Write a comment

 

יש נשים שמעשנות בשרשרת, שותות בירה לארוחת-ערב, מאמינות שפעילות גופנית היא בזבוז של זמן טלוויזיה יקר, ועדיין נכנסות להריון. מצד שני, יש את כל הנשים שעושות הכל נכון, אבל חודשים עוברים, לפעמים אפילו שנים, והקו בערכה הביתית לבדיקת הריון מסרב להחליף צבע.

כל הגורמים שמשפיעים על הכניסה להריון, ואפשר להתחיל לשנות כבר עכשיו.

סטטיסטיקה
האמת היא שכניסה להריון לא תמיד קלה כמו שחשבנו. ההערכה היא שבערך 12% מהזוגות סובלים מקשיים להיכנס להריון. בשליש מהמקרים זה מגיע מהכיוון של האשה, בשליש מהמקרים זה יגיע מהצד של הגבר, והיתר הם שילוב של שניהם. החדשות הטובות הן שב- 85% עד 90% מהמקרים אפשר לטפל באמצעות טיפול תרופתי, או אמצעים אחרים.

לא לחכות יותר מדי

היום, רוב הנשים בגיל 20 ומשהו מנסות לא להיכנס להריון. בפועל, אמצע שנות ה-20 נחשבות לשיא הפוריות אצל נשים, שמתחיל לצנוח כבר בשנות ה-20 המאוחרות. השכיחות של קשיים להיכנס להריון מכפילה את עצמה בגיל בקבוצת הגיל 30 עד 40. אם לאשה בריאה בסביבות גיל 30, הסיכוי להיכנס להריון עומד על 20% בחודש, עד גיל 40 הוא יורד לחמישה אחוזים בכל חודש. מומחים מתריעים לא לקחת את הכניסה להריון כמובנת מאליה. המחמירים אומרים שכדאי להתחיל כמה שיותר מוקדם.

להירגע

אנחנו יודעים שסיסמאות כמו 'להירגע' הן בערך הדבר הכי לא מרגיע, אבל הן תמיד נכונות. סטרס משפיע על הסיכוי להיכנס להריון. במחקר חדש שפורסם החודש (אוקטובר 2010) בכתב העת Fertility and Sterility השתתפו 274 נשים שתכננו להיכנס להריון, או ניסו במשך שלושת החודשים שקדמו למחקר. במהלך המחקר נלקחו דגימות רוק של הנשים במשך ששה מחזורי וסת, או עד שהצליחו להיכנס להריון. המחקר מצא התאמה בין הקשיים להיכנס להריון, ובין אנזים מסוים (alpha-amylase) שקשור לסטרס. בקרב הנשים שנמצא השיעור הגבוה ביותר של האנזים הזה, שיעורי הכניסה להריון היו נמוכים ב-12%. יותר מזה, לאף אחת מהנשים שלקחו חלק במחקר, לא היתה בעיה קודמת של קושי להיכנס להריון. המסקנה היא אחת: אם סטרס יכול לפגוע בסיכויי להיכנס להריון, ההתמודדות איתו יכולה לשפר אותם.

לבדוק בבית

עם כל המודעות הסביבתית הגוברת, ערמות של מחקרים מצטברים גם בנושא של השפעה סביבתית על הפוריות. מחקרים מראים שחשיפה לחומרים מסוימים עשויה לגרום לירידה בספירת זרע אצל גברים, ולהשפיע על האיזון ההורמונאלי אצל נשים. החשודים: פלסטיק, קופסאות שימורים, עופרת, מתכות, גומי, פלסטיק, צבעים, לק לציפורניים, צבע לשיער וכמעט כל דבר שהוא לא טבעי.

להישאר על הצד הבטוח

גם מחלות שמועברות במגע מיני (STD) יכולות להפחית במידה משמעותית את היכולת להיכנס להריון, כך ששימוש באמצעי מניעה יכול למנוע הריון היום, ולשמור על הפוריות בעתיד. כלמידיה (Chlamydia) וזיבה (gonorrhea) נמצאות בראש הרשימה. שתיהן יכולות להופיע ללא תסמינים ויכולות לגרום להתפתחות דלקת במידה והן לא מטופלות. מחלה דלקתית באזור האגן (Pelvic inflammatory disease) יכולה לגרום להצטלקות קבועה של השחלות, הרחם והרקמות המקיפות, אשר בנוסף לפגיעה בפוריות עשויות לגרום גם לכאבים. המספרים מפחידים ושני המינים נמצאים בסיכון זהה.

לאכול נכון

אין תפריט תזונה לפוריות או לכניסה להריון, אבל דבר אחד בטוח: הרגלי אכילה נכונים עוזרים לשמור על רמות תקינות של הורמונים. 17,544 נשים נשואות השתתפו במחקר שנערך באוניברסיטת הארווארד (Harvard) בשנת 2007, שמצא כי הנשים שנמצאו בסיכון הנמוך ביותר לסבול מקשיים בפוריות, היו נשים שהתזונה שלהן כללה בעיקר שומנים טובים (כמו שמן זית), סיבים תזונתיים, ברזל, וחלבונים ממקור צמחי (כמו שעועית ואגוזים), ולא מן החי (בשר).

הרגלים אחרים

בעיקר משקל גוף תקין והרגלי אורח-חיים בריאים. מחקרים מראים שמשקל נמוך מדי, או משקל גבוה מדי משפיעים בין היתר על רמות ההורמונים, ועלולים לדכא את הביוץ. אצל גברים שסובלים מעודף משקל עשויה להתעורר בעיה הורמונאלית שקשורה לספירת זרע נמוכה, או לאיכות הזרע. בחלק מהמחקרים גם צריכת אלכוהול הוזכרה כגורם שעלול להשפיע על סיכויי הכניסה להריון, וכמובן עישון סיגריות. אצל גברים, עישון עלול לפגום באיכות הזרע ולהביא לספירת זרע נמוכה. אצל נשים, עישון ככל הנראה מאיץ את תהליך אובדן הביציות, מה שמוביל לכניסה מוקדמת (אפילו בכמה שנים) לגיל המעבר. אם אתם מנסים להיכנס להריון - לא לשתות ולא לעשן. לשחק סנוקר זה בסדר.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.