Write a comment

 

בטח שמעתם מתישהו על התחממות גלובאלית, הנושא הכי חם שכולם מדברים עליו, האיום הגדול שכולם מפחדים ממנו אולי אפילו יותר מטרור, ואולי הדבר היחיד שכל כך מומחים מצליחים להסכים עליו. אבל אם בודקים את הסיפור הזה לעומק, מבינים שההתחממות הגלובאלית לא הגיעה לסדר היום הבינלאומי משום מקום, מישהו משך בחוטים.

הדבר היחיד שבטוח במזג האוויר הוא שהוא לא בטוח. מאז שיצאנו מעידן הקרח (לפני 20,000 שנים) מזג האוויר משתנה כל הזמן. התקופה החמה ביותר התרחשה לפני 8,000 שנים, אחריה הגיעה תקופת התחממות הרומית (Roman Warming) שנמשכה שלושה עשורים, בין שתי התקופות האלה היה פה די קר. אחרי תקופה יחסית רגועה, הגיעה תורה של תקופה שנקראה התחממות ימי הביניים (Mediaeval Warming). בסביבות שנת 1300 התחיל עידן הקרח הקטן, שנמשך עד לפני 200 שנה. היום, אנחנו נמצאים בתקופה שנקראת ההתחממות המודרנית.

הסיפור שלנו (או יותר נכון של ההתחממות הגלובאלית) מתחיל בשנות ה-70 המוקדמות של המאה הקודמת. מדענים רבים התחילו להזהיר מפני מה שהם ראו בו שינוי הרסני באקלים. למעשה, הם לא חששו מהתחממות גלובאלית, אלא מהתקררות גלובאלית נוספת נוסח עידן הקרח, כי לראשונה מזה שלושה עשורים הטמפרטורה הגלובאלית התחילה לצנוח.

היום כולם מכירים את הקשר בין ההתחממות הגלובאלית לעלייה בפליטת פחמן לאטמוספרה, אבל הראשון שדיבר על הפחמן היה ד"ר רוג'ר ראוול (Dr Roger Revelle), אוקיינוגרף אמריקאי שטען שהרמות הגבוהות של פחמן באטמוספרה יכולות למנוע את ההתקררות ואולי אפילו לגרום לתוצאה ההפוכה, כלומר להתחממות. בזמנו, אף אחד לא ממש התייחס לראוול, אבל תזכרו את השם.

קפיצת המדרגה הבאה של ההתחממות הגלובאלית התרחשה בשנת 1988, לא מעט בזכות הסנטור הצעיר אל גור (תלמידו של ראוול) והרבה בזכות העובדה שהאו"ם מחליט לייסד את הפאנל הבין ממשלתי לשינויים אקלימיים (IPCC) . בתור התחלה, מינו 1,500 מומחים (ולא אחד פחות) כדי להפיק דו"ח מדעי ענק בנושא ההתחממות הגלובאלית.

הדו"ח הראשון שפורסם בשנת 1991 הוביל לכינוס ועידת ריו לשינויים אקלימיים, שנה מאוחר יותר. הדו"ח השני (שפורסם בשנת 1996) קבע כי אין קשר בין התחממות גלובאלית לרמות הגבוהות של פליטת פחמן. הדו"ח הזה זכה לקיטונות של ביקורת מצידם של מומחים מובילים בתחום, בעיקר בשל העובדה שערך אותו מדען זוטר מטעם ממשלת ארצות הברית. אבל אף אחד, במיוחד לא אל גור (אז כבר סגן נשיא) לא נתן לזה להפריע.

בשנת 1997 התכנסה ועידת קיוטו. בקיוטו החליטו על דרך פורמאלית לחייב את כל הממשלות להפחית את הפליטה של פחמן. בשביל גור זה יכול היה להיות המסמר האחרון בארון, אבל בוש האבא החליט שארצות הברית נשארת מחוץ לתמונה. לא מאהבת מרדכי, כי אם משנאת המן. להחלטה הזאת היה ריח של אינטרסים פוליטיים וכלכליים. וגם קצת ריח של נפט.

בערך את אותם מאמצים שגור השקיע בניסיון לשכנע את בוש לחתום על אמנת קיוטו, הוא השקיע בניסיון לגנוז פרסום דו"ח נוסף של ראוול, שאמר שצריך לבדוק את כל התיזה של התחממות גלובאלית יותר בזהירות. גור לא רצה שהעולם ידע שיש עדויות הולכות ומצטברות, על זה שבעצם פעם היה פה הרבה יותר חם.

כנראה שלגור היה יותר מזל משכל. הישועה הגיעה מצידו של פיסיקאי צעיר בשם מייקל מאן (Michael Mann) שהציג סקירה של הטמפרטורה הממוצעת בעולם באלף השנים האחרונות. הסקירה הזאת זכתה לשם 'גרף מקל ההוקי', ולמה הוקי? כי באופן "מפתיע" הגרף מתעקל בסופו(כמו מקל הוקי) ומראה שהטמפרטורות בתקופה הנוכחית הן הכי חמות. ה- IPCC חיבקו את מאן בשתי זרועות. כשהדו"ח הבא התפרסם, בשנת 2001, הוא קיבל מקום של כבוד בעמוד הראשון.

אבל המזל לא נשאר עם גור הרבה מאוד זמן. שנתיים אחרי 'גרף מקל ההוקי' קמה קבוצה של אקדמאים שמשהו שם לא ממש הסתדר להם. במחקר שפרסמו גילו שלא רק שמאן התעלם מרוב הראיות, הוא גם השתמש באלגוריתם שלא משנה באיזה נתונים מזינים אותו, הוא מראה בדיוק אותו דבר. כשהנתונים האמיתיים הוזנו, הגרף הראה שתקופת ימי הביניים היתה חמה בצורה משמעותית יותר מהיום.

קשה להעלות על הדעת תיאוריה נוספת שהופרכה בצורה כזו. למרות הכל, ההתחממות הגלובאלית לא יורדת מאור הזרקורים, היא רק מחליפה ידיים. אחרי שאמנת קיוטו אושרה בשנת 2004, מרכז הכובד עבר לאירופה. באיחוד האירופאי עושים הכל , כולל עסקה אחת חשודה עם רוסיה וכמה הבטחות לא מאוד ריאליות להפחית את רמת הפליטה של פחמן ב-60% עד שנת 2050.

בדרך התעוררו עוד כמה סימני שאלה, כמו למשל העובדה שגור טען כי עד סוף המאה הנוכחית גובה פני הים יעלה בכ- 6 מטר, בעוד שבאו"ם דיברו על עלייה של 10-43 ס"מ גג. או מחקרים שמראים שלמרות העלייה התמידית ברמות הפחמן, לא רק שהטמפרטורות לא עלו מאז 1998, הן אפילו יורדות, או מחקרים אחרים שמראים שהשנים הכי חמות במאה האחרונה היו בשנות ה-30 (במיוחד 1934). יותר מזה, בזמן האחרון, חוקרים, מדענים ואקדמאים ממש עומדים בתור כדי לנסות להגיד לנו שהשינויים בטמפרטורה הגלובאלית עומדים בהתאמה בצורה יותר עקבית עם קרינה שמקורה מהשמש, ולא כתוצאה מעלייה של פחמן.

לא ברור מי יגיד את המילה האחרונה ומתי בדיוק זה יקרה, אבל עד שהאמת (המטרידה?) תצא לאור, בטוח שיהיה מעניין. מאוד מעניין.

כתבות קשורות:

התחממות גלובאלית

מתים מחום - מה יהיה ב 2050 ?

שינויים אקלימיים ובריאות

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.