Write a comment

 

תארו לכם שהיתה תרופה שיכולה גם לבנות עצמות, גם לחזק את המערכת החיסונית, גם לעשות אותנו שמחים יותר וגם להפחית את הסיכון לבעיות בריאותיות כמו דיכאון, סוכרת, מחלות לב, יתר לחץ דם וסוגים שונים של סרטן. לא הייתם לוקחים אותה?

גם השנה, כמו בכל חורף, כשהרמות שלו נמוכות מהרגיל, מתעוררת שוב השאלה- האם כולנו צריכים לקחת ויטמין D?

שלד בארון?

העניין העיקרי בוויטמין D התחיל מהעובדה הבסיסית שהגוף שלנו צריך אותו בשביל לנצל סידן (אבן הבניין הבסיסית ביותר של העצמות) בצורה טובה יותר. אבל עכשיו מבינים שהוא עושה הרבה יותר מאשר לשמור על השלד, ושחוסר בו עלול להיות שלב אחד לפני טווח רחב מאוד של מחלות, כולל אוסטיאופורוזיס, סוכרת, דלקת מפרקים, סוגים שונים של סרטן ואפילו מחלת האלצהיימר.

וויטמין D מיוצר בעור, בעיקר כאשר אנחנו נחשפים לאור השמש. אבל חשיפה לשמש היא לא הדרך היחידה להשיג אותו. בנוסף לייצור הוויטמין בעור שלנו, אנחנו מקבלים אותו גם דרך תזונה. ויטמין D נמצא באופן טבעי בשמנים שמקורם בדגים (כמו טונה), בכבד, חלב וביצים. בחלק מהמקרים, גם מרגרינה, חלב, לחם ודגני בוקר מועשרים בו.

הבעיה מתחילה כאשר לפחות בחלק מהחודשים של השנה, למשל בחורף, רובנו לא מייצרים מספיק ממנו, כדי לענות על הדרישות הבסיסיות. הבעיה מתעצמת אפילו יותר עם השימוש במקדמי הגנה, שמפחיתים עוד את החשיפה הטבעית לשמש במהלך חודשי הקיץ, התקופה בשנה בה הוויטמין מאוחסן בגוף. בעיה נוספת, היא הפופולאריות של שימוש בתוספי תזונה שמכילים ויטמין A, שמשבש חלק מהפעילות של ויטמין D.

מה אומרים המחקרים?
לוויטמין D יש קולטנים כמעט בכל תא בגוף. כולל במוח, בלב, בלבלב (מכאן הקשר שלו להתפתחות סוכרת), בשרירים, בכליות וכמובן בשלד. לכן זה לא מאוד מפתיע שהעניין בחלק שלו במניעת מחלות רק הולך וגובר.

מחקר חדש, שמצא כי ויטמין D יכול להגן עלינו מפני התפתחות סרטן המעי, הוא האחרון ברשימה ארוכה של מחקרים שמציעים שיש בו הרבה יותר מאשר שמירה על עצמות בריאות וחזקות. למרות שהמחקר נערך במדינות שונות באירופה (בקרב למעלה מ- 500,000 נבדקים) הוא משמעותי גם עבורנו, כי לרבים מאיתנו אין מספיק ממנו, במיוחד בזמן הזה בשנה.

אז האם כולנו צריכים תוספת של ויטמין D? זה מוסכם ומקובל שלקבוצות מסוימות הוא יכול מאוד לעזור. ביניהן, נשים בהריון או מניקות,  ילדים מתחת לגיל 5, מבוגרים מעל גיל 50, צמחוניים שלא אוכלים דגים, אנשים שלא נחשפים באופן תדיר לאור שמש, או מכסים את עצמם כשהם נמצאים בחוץ, או לבעלי גוון עור כהה ( הפיגמנט הנוסף מפחית עוד יותר את החדירה של קרני שמש).

אבל עדיין אל תלכו לבית-הטבע הקרוב לרכוש את התוסף. למרות הפוטנציאל הבריאותי של ויטמין D, כנראה שמוקדם מדי להגיד האם תוסף של הוויטמין הוא פריצת הדרך הבאה, וכל ההתרגשות מסביבו עדיין לא לגמרי ברורה למדע.

יש נתונים שונים, ממחקרים שונים. ובאופן יחסי, מעט ידוע על מה היא באמת הרמה המומלצת של ויטמין D, האם ריכוז גבוה יותר שלו באמת עשוי לשפר את הבריאות, ואלו תופעות לוואי פוטנציאליות עשויות להיות למינון גבוה. אמנם יש מחקרים שמעידים על מתאם בין כמות מספקת של הוויטמין לבין בריאות טובה יותר, אבל קשה להסיק מתוכם קשר של סיבה ותוצאה, או להכריע האם רמות גבוהות של ויטמין D עושות אנשים בריאים, או שאנשים בריאים עושים יותר דברים בשביל לשמור על הבריאות שלהם.

נכון להיום, המינון המקובל הוא 10 מיקרוגרם ביום, אם בתזונה או אם דרך חשיפה רגילה (ומוגנת) לשמש. מחקרים שבודקים את הבטיחות של תוספי-מזון לטווח ארוך, לא מצאו השפעה הפוכה של מינון כפול מזה. למינון הרבה יותר גבוה (50 מק"ג ליום) לעומת זאת, עשויות להיות השלכות על בריאות העצם, או להגביר את הסיכון לעודפים של סידן שיצטברו במקומות אחרים, כמו למשל בצורת אבנים בכליות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.