Write a comment

 

כמעט כל אחד מאיתנו, אם יישאל האם הוא מקפיד על ניקיון שיניו, יענה: "בוודאי! אני מקפיד לצחצח שיניים פעמיים ביום, בבוקר ולפני השינה". אך השאלה האם זה מספיק?

החל מתקופת הילדות, מדי בוקר וערב, ולפעמים לפני פגישה חשובה או דייט, אנו מקפידים לצחצח שיניים. אך כידוע, הדבר אינו פוטר אותנו מביקורים שנואים אצל רופא השיניים. אין אחד מאיתנו שלא ביקר לפחות פעם אחת אצל רופא השיניים לאחר לילה של כאבי שיניים, תוך כדי גידופי השיניים שלנו ואת עצמנו – על כך שלא פנינו לרופא השיניים קודם.

אצל כמה מבינינו אין סתימות בפה? בטוח שלא תמצאו בסביבתכם אחד כזה. אז מה, תשאלו, כל המאמצים שלנו היו לשווא? לא ולא, כפי שתראו בכתבה הבאה.

מהי עששת ואיך אוכלים אותה

הבקטריות, המצויות בשיניים שלנו, מעבדות את הסוכר מתוך המזון שאנו אוכלים, ובכך יוצרות חומצות המזיקות לאמאיל, חומר המכסה את השיניים. מכאן יוצא שצחצוח השיניים הוא תנאי הכרחי למלחמה בהשפעה המזיקה של הבקטריות. כל זה, כידוע, לא מצריך הרבה: רק משחת שיניים, מברשת וחוט דנטאלי.

אם כן, בבוקר או בערב, אתם נכנסים לחדר המקלחת, מורחים שכבה של משחת שיניים על המברשת ומתחילים בצחצוח. מהו הצחצוח הנכון? זהו צחצוח המספק את החיסול המלא של שאריות המזון שנשארו על ובעיקר בין שינינו. צחצוח אשר אחריו אתם פשוט נהנים לגעת בשיניכם.

קיימות המון שיטות שונות לשמור על בריאות השיניים וצחצוח שיניים, אך העיקרון שלהם אחיד – התנועות בעת הצחצוח צריכות להיות "מטאטאות החוצה". כשאתם מצחצחים את השיניים בלסת העליונה, התנועות צריכות להיות מכוונות כלפי מטה, ולהיפך – כשאתם מצחצחים את השיניים התחתונות, התנועות צריכות להיות מכוונות כלפי מעלה. כלל חשוב – תנועת המברשת צריכה להיות - מהחניכיים אל קצה השן.

מעלה, מעלה, מטה

על מנת לנקות את החלק החיצוני של השיניים, הציבו את המברשת בזווית של 45 מעלות כלפי קו החניכיים. הניעו את המברשת על פני השיניים והחניכיים בתנועות קצרות ומדויקות. על ידי אותן התנועות צחצחו גם את החלקים הפנימיים של השיניים. לצחצוח החלקים הפנימיים של השיניים החזיקו את המברשת במאונך והניעו בתנועות מדויקות את הקצה שלה מעלה ומטה.

אם אתם מעדיפים להשתמש במברשת שיניים חשמלית, הקפידו, כמובן, למלא אחר ההוראות המצורפות אליה, אך העיקרון הבסיסי הוא זהה למברשת הרגילה.

אל תשכחו לצחצח את כל החלקים של השן. השהו את המשחה על השן במשך כמה שניות.

כדאי ביותר להשתמש במברשת עם טיימר. עם הטיימר הרבה יותר פשוט לפקח על זמן הצחצוח – הרי אצל רובנו אין שעון קיר בחדר המקלחת. לרוב הטיימר מכוון לשתי דקות, לכן הצחצוח של כל לסת יארך כדקה.

החוט הדנטאלי

מאוד מסובך לנקות את שאריות המזון מתוך הרווחים שבין השיניים, ולכך נועד החוט הדנטאלי. קיימים סוגים שונים של חוטים דנטאליים – אלה המכוסים בשעווה מיוחדת ואלה שלא.  החוטים שלא מכוסים בשעווה הם דקים יותר וקל להשתמש בהם בשיניים הממוקמות קרוב זו לזו. אך אם בפה שלכם יש הצטברות של אבן, מוטב להשתמש בחוט המכוסה שעווה. 

פרט לכך, חוטים דנטאליים מסוימים ספוגים בחומרים אשר נועדו למנוע עששת. נכון ביותר יהיה להשתמש בחוט הדנטאלי לאחר צחצוח השיניים, אך אם אתם מעדיפים להשתמש בו גם במשך היום, ללא הצחצוח, אין בכך כמובן שום רע, להיפך.

השימוש בחוט הדנטאלי פשוט, אך מוטב לפנות לרופא השיניים כדי שיסביר לכם וגם יראה לכם במדויק כיצד להשתמש בו.

חותכים חוט באורך 35-40 ס"מ, מלפפים אותו על האמות בשתי הידיים, ומעבירים בזהירות את החוט המתוח ברווחים שבין השיניים, תוך שאנו משתדלים לא לפגוע בקצות החניכיים על מנת לא לפצוע אותם. על ידי התנועות קדימה-אחורה מורידים את כל שאריות המזון.

ייתכן שאצל אלה המשתמשים לראשונה בחוט הדנטאלי, ייווצר דימום קל בחניכיים, אך זוהי תופעה נורמאלית, וכעבור כמה ימים היא תיפסק.

שווה את הזמן

כל הפרוצדורות הללו גוזלים רק כמה דקות ביום, אך התוצאה מועילה ביותר. ראשית, הן יוצרות תחושת רעננות מאוד נעימה בפה. שנית, הדבר מוריד באופן משמעותי את הסיכון להיווצרות מחלות השיניים; ואל תשכחו גם את התענוג להסתכל על עצמכם במראה כשאתם מחייכים וחושפים שיניים נקיות.

עם זאת, במידה והשיניים שלכם כבר נגועים בעששת, אפילו הצחצוח הקפדני ביותר, למרבה הצער, כבר לא יעזור. לכן גם החוט הדנטאלי המשוכלל ביותר לא פוטר אתכם מהביקורים השנתיים אצל רופא השיניים. מקסימום הוא יגיד לכם: "הכל בסדר אצלכם. נתראה בעוד שנה".

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.