים, ובוגרי סדנאות כאלה מעידים כי לאחר צום תחושתם השתפרה פלאות והם חשים נמרצים וחיוניים. הסיבה לכך יכולה להיות אורח החיים המערבי, בדגש על תזונה לא ראויה. אדם המעמיס על גופו מזון מעובד ומתועש, ללא צריכה מספקת של פירות וירקות, מכניס לגופו רעלים רבים, ולא תמיד הכבד מצליח להתמודד עם כמות רעלנים ומזיקים כזו.

יחד עם זאת, ברפואה ובטיפולים האלטרנטיביים ניקוי רעלים אינו קשור לצום מוחלט, כמו זה הנהוג ביום כיפור, אלא לצריכת מאכלים ייחודיים, בדרך כלל מיצי פירות וירקות, שמסייעים לנקות את הגוף. כלומר, צום יום הכיפורים אולי גורם להרגשה טובה של "ניקיון", אבל אינו קשור בהכרח לניקוי רעלים מהגוף.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.