Write a comment

 

מבין כל אלה שמחבקים את הרפואה המשלימה בשתי ידיים, אפשר גם למצוא כאלה שימנעו ממגע, גם אם יתהפך העולם. אחת מהם היא כתבת הבריאות רוז שפירו (Rose Shapiro). בספרה החדש ' 'How Alternative Medicine Makes Fools Of Us Allהיא מסבירה שהבדיחה היא בעצם עלינו. שפירו טוענת שהרפואה המשלימה היא אבן שואבת (בעיקר לכסף), ושאם היא היתה באמת מוכחת ובטוחה, היא לא היתה צריכה להיות מסווגת כאלטרנטיבית...

האבחון

שפירו טוענת כי הרפואה המשלימה אמנם מצליחה לאבחן קשת רחבה של בעיות, אבל בחלוקה גסה, היא מחלקת את האבחנה לשתי קבוצות. בקבוצה הראשונה, הפרעות שהרפואה המשלימה המציאה ולא טרחה אפילו לידע את הרפואה הקונבנציונאלית, כמו סינדרום המעי הדולף, חוסר כללי באנזימים, ורגישות יתר לקנדידה. בקבוצה השניה נמצאים מצבים רפואיים אמיתיים, שמאובחנים ללא תסמינים. יותר מזה, לפעמים העדר תסמינים מוצג למטופל כהוכחה הניצחת לזה שההפרעה באמת קיימת. היתרון של הרפואה המשלימה מסבירה שפירו, הוא ברור. הרבה יותר קל לטפל במחלה מפוברקת מאשר במחלה אמיתית. כשהתנאים יבשילו, המטפל יבשר למטופל שהוא נרפא, ויוסיף אותו לרשימת סיפורי ההצלחה שלו, וזה יגמר במכתב תודה נרגש (וממוסגר) על הקיר של המרפאה. או אפילו יותר טוב, המטפל יגיד למטופל שעליו להמשיך בטיפול, ויחלוב ממנו עוד קצת כסף.

הטיפול

שפירו לא מתווכחת עם העובדה שלמעלה מ 80% מחולי הסרטן משתמשים במה שיש לרפואה האלטרנטיבית להציע, חלקם בשילוב עם טיפול רפואי רגיל. היא רק אומרת שזה לא ממש חוכמה, כי חולי סרטן אומרים 'כן' כמעט לכל דבר. היא מתקשה למצוא בספרות המדעית איזו שהיא תמיכה לכך שטיפולים כמו אלוורה, ויטמין K, ג'ינסג סיבירי, פאנג שווי ועוד באמת עובדים. לעומת זאת, את המחקר שמראה ששיעורי התמותה מסרטן גבוהים יותר כאשר הטיפול הוא משולב, היא מצאה די בקלות.

משיכה קטלנית (או טיפול במגנטים)

טיפול במגנטים הוא דוגמא לאחד הטיפולים ששפירו יותר אוהבת להשמיץ. המגנטים מיועדים בעיקרון לטפל בכאבים כרוניים, אבל החסידים הנלהבים של השיטה אומרים שהם יכולים לטפל בכל דבר, מתסמונת הכשל החיסוני (HIV) ועד לסרטן. הרעיון מאחורי המגנטים, הוא שיש להם סוג של כוח חיובי בגוף, במיוחד על הדם. שמענו על זה משהו בשיעורי פיסיקה, וכולנו יודעים שדם מכיל ברזל, ככה שזה נשמע לנו בהחלט הגיוני.

שפירו טוענת שכל המחקרים שהוכיחו שזה עובד, טועים. בתור התחלה, היא אומרת שזה עניין של סמנטיקה. רוב המחקרים עדיין לא הושלמו, ככה שמבחינתה השיטה עדיין נמצאת תחת חקירה כבדה. דבר שני, אם למגנטים היתה איזו שהיא השפעה עלינו, אז אף אחד מאיתנו לא היה שורד בדיקת תהודה מגנטית (MRI), למשל. כלי הדם פשוט לא היו עומדים בזה. את כל המכשירים החשמליים שמתיימרים לזהות חוסר איזון אנרגטי בגוף באמצעות כלי אבחון בגודל של עט, אפשר מבחינת שפירו לצבוע בכחול ולזרוק לים.

תרופות צמחיות ורעילות

אז כל מה שטבעי, לא ממש עושה רושם על שפירו. במיוחד לא תרופות צמחיות או טבעיות. שפירו לוקחת את זה אפילו עוד יותר רחוק, ואומרת שבגלל שלצמחים מסוימים יש פוטנציאל רעיל, השימוש בהם מסוכן יותר מכל שיטת טיפול אחרת ברפואה המשלימה. על הכוונת שלה נמצאים צמח ההיפריקום (st. John's wart) (צמח האסור לשימוש בישראל) והאכיניצאה, שלטענתה מפריעים לפעולה של אחת מכל ארבע תרופות.

אז איך מזהים רופא אליל?

שפירו לא באמת חושבת שמטפל ברפואה משלימה יטפל ברגל השבורה שלכם עם צמחי מרפא, אבל היא די משוכנעת שתשמעו לפחות אחת מההצהרות הבאות- שיטת הטיפול מבוססת על חכמה עתיקת ימים, אחוזי ההצלחה מאוד גבוהים, אסור להתייאש גם אם הסימפטומים מחריפים (מה שסביר שיקרה). את כל זה המטפל יגיד בזמן שהוא פונה אל הלב שלכם וחושף את המשהו המיוחד שיש רק בכם. אל תופתעו אם הוא יבטיח שלמרות שלחלק מהאנשים הטיפול לא עזר, לכם זה בטוח יעזור. כי כאמור, בכם יש משהו אחר. תאמינו או לא, אבל מה שבטוח אל תצפו שהוא ייקח אחריות על הטיפול. זה יגן עליו מצעדים משפטיים כשהטיפול יכשל.

אז שפירו היא רק אחת, בטח לא יחידה ובטח לא מיוחדת. אבל, אנחנו יודעים אחרת.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.