Write a comment

 

גורדי שחקים נמצאים כיום כמעט בכל עיר בישראל. די להזכיר פרויקטים כמו מגדל משה אביב, מרכז עזריאלי, סיטי טאואר וכו'. לגור ולעבוד בהם נחשב לסמל של סטאטוס. אך כיצד זה משפיע על בריאות דייריהם?

הדעה המקובלת בקרב הרופאים כי שינוי דראסטי בלחץ האטמוספרי לא בריא ללב.

זה שעולה או זה שיורד

המעליות בגורדי שחקים נעות במהירות של 8 מטר בשנייה – שווה ערך למהירות הרוח. יש אנשים שבעת העלייה במעליות האלה לא מספיקים להסתגל לשינוי הדראסטי בלחץ האוויר, פתאום יש להם חושך בעיניים וצלצולים משונים באוזניים. העליות האלו מאוד לא מומלצות בעיקר לנשים בהיריון. חוץ מזה, ההמתנה למעליות האלה גוזלת לפעמים דקות ארוכות ויקרות, דבר שגורם לסטרס ולעצבנות.

למעלה, כידוע, הרוח נושבת לפעמים בעוצמה רבה, לכן בגובה של 20-25 קומות אסור לפתוח את החלונות. כתוצאה מכך ומהפעלת המזגן, נוצר יובש באוויר. גם החיידקים, המצטברים בפילטרים של המזגנים שלא זוכים לניקוי קבוע והתקלות המעצבנות במזגנים בימי הקיץ הלוהטים, הם לא בדיוק סיבה למסיבה. חוץ מזה, לא פעם, בקומות העליונות מורגשות רעידות קלות כתוצאה משינויים מיקרו-סייסמיים טבעיים, כמו גם מעוצמת הרוח והתחזוקה הטכנית של הבתים – אמנם, הוויברציות האלה לא יגרמו נזקים חמורים למבנה, רך הן עלולות לגרום הרגשה תמידית של אי נוחות.

כתוצאה מכך מערכת החיסון שלנו נפגעת, מה שגורם כמובן לתחלואים תכופים יותר, בעיקר במערכת העצבים והלב.

נשים בהריון, ילדים ומבוגרים

גורדי השחקים לא הכי מתאימים לנשים בהיריון ולילדים קטנים. מערכת העצבים מתעצבת בתקופת הילדות וזה לא הכי בריא לילד להיות כל הזמן בסביבה אורבאנית. חוקרים יפניים הגיעו למסקנה כי ילדים אשר מתגוררים בקומה השישית ומעלה נתונים בסכנה לפגר אחר בני גילם. מחקר שנערך בישראל קושר את העובדה הזו עם כך שעד גיל 8 ילדים המתגוררים בגורדי השחקים יוצאים לשחק בחוץ לעיתים רחוקות יותר מחבריהם. בתנאים כאלה האמהות לא יכולות לעקוב אחר הילד מבעד לחלון ומעדיפות שלא ייצא החוצה.

כמו כן המגורים בגורדי השחקים מזיקים לאנשים מבוגרים עם מחלות לב ובעיות במערכת העצבים. הם עלולים להרגיש בלתי מוגנים ולחשוש משריפות, פיגועי חבלה וכו'. אצל רבים מופיע הפחד ששירותי החירום לא יספיקו להגיע בזמן. החששות האלו עלולים להביא לחוסר שינה, להחלשת מערכת החיסון או להחרפה של מחלות כרוניות. על כן, אם אתם אנשים בגיל עמידה או באמצע החיים ושוקלים לעבור לגורד שחקים, כדאי לכם להקדיש לכך מחשבה נוספת.

תסמונת הכרך

חוקרים קנדיים מאוניברסיטת ויקטוריה מצאו כי המגורים בגורד שחקים גורמים לתחושות של פחד, סטרס, בדידות, זרות וחוסר שביעות רצון כללית. השכנים בבניינים כאלה פחות מתקשרים בינם לבין עצמם. אצל דיירי גורדי השחקים מופיע פחד מאנשים זרים, מהפשע ואפילו חשש להידבק בשפעת בגלל השימוש התכוף במזגני האוויר והנסיעות במעלית. לפעמים הם חשים חרדה בלתי מוסברת. חלקם מפתחים אקרופוביה – פחד גבהים. יש גם אלה שהשהייה הקבועה למעלה עלולה לפתח אצלם נטיות אובדניות. אנשים שעד אז לא לקו בקלאוסטרופוביה, מתחילים להרגיש שלא בנוח – שלא לדבר על אלה שהתחושה הזו מוכרת להם למדי. כל התופעות האלה עלולות להשפיע לרעה על מערכת העצבים. לכן לאנשים עם נטייה לחרדות או דאגנות יתר לא כדאי לקחת סיכונים מיותרים, ולבחור לעצמם מגורים ומקום עבודה הקרובים יותר לקרקע.

נוסף לכך קיימת טענה שעצם המראה של רב קומות עם מספר גדול של חלונות זהים בצורתם, קירות הבטון המאיימים והסביבה המונוטונית משפיעה על אנשים בצורה פסיכוסומאטית. כך נוצרת סביבה ויזואלית לא בריאה, הגורמת לעיתים להיווצרות "תסמונת הכרך", אשר מתבטאת לרוב בתוקפנות.


אם בכל זאת בחרתם לעבור לרב קומות, בקרו במקום מספר רב של פעמים, בתנאי מזג אוויר שונים, סעו כמה פעמים במעלית, נסו לשהות בכל פעם בדירה המיועדת לא פחות משעה והקשיבו לכל הסימנים של האורגניזם שלכם. סחרחורת, תחושות לא נעימות בעת עלייה במעלית, דפיקות לב מואצות, חוסר נשימה, חרדה – כל אלה מסמנים שלא כדאי לכם לגור בקומות הגבוהות.

אך אם כבר החלטתם ואין מה לעשות, הקפידו ליטול ויטמינים (לגבי הסוג ניתן להתייעץ עם אנשי מקצוע) ובכל שבת וחג לבלות בחיק הטבע או לפחות לערוך טיול בפארק. השתדלו ששולחן העבודה או המיטה שלכם לא יהיו ליד החלון. אם יש אפשרות, הרבו לרדת למטה וערכו טיול רגלי קצר.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.