Write a comment

 

אושר זה דבר פרדוקסאלי. כמה שמנסים להשיג אותו, ככה הוא יותר מתרחק. איך זה יכול להיות? אולי אנחנו מחפשים במקום הלא נכון, ואולי אנחנו בכלל לא יודעים מה אנחנו מחפשים, ואולי זה קצת כמו להתאהב. אי אפשר לגרום לזה לקרות, אבל כשזה קורה יודעים. ואם זה באמת ככה, איך בכל זאת אנחנו יכולים להיות מאושרים?

על כל השאלות האלה ניסו השבוע לענות מדענים, רופאים, פסיכולוגים, פילוסופים, אמנים ואנשי רוח בכנס בסאן פרנסיסקו. המסקנה שלהם היא אחת. הדרך אל האושר רצופה מחסומים.

מחסום מס' 1 : מורכבות. הפתרון : פשטות.

בבודהיזם יודעים דבר אחד או שניים על היתרונות של פשטות. למה אתם חושבים שהנזיר מכר את הפרארי שלו? זה עשה את החיים שלו פשוטים יותר. כי לפי הבודהיזם, הבעיה מתחילה עם אורח החיים המודרני שהפך את האפשרויות שלנו לבלתי מוגבלות. אבל לאפשרויות האלה יש מחיר. אפילו גבוה. הן לא יוצרות לנו אושר או חופש. הן לוקחות מאיתנו זמן, כסף ומשאבים. אם נפשט את החיים, ניצור יותר מקום ביומיום לדברים אחרים שבאמת יכולים לעשות אותנו מאושרים.

מחסום מס' 2 : המרדף. הפתרון: לקחת פסק זמן.

אותה תרבות שאחראית למורכבות של החיים שלנו, היא גם זאת שמעמידה אותנו במרוץ אחר המיליון. מרדף מהסוג הזה גובה את המס שלו מהנפש שלנו. בין אם אתם קוראים לזה מדיטציה, שקט, או תפילה, פסק זמן, אפילו של כמה דקות ביום, יכול לעזור להטעין מחדש את הבטריות, ולעזור לכם להרגיש מאושרים יותר. הזמן הכי טוב לעשות את זה הוא הבוקר.

מחסום מס' 3: רגשות שליליים. הפתרון: לשחרר.

כעס, דיכאון, גאווה הם כולם רגשות שליליים. ועל רגשות שליליים אפשר להגיד דבר אחד. הם מדבקים. קל להיאחז בהם, קשה לשחרר. קשה, אבל לא בלתי אפשרי. אם מבינים שהצורה בה אנחנו רואים דברים וחווים אותם, קשורה די חזק לאיך שאנחנו מרגישים, אפשר להבין שגישה חיובית היא סוג של חובה. זה נראה לנו טבעי שאנשים כועסים או מדוכאים. וזה באמת לא מפליא, זו נקודת מבט די מדכאת, כי מה שהיא באמת אומרת זה שאין משהו שאנחנו יכולים לעשות בקשר לזה. 180 מעלות משם, נמצאת נקודת המבט הבודהיסטית שטוענת שאושר הוא מה שאנחנו מקבלים כשאנחנו מוותרים על כל אלה.

מחסום מס' 4: ייאוש. הפתרון: תקווה.

הרגילו אותנו לחשוב שכגודל הציפיות גודל האכזבה. אבל האמת היא שאין שום ראייה לכך שתקווה זה דבר רע. למעשה, תקווה יכולה בצורה משמעותית לשפר את תפיסת האושר אצל אנשים. אבל בשביל שהיא תצליח היא צריכה שלושה רכיבים. מטרות, תוכנית ומוטיבציה. אנשים שמצליחים לא מתעסקים במי עשה מה ולמה. הם שואלים מה הדבר הבא?. תרשו לעצמכם לחלום בהקיץ. זה מתכון בטוח לתקווה, ולכן גם לאושר.

מחסום מס' 5: דיכוי רגשות. הפתרון: להיות אמיתי.

זה שאנחנו מאושרים, או שואפים להיות כאלה, לא מבטיח שאף פעם לא נרגיש עצובים. חלק מהקשיים שאנחנו עוברים מעצבים אותנו כבני אדם, ומאפשרים לנו להמשיך הלאה לשלב הבא. כשאנחנו מנסים לדכא תחושות לא טובות, אנחנו מדכאים גם רגשות אחרים, כמו אושר. כשאנחנו נותנים מקום לעצבות ותסכול, אנחנו משיגים תחושה של שליטה מסוימת, שיכולה לעזור לנו להמיר רגשות שליליים לרגשות שאפשר להתמודד איתם.

מחסום מס' 6: התבודדות. הפתרון: חברה

החברה חשובה לתחושת האושר הרבה יותר ממה שאנחנו מפרגנים לה. לא מזמן פורסם מחקר אורך שנמשך על פני 20 שנה והשתתפו בו למעלה מ 4,000 אנשים שהודו שאושר הוא לא רק עניין של חברים קרובים ומשפחה, אלא גם של חברים של חברים, והחברים שלהם. ואפילו קופים יודעים את זה. מחקר אחד מצא שקופים שטיפלו זה בזה אחרי אירוע מלחיץ, חוו ירידה בלחץ הדם. מה ההסבר? מסתבר שלטפל באחרים זה יותר טוב מלהיות מטופל. החמלה מחייבת אותנו להיות באינטראקציה, מפיגה את ההתבודדות, בונה חסינות ומובילה לתחושה עמוקה של מימוש. בלי חמלה, אושר הוא רק רגע קצרצר וחמקמק.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.