חזרה לידע מקצועי ראשי
הדפסה
Write a comment

 

מתזונה, דרך תרופות סבתא ועד לשינויים קטנים שאמורים לעשות את ההבדל הגדול. נשים שמנסות להיכנס להריון יעשו הכל. או יותר נכון כמעט הכל, חוץ מלהירגע.

מחקר חדש על הקשר בין הרפיה להפריה

אליס בארץ הפלאות

זה אולי נשמע כמו הגיון פשוט, אבל מזה זמן רב מומחים תוהים לגבי ההשפעה שעשויה להיות לסטרס על מערכת הרבייה וסיכויי הכניסה להריון של נשים, ומחפשים את הדרך הטובה ביותר לתמוך בנשים שמנסות להיכנס להריון. ועם רמות הסטרס שרק עולות בעשורים האחרונים, כל כיווני החקירה מצביעים על כך שסטרס יכול לחבל ביכולת של נשים להרות. המטרה היא לא רק לגלות הדרך הטובה ביותר לתמוך בנשים, אלא לבנות פתרון יעיל שמצליח להפחית את ההשפעה הפיסית והרגשית שיש לסטרס על נשים.

לא כל הרופאים המיילדים והגניקולוגים מיהרו לחבק את הרעיון הזה. אליס דומאר (Alice Domar) דווקא כן. בין ניהול מרכז לפוריות בבוסטון, ועבודה בבית הספר לרפואה באוניברסיטת הארווארד (Harvard) דומאר הבינה כי הישועה תבוא ככל הנראה מהכיוון ההוליסטי.

היא וקולגה חילקו בצורה רנדומאלית 97 נשים שטופלו בקליניקה, לקבוצת ביקורת ולקבוצה בה השתתפו הנשים בתוכנית גוף-נפש בת עשרה מפגשים. המחקר התקיים במקביל לטיפולי ההפריה, ונמשך על- פני שתי סדרות של טיפולים. כל הנשים השתייכו לקבוצת הגיל 40 ומטה. כולן השיבו על שאלונים פסיכולוגיים בתחילת המחקר.

תוכנית גוף-נפש עוצבה כדי ללמד את הנשים כלים וטכניקות רגיעה שונות, כולל יוגה, נשימות, הרגלי אורח חיים וטכניקות מתחום הפסיכולוגיה ההתנהגותית והקוגניטיבית. 54% מעולם לא השתתפו לפני תחילת המחקר בכל סוג של פעילות שכוללת שילוב של גוף-נפש, 37% השתתפו במפגש אחד עד חמישה, 9% השתתפו בששה עד עשרה מפגשים מהסוג הזה.

בניסיון הראשון, לתוכנית לא היתה השפעה על הנשים. שיעור הכניסה להריון עמד על 43% בשתי הקבוצות. לפני המחזור השני של ההפריה – 19% מהנשים הספיקו להשתתף בחמישה מפגשים של הקבוצה, 76% השתתפו בששה עד עשרה מפגשים, ו- 5% אחוזים מהן לא השתתפו בכלל. בניסיון ההפריה השני, התוצאות כבר היו יותר ברורות. 52% מהנשים בקבוצת הטיפולים הצליחו להיכנס להריון, בהשוואה ל- 20% מהנשים בקבוצת הביקורת.

לטכניקות השונות לניהול סטרס היתה אפילו השפעה גדולה יותר על שיעורי הכניסה להריון בקרב נשים שהראו תסמינים של דיכאון. בהשוואה לתחילת המחקר, סיכויי ההצלחה קפצו ל- 67% בקרב קבוצת הנשים שהוגדרה כסובלת מדיכאון.

גם וגם

ההשפעה המזיקה שיש לסטרס על הבריאות ותפקודי הגוף השונים נשמעת אולי ברורה מאליו. אבל עכשיו, היא גם מוכחת.

המחקר, שהוצג השבוע (10/2009) בכנס האיגוד האמריקאני לרפואת פריון (American Society for Reproductive Medicine) באטלנטה, מראה שגישה הוליסטית וטכניקות להתמודדות עם סטרס מצליחות גם לשפר את סיכויי הכניסה להריון, גם למזער את המתח שנוצר כתוצאה מהטיפולים עצמם, ובעיקר - לשפר את שיעורי הצלחת הטיפולים בקרב נשים שמתמודדות עם האתגר.

מחקר נוסף שהוצג בכנס, מצא כי רפואה משלימה ואלטרנטיבית על גווניה, היתה פופולארית בקרב זוגות שעברו טיפולי פוריות. 431 זוגות השתתפו במחקר שערך צוות חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה (California) בנושא הפופולאריות של שילוב טיפולי רפואה משלימה בפוריות. 28% מהזוגות ניסו סוג מסוים של רפואה אלטרנטיבית. בעיקר שילוב של דיקור סיני וצמחי מרפא במקביל לטיפולי ההפריה הקונבנציונאליים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.