Write a comment
כולנו יודעים שהסוכר מזיק לנו, אך כמה מאיתנו באמת לוקחים יוזמה ומוציאים אותו לגמרי מהחיים שלנו? לא מדובר במשימה פשוטה כמובן, אך אלו שהצליחו נהנים מהשפעות מדהימות על הבריאות. הנה כמה מהמעניינות ביותר שבהן

באופן די אירוני, ההנאות הגדולות של החיים מהוות גם את האיומים המסוכנים ביותר על הבריאות שלנו. אנשים בדרך כלל מבינים היטב שהדברים שהם אוהבים כל כך גם מציבים אותם בסיכון, אבל מכאן ועד לנקיטת פעולה אקטיבית לשינוי הדרך ארוכה. עם זאת, ישנם מעטים שכן מצליחים לשלוט בדחפים השליליים שלהם לטובת ניהול אורח חיים בריא יותר שיאפשר גם שיפור באיכות החיים. בהיבט של הימנעות מסוכר לדוגמה, אותם יחידי סגולה שמצליחים לעשות זאת נהנים ממגוון יתרונות משמעותיים לגוף ולנפש. היכרות איתם אולי עשויה לעודד אתכם לעשות שינוי כזה בעצמכם.

אז הנה כל הדברים שיכולים לקרות לגופכם אם תיגמלו מהסוכר:

1. רמת האושר תעלה

אנחנו מבינים שהקשר הזה עשוי להיראות תמוה לחלק מהאנשים, בעיקר בגלל העובדה שהסוכר דווקא ידוע כגורם המשפיע לחיוב על רמת האושר. עם זאת, חשוב לזכור כי הסוכר מספק עלייה חדה ומידית באנרגיות, שמלווה גם בירידה כואבת, המגבירה תחושות שליליות כמו מתח, חרדה ועייפות. מחקר שנערך באוניברסיטת קולומביה ופורסם ב-2015 בכתב העת The American Journal of Clinical Nutrition אף מצא כי נשים שנצמדו לדיאטה עשירה בסוכרים ופחמימות פשוטות היו בסבירות גבוהה יותר לחוות התקפי חרדה, עצבנות ושינויים חדים במצב הרוח.

2. השינה תשתפר פלאים

בסעיף הקודם הסברנו שהסוכר יכול לגרום לעליות וירידות חדות באנרגיות ובמצב הרוח. תנודות אלו ניכרות גם בתחום חשוב לא פחות – הערנות. מי שאוכל סוכרים בשיעורים גבוהים צפוי לחוות עייפות פתאומית בשלב מאוחר יותר ביום ומנגד גם לסבול מקשיים להירדם בלילה. זאת מכיוון שהסוכר מעודד הפרשה של "הורמון הסטרס" קורטיזול, שמשבש את השינה וגורם לעייפות. ההימנעות מסוכר תאפשר לגוף לווסת בצורה טובה ויעילה יותר את רמות העייפות ולהימנע משינויים פתאומיים ולא צפויים בתהליך.

3. הלב שלכם יודה לכם

זה נושא שלא נעים לעסוק בו, אך אם בוחנים את סיבות המוות הנפוצות בישראל בשנים האחרונות, מחלות לב ממוקמות במקום השני והלא מכובד. בין הגורמים שמשפיעים על בריאות הלב, תזונה ופעילות הגופנית בהחלט ממלאות תפקיד מרכזי בתפקודו. החדשות הטובות הן שיש לא מעט דרכים לשפר את בריאות הלב. אנשים שנמנעים מסוכר לדוגמה, נמצאים בסיכון מופחת פי 3 למות ממחלות לב. כך עולה ממחקר שפורסם ב-2014 בכתב העת British Medical Journal.

4. תיראו קורנים יותר

המתוקים אולי נתפסים כדרך לשפר את המצב הנפשי (וגם על כך אנחנו חולקים), אך השפעתם על העור לא כל כך סימפטית. הסוכר מעודד דלקות הידועות כגורם המגביר את הסיכוי לאקנה בפנים. במחקר אחד שפורסם בכתב העת American Journal of Clinical Nutrition, אנשים שלא שותים משקאות מומתקים נדרשו לצרוך פחית אחת ביום למשך שלושה שבועות. מהממצאים עולה כי הדלקת בגופם גברה ב-87 אחוזים ובריאות העור שלהם הידרדרה במידה ניכרת. לכן, ויתור על הסוכר או הפחתה משמעותית שלו בהחלט עשויים לעזור לכם לחסוך את השימוש בתכשירים יקרים לעור הפנים.

5. תפסיקו לשכוח כל דבר קטן

הזיכרון שלכם כבר לא מה שהיה פעם? יכולות להיות לכך סיבות רבות. עם זאת, מעטים האנשים שמקשרים בין אכילה מרובה של סוכר לבין התופעה הכל כך מפחידה הזאת. מחקר אחד שנערך באוניברסיטת קליפורניה ב-2012 מצא כי לדיאטה עשירה בסוכרים יש השפעות במיוחד על המוח – שיבוש הזיכרון ויכולת הלמידה. אז נכון, רבים טוענים שהשוקולד עוזר להירגע לפני מבחן או פרזנטציה חשובה, אך הוא עשוי לחבל בסיכויים מבחינה אחרת לגמרי. 
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.