חזרה לידע מקצועי ראשי
הדפסה
Write a comment

 

30 שנים הוספנו לתוחלת החיים הממוצעת שלנו מאז שגילינו מה זה היגיינה. וזה עוד כלום. כי לפי מחקרים, אם רק היינו שוטפים ידיים במשך 20 שניות עם סבון ומים חמים, היינו יכולים להציל מליון אנשים מדי שנה ברחבי העולם.

כמה מילים על היגיינה, לפני שאנחנו מתחילים להידבק ולהדביק

לונדון לא מחכה לי

לפני שנתיים האו"ם הכריז על שנת 2008 כשנת התברואה הבינלאומית. באנגליה, ניצלו את השנה הזאת ובמיוחד את יום שטיפת הידיים הבינלאומי (15.10), כדי לעשות איזה שהוא משאל רחוב על היגיינה. עכשיו, היינו מצפים שדווקא אנגליה, שממנה יצאו לפחות שניים עם חזון סניטרי- ג'ון סנואו (John Snow) שהצליח להוכיח שמגיפת הכולרה התפשטה לא מעט בזכות מים, ואדווין צ'אדוויק (Edwin Chadwick) שהמציא אמצעים ביתיים לטיפול בפסולת- תהיה נקייה. אבל, הידיים של האנגלים לא נקיות בכלל.

אותו משאל הראה שהאנגלים הצפוניים שוטפים פחות את הידיים, בהשוואה לאנגלים שגרים בדרום המדינה. אבל חוץ מעניין גיאוגרפי, למשאל הזה היו השלכות קצת יותר מדאיגות מכמה צפוניים כועסים. הנתונים הראו שבממוצע לאחד מתוך ארבעה בריטים יש שאריות של חיידקי אי קולי (E-coli) על הידיים, לא משנה באיזה אזור במדינה הם גרים. ומי שלא יודע מה זה אי קולי, שישאל את רפי גינת. חוץ מזה, מספר הגברים עם הידיים המלוכלכות השתנה בין הצפון לבין הדרום, אבל מספר הנשים עם הידיים המלוכלכות היה עקבי ועמד על 30%.

מסתבר שנשים לא עושות עוד כמה דברים חוץ מלא לשטוף את הידיים. מחקר שנערך מוקדם יותר השנה באוניברסיטת הדרספילד (Huddersfield), מצא שרק 43% מהאמהות שטפו ידיים אחרי שהחליפו חיתול.

בכלל, הבריטים הם לא אוטוריטה של נימוסים והליכות כמו שעשינו מהם. במחקר בינלאומי שנערך בחודש מאי השנה, בשבע מדינות שונות בחסות המועצה הבינלאומית להיגיינה (Hygiene Council) אנגליה דורגה כשלישית הכי מחויידקת, אחרי הודו ומלסיה. באותו מחקר מצאו שלא פחות מ- 33% משטח הפנים של הבתים האנגליים שנבדקו, היה מכוסה בחיידקי אי קולי.

צפוף פה, צפוף
ולמה אנחנו מספרים לכם את כל זה? רוב האנשים לא יודעים איזה כוח יש להם בידיים. מחקר שנערך החודש (11/08) בארצות הברית, מצא שכף יד ממוצעת היא בית גידול ל- 150 סוגים שונים של חיידקים, עם בערך מאה אלף חיידקים לשישית סנטימטר. יותר ממה שיש בפה, בוושט או במעי הדק. בכף יד של נשים, מבחר החיידקים היה גדול ב- 50% בגלל חומציות העור, הורמונים וקרם ידיים. ואם להאמין למשאל הרחוב הבריטי שטען שנשים פחות שוטפות ידיים, זה די מדאיג.

רוב החיידקים האלה הם בלתי מזיקים, אבל השאר קשורים לשפעת, הקאות, שלשולים, ואפילו מחלות כרוניות. לפי מה שאומרים, פעולה פשוטה כמו נטילת ידיים, יכולה לנטרל לפחות מחצית מהם. אבל, המחקרים מראים שרק חצי מאיתנו מבינים את החשיבות של היגיינת הידיים, והרבה פחות מזה מתרגמים את הידע למעשה. אז הנה כמה עובדות שבטח ישכנעו אתכם.  

חיידקים אוהבים במיוחד ידיות של דלתות, מתגי אור, שלטים רחוקים וכיורים, במיוחד במקומות ציבוריים. רק על מושב אסלה למשל, יש 10 ביליון מחוללי מחלה בפוטנציה. רבים מהם מתפזרים לאוויר וממשיכים להפיץ את הבשורה. ברגע שחיידק מזהה דלת פתוחה בגוף שלנו, הוא נכנס ומתרבה כמו משוגע.

אז כנראה שהצומת הכי חשוב באוטוסטראדה של החיידקים, הוא הרגע בו אנחנו יוצאים מהשירותים ונוטלים ידיים. חוץ מזה, עדיף להשתעל או להתעטש לאזור אחר ולא לכף היד, גם ככה צפוף שם.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.