Write a comment

 

מחקר חדש מגלה ששיא מיני אצל נשים יכול להיות פשוט כמו לרכב על אופניים. אבל בדרך, יש כמה דברים שיכולים לעשות את הכל קצת יותר מסובך.

הגורמים שמרחיקים אותך מאורגזמה, ואלה שמקרבים אותך אליה

זה כואב
כואב, שורף, מעקצץ, חד ועשוי להופיע לא רק בזמן קיום יחסים. אלה הסימנים המאפיינים של תסמונת כאב מסתורית שנקראת וולוודיניה (Vulvodynia). במחקר שפרסם המרכז לקידום הבריאות המינית באוניברסיטת אינדיאנה (Indiana), נבחנו חיי המין של נשים על פני תקופה של 20 שנים. לפי תוצאות המחקר, כ- 30% מהנשים דיווחו על תחושה מתונה עד בינונית של כאב בזמן קיום יחסי מין, מתישהו במהלך החיים. בהחלט לא משהו שהחוקרים ציפו לו. לפי מחקר שנערך באוניברסיטת הארווארד (Harvard), נשים שסובלות מתסמונת הכאב יתייעצו בממוצע עם לפחות שלושה רופאים, ומתוכן כ- 40% מהנשים ישארו לא מאובחנות. מה עושים? הגורמים לכאב במהלך קיום יחסי מין יכולים להשתנות מאשה לאשה. שזאת בעצם דרך עדינה להגיד שהגורמים לתופעה לא לגמרי ידועים, אבל אפשר לערוך בדיקות רפואיות, אפשר לשלול גורמים אפשריים אחרים ואפשר להקל לפחות במעט על הכאב.

זה לוקח הרבה זמן, אם בכלל
גורמים רבים יכולים להשפיע על האורגזמה הנשית. הם יכולים להיות רגשיים, פיסיים, קשורים במערכת היחסים, או תופעת לוואי של טיפול תרופתי. אבל, אחד הגורמים המשמעותיים בעיכוב אורגזמה היא סוכרת. במחקר שנערך באוניברסיטת שיקאגו (Chicago) בקרב נשים וגברים בגילאים 57-85, נמצא כי גם גברים וגם נשים שסבלו מסוכרת, דיווחו על קשיים להגיע לאורגזמה. המחקר הזה הוא בהחלט לא תחליף לבדיקת רופא, אבל לפי החוקרים, סוכרת שאינה מאובחנת ומטופלת יכולה לפגוע בכלי דם קטנים ובעצבים עדינים, כולל אלה מהסוג שהמוח משתמש בהם כדי לשלוח אותות מסוימים, כמו למשל גירוי והנאה מינית. מה לעשות? אם סובלים מקושי להגיע לאורגזמה, לא להתבייש ולדבר על זה עם הרופא. שליטה ברמות הסוכר בדם, בהחלט יכולה לשפר את המצב.

לא ממש בא לך
טסטוסטרון הוא הורמון שמזוהה עם המין הגברי, ולמרות שבפועל לגברים באמת יש יותר ממנו, אין להם בלעדיות עליו. גם אצל גברים וגם אצל נשים, הטסטוסטרון קשור לתשוקה. בשנים שלפני גיל המעבר, רמות הטסטוסטרון יורדות בערך במחצית בהשוואה לכמות הטסטוסטרון של גיל 20. בפועל זה אומר שבחלק מהמקרים הירידה בטסטוסטרון תתבטא בירידה בליבידו. מה לעשות? אם הבריאות הכללית טובה ומערכת היחסים טובה ועדיין יש בעיה בתפקוד ובחשק המיני, הכתובת הבאה בדרך כלל תהיה רמות הטסטוסטרון. יש טיפולים שיכולים לעזור, אבל ברוב המקרים גיל המעבר וירידה בטסטוסטרון לבדם לא תמיד מסבירים את אובדן החשק המיני. חלק מהאתגר הוא להבין שרמות התשוקה שלנו מושפעות מגורמים רבים, ביניהם סטרס, עייפות, הבריאות הכללית ושעמום.

לא במצב רוח לסקס, או שום דבר אחר
אובדן עניין בפעילויות שבעבר נחשבו מהנות, כולל אובדן החשק וההנאה מקיום יחסי מין, הם סימן קלאסי לדיכאון. באופן אירוני, הטיפול בדיכאון באמצעות תרופות נוגדות דיכאון יכול להביא בדיוק לאותה תוצאה, או אפילו להחמיר אותה אם היא כבר קיימת. לפי ההערכות, בין 30% ל- 70% מהמטופלים שנוטלים תרופות נוגדות דיכאון, מדווחים על קושי להגיע לגירוי מיני, או לשיא מיני. בגלל שדיכאון נחשב תופעה שכיחה יותר בקרב נשים, גם תופעות הלוואי שלו שכיחות יותר אצל נשים. מה עושים? הרבה פעמים לא מקשרים בין אובדן החשק או העניין במין ובין דיכאון. אבל אם מרגישים ירידה בחשק המיני, ביחד עם סימפטומים שכיחים אחרים של דיכאון (כמו עייפות, שינוי במשקל ובעיקר ירידה במצב הרוח) חשוב לדבר על זה עם איש מקצוע, כי ניתן לטפל בזה.

כמו לרכב על אופניים

מחקר ראשון מסוגו, שנערך באוניברסיטת אינדיאנה (Indiana), מגלה שפעילות גופנית יכולה לגרום לאורגזמה נשית (תופעה שלפעמים נקראת גם coregasm). לפי המחקר, סוג הפעילות השכיח ביותר שמזוהה עם אורגזמה, היה בעיקר כפיפות בטן, טיפוס על חבל, רכיבה על אופניים (כולל ספינינג) והרמת משקולות. הממצאים האלה מעניינים בגלל שהם מראים שאורגזמה היא לא מאורע שמתרחש בהכרח בהקשר מיני והם מלמדים אותנו על תהליכים גופניים במהלך אורגזמה נשית.

במחקר עצמו, שפורסם בכתב העת-journal Sexual and Relationship Therapy, השתתפו 370 נשים, בגילאים 18-63, רובן המכריע במערכת יחסים ורובן הטרוסקסואליות, שחוו הנאה מינית או הגיעו לאורגזמה במהלך פעילות גופנית. 124 מהנשים דיווחו על אורגזמה שהתרחשה במהלך הפעילות הגופנית (exercise-induced orgasms) ו-246 נשים דיווחו על הנאה מינית כתוצאה מפעילות גופנית (exercise-induced sexual pleasure).

40% מהנשים שדיווחו על אחת משתי הצורות של אורגזמה, חוו את התחושה לפחות 10 פעמים. 20% מתכן סיפרו שכאשר זה קרה, הן לא הצליחו לשלוט בזה.

בפירוט לפי סוגי הפעילות: 51.4% מהנשים דיווחו שחוו אורגזמה במהלך תרגול כפיפות בטן, 26.5% בזמן הרמת משקולות, 20% מהנשים חוו אורגזמה במהלך תרגול יוגה, 15.8% מהנשים בזמן רכיבה על אופניים, 13.2% מהנשים במהלך ריצה, ו- 9.6% בזמן צעידה.

החוקרים אומרים שהם מקווים ללמוד יותר על הטריגרים לאורגזמה, אבל ככל הנראה, לפעילות גופנית יש יתרונות משמעותיים לבריאות הכללית, וכנראה שגם פוטנציאל לשפר את חיי המין.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.