Write a comment

 

כמה שעות אנחנו צריכים לישון בלילה? לכאורה התשובה לשאלה זו ברורה, אך באחרונה התעוררו חילוקי דעות בין החוקרים לגביה.

ההנחה שהייתה רווחת עד לאחרונה – וגם כיום רבים מחזיקים בה -  היא כי האדם זקוק ל-7-8 שעות שינה בלילה על מנת להרגיש ערני בבוקר. רוב האנשים מחשיבים את הנתון הזה כנורמה ומשתדלים לפעול על פיו. אך יש כאלה שנוהגים לישון 9 שעות, ויש המסתפקים ב-5 שעות.

כמה שעות לישון?

אנשים רבים מסתפקים בשלוש-ארבע שעות שינה בלילה, ומרגישים שזה מספיק להם על מנת לתפקד היטב ביומיום. יש גם יחידי סגולה שמספיקה להם שעה אחת ביום. לעומת זאת, יש לא מעט אנשים הישנים בלילה 9 עד 10 שעות, וגם הם לא מרגישים שום בעיה לתפקד 
.

נפוליאון בונפרטה למשל טען כי לגאונים (כמוהו כמובן) מספיקות ארבע שעות שינה בלילה, לבני תמותה רגילים 6, ורק הטיפשים זקוקים ל-8 שעות שינה. טענה דומה השמיע גם ראש ממשלת בריטניה בעבר, ווינסטון צ'רצ'יל. ובאמת, אם מתעמקים בתולדות חייהם של אנשים דגולים למיניהם, ניתן להיווכח שגאונים באמת הקדישו לשינה הרבה פחות משליש חייהם, כבני תמותה אחרים. אם כי, כמובן, יש יוצאים מן הכלל הזה. אלברט איינשטיין למשל נהג להקדיש לאלוהי השינה כ-11 שעות מדי יום 
.

יותר חמצן

אנשים רבים, שאינם לוקים באופן כללי בבעיות בריאות, מתחילים לדאוג מכך שהם ישנים פחות מ"הנורמה" וליטול כל מיני תכשירים לשינה, אך השימוש בתכשירים אלה ללא פיקוח הוא הוא שעלול בסופו של דבר לגרום לבעיות בריאות.

נכון להיום, רוב המדענים מסכימים שמספר שעות השינה אצל כל אדם ואדם הוא  אינדיווידואלי. הרי כל אחד מאיתנו הוא אינדיווידואל בפני עצמו. 

אל תשכחו שאורך השינה משתנה בהתאם לנסיבות השונות – למשל יעפת (ג'-ט-לג), שינויים אקלימיים, גיל, עומסים פיזיים ועוד. כך למשל כולנו יודעים שילדים קטנים ישנים הרבה יותר ממבוגרים, ואילו בגלל השינויים הפיזיולוגיים, בגיל מבוגר שעות השינה מתקצרות בדרך כלל. 

מעניין לציין בהקשר זה את תוצאות המחקר בנושא שנערך לא מכבר בארץ השמש העולה. החוקרים היפניים החליטו לחקור את הקשר בין מספר שעות השינה לבין כמות החמצן שהאדם צורך. על פי ההנחה, ככל שהאדם צורך יותר חמצן, כך גם השינה שלו מתארכת. החוקרים מצאו שהאדם זקוק ליותר חמצן כאשר הוא חווה רגשות עזים – זעם, שמחה וכו'. ואילו כשהוא שרוי בהרגשה כללית של רוגע, הוא צורך פחות חמצן ולפיכך זקוק לפחות שעות שינה מאשר האחרים.

המסקנה, אם כן, ברורה – נורמת שינה היא מושג אינדיווידואלי, מה שנותר הוא רק להגדיר עבור כל אחד מאיתנו את הנורמה שלו.

להקשיב לגוף

על מנת לברר לכמה שעות שינה אתם זקוקים, ערכו את הניסוי הבא. הניחו ליד המיטה פנקס קטן, ורשמו בו את השעה שבה אתם נרדמים ואת שעת היקיצה. אך עשו זאת בלי ששעון המעורר יעיר אתכם בבוקר. נסו לעשות זאת במשך כשבוע ימים, ואחר כך חישבו את הממוצע.

ברור שאם האדם עובד וחייב להגיע לעבודה בשעה מסוימת בבוקר, או להסיע את הילדים לבית הספר, הדבר אינו פשוט. אך קיימים הרי שבתות וחופשות, לכן הניסוי הזה לא כל כך מסובך כפי שהוא נראה. לאחר הניסוי הזה, השאלות כגון מהי הנורמה של השינה וכמה כל אחד מאיתנו צריך לישון, יפסיקו להטריד אתכם. והעיקר – הדבר יאפשר לכם לתכנן נכון את הזמן שלכם ולהתעורר באופן עצמאי, ללא צלצול השעון המעורר.

ובשורה התחתונה - אל תהיו "כמו כולם" – פשוט הקשיבו לגוף שלכם. אין רופא טוב ממנו 
.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.